Bugüne Kadar Batman’e Hayat Veren 10 Oyuncu

İzlediğimiz sinemalardaki birtakım karakterler, onları oynayanlarla o kadar özdeşleşmiştir ki; oyuncunun fotoğrafını gördüğümüzde aklımıza direkt olarak canlandırdığı karakter gelir. Bu olaya örnek olarak Wolverine karakterini oynayan Hugh Jackman’i veya Deadpool’u oynayan Ryan Reynolds’u gösterebiliriz.

Bazı karakterleri ise oynayan bireyler daima olarak değişir fakat birtakım isimler her vakit akılda daha fazla kalıcı tesir yaratır. Bu yazımızda aktörü daima değişen Batman karakterini bu vakte kadar kimlerin canlandırdığına göz atacağız.

İlk Batman Lewis Wilson, 1943:

Takvimler 28 Ocak 1920’yi gösterdiğinde New York, Amerika’da dünyaya gözlerini açan Lewis Wilson, 1939 yılında Worcester Akademi okulundan mezun olduktan sonra sinema dünyasına atılmaya karar verdi. 1943 yılında, ismi daha sonradan ziyadesiyle duyulacak olan bir harika kahramanın dizisi çekilmeye karar verilmişti: Batman.

İsmi sırf ‘Batman’ olan bu dizi sadece 15 kısımlık bir dizi olacaktı. Dizideki Batman karakterini canlandırması için ise Lewis Gilbert Wilson görevlendirilmişti. Lewis, bu dizide rol alarak tarihteki birinci Batman olma unvanını eline aldı. Daha sonra çeşitli dizi ve sinemalarda de rol alan tarihin ilk Batman’i, takvimler 9 Ağustos 2000 tarihini gösterdiğinde hayata gözlerini yumdu. Wilson mesleği boyunca yalnızca Batman dizisinde oynadı.

Peluş oyuncak üzere Batman Robert Lowery, 1949:

Tam ismi Robert Lowery Hanks olan aktör, 17 Ekim 1913 tarihinde dünyaya geldi. Kansas’ta doğan Lowery, Paseo Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra Stats Randall Orkestrası’na müzik söylemesi için davet edildi.

1935 yılında babasını kaybettikten sonra Robert Lowery, yavaş yavaş Hollywood’a adım atmaya başladı. Mesleğinde “The Mark of Zorro” gibi kıymetli sinemalarda de rol alan Robert, 1949 yılında vizyona sürülen 15 kısımlık “Batman and Robin” dizisinde Batman’e hayat vererek, tarihteki diğer bir Batman olma unvanını kazandı.

Hayatı boyunca Batman olarak yaşayan Adam West – 1966:

19 Eylül 1928 tarihinde Amerika’da dünyaya gelen Adam West, uzun bir eğitim süreci yaşadı. Walla Walla Yüksekokulu, Lakeside Okulu ve ardından Whitman Koleji’nde eğitimini tamamlayan Adam West, daha sonrasında oyunculuk mesleğine başladı.

Birçok televizyon dizisi ve sinema sinemasında rol alan Adam West, ismini unutulmaz aktörler ortasına yazdırmayı başardı. Çeşitli seslendirmeler de yapan Adam West, birinci olarak 1966 yılında başlayan ve 1968 yılında son kısmı yayınlanan Batman dizisinde uzunluk gösterdi.

Oynadığı sinema ve diziler:

 • Batman (1966)
 • The New Adventures of Batman (1977 – Seslendirmen)
 • Batman: New Times (2005 – Seslendirmen)
 • Batman: Return of the Caped Crusaders (2016 – Seslendirmen)
 • Batman vs. Two-Face (2017 – Seslendirmen)

Batman'i efsane yapan adam Michael Keaton:

Asıl ismi Michael John Douglas olan Michael Keaton, 5 Eylül 1951 tarihinde dünyaya geldi. 25 yaşında rol aldığı bir TV dizisi ile oyunculuk hayatına adım atan Michael Keaton, daha sonrasında enteresan bir sebep yüzünden ismini değiştirmeye karar verdi.

Oyunculuğa başladığı günlerde Michael Douglas ile karıştırılma tehlikesi olduğunu düşünen Michael, büyük hayranlık beslediği Diane Keaton’un fotoğrafını gördükten sonra soyadını Keaton olarak değiştirdi. Keaton Batman rolünü bıraktıktan sonra uzun süren sessizliğe büründü. Akabinde evvelden üstün kahramanlara hayat veren bir aktörün anlatıldığı Birdman sineması ile destansı bir geri dönüş yaptı.

Keaton daha sonra Örümcek Adam: Konuttan uzakta sinemasında bir diğer kanatlı, lakin berbat kahraman Vulture'a hayat verdi.

Sesiyle Batman'i yaşatan adam Kevin Conroy:

1955 yılında dünyaya gelen Amerikalı aktör Kevin Conroy, hem aktörlük hem de seslendirme sanatçılığı konusunda kendisini kanıtlamış bir oyuncudur. Juilliard Okulu’nda drama eğitimi aldıktan sonra oyunculuk hayatına başlayan Kevin, birinci olarak 1978 yılında televizyonda uzunluk gösterdi.

1993 yılından günümüze kadar Batman animasyon serilerinde seslendirmen olarak misyon alan Kevin Conroy, tıpkı vakitte 1994 yılından 2018 yılına kadarki birden fazla Batman oyununda Bruce Wayne ve Batman karakterlerini seslendirmiştir.

Kostümü yüzünden pek de ciddiye alamadığımız Batman, Val Kilmer:

Amerikalı sinema oyuncusu Val Kilmer, 31 Aralık 1959 yılında doğdu. Juilliard Okulu Drama Kısmına girmeye hak kazanan Val Kilmer, daha sonra oyunculuğa başladı.

İlk sinemasını 1977’de çeken Val Kilmer, o günden bugüne kadar çeşitli sinemalarda misyon almaya devam etti. Val Kilmer, 5 Mayıs 2012 tarihinde William Woods Üniversitesi Hoş Sanatlar fahri doktorasını kazandı.

İnanmak güç ancak evet: Tek seferlik Batman, George Clooney:

George Timothy Clooney, 6 Mayıs 1961’de Kentucky’de dünyaya geldi. 3 yıl boyunca Kuzey Kentucky Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra George, kuzeni Miguel Ferrer aracılığıyla aktörlüğe birinci adımını attı.

Yönetmen, üretimci, senarist ve aktör olan George Clooney, birinci olarak 1985 yılında ekranlarda uzunluk gösterdi. Ocean’s Eleven isimli sinemada yeterlice şöhreti parlayan George Clooney, günümüzde de aktörlüğüne devam etmektedir.

Yüzüyle değil sesiyle Bruce Wayne olan adam, Diedrich Bader:

Karl Diedrich Bader, 24 Aralık 1966 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Amerikalı aktör, T.C. Williams High School’dan mezun olduktan sonra Kuzey Karolina Sanat Üniversitesi’ne katıldı. Birkaç televizyon dizisine konuk oyuncu olarak katıldıktan sonra 1988 yılında birinci kere bir sinemada uzunluk gösteren Bader, aktörlük kariyerine seslendirmenliği ve komedyenliği de ekledi.

Oynadığı film/diziler

 • Batman: The Brave and the Bold (2008-2011 Dizi – Seslendirmen)
 • Mad (2010-2011 Dizi – Seslendirmen)
 • JLA Adventures: Trapped in Time (2014 Sinema – Seslendirmen)
 • Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold (2018 Sinema – Seslendirmen)
 • Harley Quinn (2019 Dizi – Seslendirmen)

Batman'in kahramandan öteye geçtiği üçlemenin yıldızı, Christian Bale:

Batman’i oynayan aktörler daima olarak değişim göstermiş olsa da karakterle özdeşleşen bir isim var, o da İngiliz aktör Christian Bale. 30 Ocak 1974 yılında dünyaya gelen Bale, birinci olarak Steven Spielberg’in yönettiği Empire of the Sun sinemasında uzunluk gösterdi.

2005 yılından beri Batman karakterine hayat veren Christian Bale, son olarak 2012 yılında Batman kıyafetini giydi. Christian Bale, oynadığı sinemalarla Bruce Wayne ve Batman karakteri ile en çok özdeşleşen isim oldu.

Oynadığı dizi/filmler

 • Batman Begins (2005)
 • The Dark Knight (2008)
 • The Dark Knight Rises (2012)

Sinemada Superman ile hasımlık yaşayan birinci Batman, Ben Affleck:

Benjamin Géza Affleck, 15 Ağustos 1972 yılında dünyaya geldi. Amerikalı oyuncu, direktör ve Oscar ödüllü senarist, daha çocukluğunda oyunculuğa başladı ve birinci olarak 1984 yılında The Voyage of the Mimi dizisinde rol aldı.

Uzunca bir mühlet ortalıktan kaybolan Ben Affleck, 2009 yılında bir sinema ile geri dönüş yapmış ve eleştirmenlerden değişik yorumlar almıştır. 2016 yılında birinci kez Batman kostümünü giyen oyuncu, pek de düzgün tenkitler almadı ve Batman rolü onun için kısa sürdü.

Sizce en düzgün Batman hangi oyuncuydu? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. 🙂

Başa dön tuşu