Bu hafta vizyona girecek filmler ( 21 – 27 Şubat )

Geçtiğimiz haftalarda olduğu üzere, bu hafta da gösterime giren sinemaları sizler için bir ortaya getirdik. Bu hafta sinema severler için birçok tipten birçok alternatif mevcut. Yerli ve yabancı 8 üretimin gösterime girdiği haftanın sinemalarına dilerseniz özet halinde göz atalım.

Garez; bir ruhun musallat olduğu konuta giren insanların başlarına gelen olaylara odaklanmaktadır. Bekar bir anne genç bir dedektif ile birlikte mahallesinde bulunan meskende yaşanan bir cinayeti araştırmaya başlar. Banliyöde bulunan konutun genç annesi, tüm ailesini konutun içinde katletmiştir. Olayı incelemekle görevlendirilen bir dedektif ve bayan, araştırmalarını ilerlettikçe konutun, içinde yaşayanları vefata mahkum eden bir hayalet tarafından lanetlendiğini keşfeder. Mahallesindeki laneti öğrenen bekar anne, kendisini ve oğlunu lanetli meskendeki şeytani ruhlardan kurtarmak ister, bunun için ise güçlü bir gayret onu bekler!

Vahşetin Daveti; Martin Eden, Beyaz Diş, Demiryolu Serserileri üzere unutulmaz yapıtları edebiyat dünyasına kazandıran Amerikalı muharrir Jack London‘ın bir öteki romanı olan bu sinemada, kızak çekmesi için Alaska’ya götürülen Buck isimli bir köpeğin yaşadıklarını mevzu alıyor. California’daki huzurlu hayatından koparılıp Alaska’da güçlü bir hayata ahenk sağlamak zorunda olan Buck’ın yeni hayatına ayak uydurma eforunu izleyeceğiz.

Patron Üzere; bir ortada yaşayan ve sıfırdan kurdukları kendi kozmetik firmasının sahipleri olan Mel(Rose Byrne) ve Mia(Tiffany Haddish) iki çocukluk arkadaşıdır. Lakin iş, güç hayat derken çok kısa müddette borca giren ikili, neredeyse iflasın eşiğine gelir ve ne yapacaklarını bilmezler. Neyse ki, kozmetik eserlerin kraliçesi kabul edilen Claire Luna(Salma Hayek) Mel ve Mia’nın şirketini kendi klişe metotlarıyla satın alır. Artık ikili firmalarını satmış, mali olarak rahatlasa da, arkadaşlıkları bozulma noktasına gelmiştir. Birisi parayı çok severken başkası ise şirketi devam ettirmeyi planlamaktaydı. Lakin arkadaşlar çok kısa müddette arkadaşlıklarını toparlamak zorunda kalır. Zira Claire Luna, Mel ve Mia’ya ilişkin olan eser fikirlerini, firmalarını satın aldığı için kullanacaktır hem de, kendi yapıtı üzere. Bunun farkına varan ikilimiz, Claie’e karşı cephe alırlar ve şirketlerini geri almak için ellerinden geleni yapacaklarını gösterirler. Bu manada bir çok berbatlığa şahit olurken, kahkahalar atmaya hazır olun!

Burası Cennet Olmalı; sinema, birçok kente seyahat eden ve hepsinde de anavatanı Filistin ile benzerlikler bulan bir adamın öyküsünü merkezine alıyor. Elia Suleiman’ın alteregosu ES yeni bir memleket arayışına girer. Ama Paris’ten New York’a, dünyanın hangi köşesine giderse gitsin, memleketi Filistin peşinden gelir. Yakasını bırakmayan ülkesi ES’i gündelik hayatın içinde absürt ve komik durumların içine sürükler. Neresi gurbet, neresi memleket sorusunu tartışan sinema 2020 yılının Oscar Ödülleri’nde Filistin’i temsil edecek. Elia Suleiman, “Eğer bir evvelki sinemamda Filistin dünyanın bir mikrokozmosu olarak görülürse, yeni sinemamın dünyayı Filistin’in bir mikrokozmosu olarak temsil etmeyi denediğini söyleyebilirim.” diyor.

Bayi Toplantısı; Küçük Esnaf, Yol Arkadaşım, Yol Arkadaşım 2’nin senaristi İbrahim Büyükak ve direktörü Bedran Güzel’den orijinal bir komedi! Sinemada Adem, Namık ve Sadık Anadolu’da beyaz eşya işi yapmaktadır. Bayi toplantısı için İstanbul’da yolları kesişir. Üç günlük bayi toplantısında yaşanan beklenmedik olaylar sonucu, kendilerini çılgın bir soygun planının içinde bulurlar… Üç bayinin tek kurtuluşu birbirlerine güvenmekten geçecektir.

Vikingler Büyük Macera; kendilerine has kültürleri, birbirleriyle kurdukları bağlar ve farklılıklarıyla çok sevdiğimiz Vikingler’in animasyon sineması de bu hafta vizyona girecek sinemalar ortasında. Sevilen çizgi dizi serisinin yaratıcıları tarafından beyaz perdede birinci sefer izleyeceğimiz animasyon sineması; aile sevgisi, dostluk ve cüret temalarıyla dikkat çekiyor. 1980’li yıllarda Türkiye’de birinci kere yayınlanan ve çok sevilen çizgi sinemalar listesinin başında yer alan Vikingler o günden bugüne bir çok jenerasyonun beğenisini kazanmaya devam ediyor. Viki ve dostları Ylvi, Squirrel, Leif şef Halvar ve takımıyla bilirkte yepisyeni bir maceraya yelken açacaklar!

Efsunlu Ayin; Gazetecilik kısmı son sınıfta okuyan Ebru, bir öğrenci yurdunda ikamet etmektedir. Yurt hakkında daima rivayetler dolaşmakta ve endişe dolu kıssalar anlatılmaktadır. Ebru bunlara inanmasa da kendisi de birçok garip olay yaşar ve yurdun geçmişini araştırmaya başlar. Ebru’ya musallat olan varlıkların geçmişte kaybolan kızlarla teması vardır. Bu ilişkiyi çözmeye çalışan Ebru, binlerce yıldır beşerler ve cinler ortasında süregelen bir akdin bozulacağı ayin gecesinin tam ortasında kalacaktır.

Merak edenler için bu hafta vizyona girecek sinemaların direktör ve oyuncularına da göz atalım. İşte 21 Şubat haftası vizyona girecek sinemalar;

Garez

Yönetmen: Nicolas Pesce
Oyuncular: Andrea Riseborough, Demian Bichir, John Cho

Vahşetin Çağrısı

Yönetmen: Chris Sanders 
Oyuncular: Karen Gillan, Cara Gee, Harrison Ford

Patron Gibi

Yönetmen: Miguel Arteta
Oyuncular: Billy Porter, Rose Byrne, Salma Hayek, Tiffany Haddish

Başa dön tuşu