Ayla Filminin Senaristi, Yapımcıya Açtığı Davayı Kazandı

2017 yılında vizyona giren ve hem ülkemizde hem de uluslarası alanda büyük muvaffakiyet yakalayan Ayla sineması, tıpkı vakitte bir tartışmaya da konut sahipliği yapıyordu. Sinemanın proje sahibi ve senaryo müellifi Yiğit Güralp, tüm başarıyı kendisine mâl ettiği ve sinemanın künyesinde ismine yer vermediği savıyla Mustafa Uslu’ya dava açmıştı.

Hürriyet’in haberine nazaran dava bugün sona erdi. Yiğit Güralp, Müslüm ve Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu sinemalarının de imalcisi olan Mustafa Uslu’ya karşı açtığı davayı kazandı. Uslu’nun Güralp’e tazminat ödemesine karar verildi.

Mustafa Uslu, Yiğit Güralp’e 100 bin TL tazminat ödeyecek:

Paylaşılan ayrıntılara nazaran mahkeme, Mustafa Uslu’nun Yiğit Güralp’e 75 bin TL ek telif bedeli ile 25 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Yiğit Güralp, Ayla’nın asıl fikir sahibiydi ama sinemanın birinci gereçlerinde ismi bile geçmiyordu:

Yiğit Güralp, Ayla sinemasının fikrini Güney Kore’de izlediği ‘Koreli Kızım Ayla’ belgeselini izledikten sonra üretmişti. Mahkemeye sunulana nazaran Güralp, sinema için 5 yıl boyunca ağır bir çalışma da yapmıştı.

Fakat Güralp’in kimi tanıdıkları, kendisinin hazırladığı kısa sineması Güralp’ten müsaadesiz bir şekilde Mustafa Uslu’ya izletti. Uslu, Güralp’i arayarak projeye üretimci sıfatıyla talip olduğunu söyledi. Ancak sinemanın künyesinde Güralp’in ismine yer verilmedi ve Uslu’nun ismi ön plana çıkarıldı.

Yiğit Güralp’in ismi sonradan yeni afişlere ve sinema sonu künyede gözükmeye başlasa da birinci hallerinde bulunmuyordu. Üstelik Güralp, 2017 yılında Ters Akademi’ye yaptığı açıklamada çekilen sinemanın kendisine izletilmediğini dahi öne sürmüştü.

Başa dön tuşu