Bilgisayarla Yapılmış Will Smith’in Gerçeğinden Farkı Yok

Ang Lee tarafından yönetilen Gemini Man, öteki bir suikastçı tarafından öldürülmeye çalışan bir suikastçının başından geçen olayları anlatıyor. Mevzuyu daha da ilginçleştiren ayrıntı, iki suikastçının da birebir insanın farklı zamanlardaki hâli olması. İki suikastçı da Will Smith tarafından canlandırılıyor lakin Will Smith, bilhassa Marvel sinemalarında gördüğümüz artık standart hâle gelen gençleştirme tekniği (de-age) dışında bir usulle genç hâle getirildi.

Genç Will Smith, külliyen dijital ortamda oluşturuldu. İmal etabında Will Smith’in yüzüne hareket sensörleri yerleştirilerek mimikler taklit edildi. Yayınlanan yeni fragmanda ise hangi Will Smith’in gerçek, hangisinin ise dijital ortamda oluşturulduğunu anlamak epeyce güç.

Tabii şayet bir sinemanın konusu güzel değilse o sinemada kullanılan özel efektlerin ne kadar düzgün olduğu bir yere kadar konuşuluyor. Bu yüzden de sinemanın direktörlük koltuğunda Ang Lee’nin bulunması çok değerli. Kendisi, büyüleyici özel efektleri olağanüstü kıssalarla birleştirme konusunda uzman ve Oscar ödüllü bir direktör.

Yönetmen tercihinin ehemmiyetinin daha âlâ anlaşılması için Lee'nin “Pi’nin Yaşamı” ve “Kaplan ve Ejderha” isimli sinemaların direktörü olduğunu hatırlatalım. Başarılı direktör, bu sinemada anlattığı iki insanın birbirleriyle vefatına çabasının çok beğenileceğini düşünüyor. Ang Lee, bu tezinde haklı mı değil mi sinema vizyona girince göreceğiz.

Bu ortada Gemini Man, 11 Ekim 2019 tarihinde beyaz perdede yerini alacak. Genç Will Smith’in dijital ortamda ne kadar başarılı bir halde tekrar oluşturulduğunu görmek için fragman bir ölçüt olabilir lakin sinemanın tamamını izlemeden kesin bir sonuca ulaşmak hakikat olmayacaktır.

Başa dön tuşu