Bilim İnsanları, En Etkileyici Filmleri Açıkladı

Her yıl 'Bu yılın en yeterli filmleri' halinde bir listeler ortaya çıkar. Bu listede sevdiğimiz sinemalar yer alıyor olsa dahi liste kime nazaran ya da neye nazaran hazırlandı sorusunun karşılığını bulmak son derece güç olabilir. Diğer bir deyişle objektif ya da objektif diyebileceğimiz bir kıstasın bulunması son derece sıkıntı. Bu sebepten yola çıkan bilim insanları, ağ bilimini kullanarak daha bilimsel bir liste hazırladı.

Tüm vakitlerin en etkileyici sinemaları isimli listelerinde enteresan bir tekniği kullanan bilim insanları, neredeyse tüm sinemaları araştırdı diyebiliriz. En etkileyici sinemaları bulabilmek için öteki sinemaları etkileyen sinemaları araştıran grup sonuncu bir listeye ulaştı. Az evvelki cümlemiz biraz karışık geldiyse çabucak şu halde açıklayalım.

Başka sinemaları etkilemek

Bir sinemada bulunan bir sahneyi düşünün. Öteki bir sinemada bu sahnenin çok benzerinin olduğunu görürseniz eski olan sinemanın yenisini etkilediğini söyleyebilirsiniz. Tam da bu mevzu üzerinden giden ve 5 milyonun üzerinde sineması inceleyen bilim insanları, IMDb'de bir ağ geliştirdi. Öteki sinemalar tarafından ele alınan ya da öteki sinemalarda kendi ögeleri kullanılan filmlerse bu listede daha üst tırmanmayı başardı.

Günümüzde birçok şey birbirinden etkilendiği için 'en iyi' listesini yapmaktansa 'en etkileyici' listesini yapmak objektif diyebileceğimiz bir sonuç veriyor diyebiliriz. Bilim insanlarının sadece sinemalarla kalmadığı listede en etkileyici direktörler ve oyuncular da yer alıyor. Liste ise şu halde:

En etkileyici filmler

10. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

9. Frankenstein

8. Bir Ulusun Doğuşu

7. Yurttaş Kane

6. Metropolis

5. 2001: A Space Odyssey

4. King Kong

3. Psycho

2. Star Wars

1. Oz Büyücüsü

En etkileyici oyuncular

5. John Wayne

4. Arnold Schwarzenegger

3. Tom Cruise

2. Clint Eastwood

1. Samuel L. Jackson

En etkileyici yönetmenler

5. Steven Spielberg

4. Mervyn LeRoy

3. Alfred Hitchcock

2. Victor Fleming

1. George Cukor

Başa dön tuşu