Chernobyl Karakterlerinin Gerçek Hikayeleri

Game of Thrones ile birlikte popülerliğini dünya çapında artıran bir dizi platformu olan HBO, 26 Nisan 1986'da yaşanan ve tesirlerinin hala sürdüğü Çernobil Faciası'nı dizileştirdi. Dizinin yayınlanan her kısmı isminden ziyadesiyle kelam ettirirken dizinin akabinde bölgeye olan turistik ziyaretlerde çok önemli artış gösterdi. HBO'nun başarılı dizileri ortasında yer alan Chernobyl'in karakterlerini ve bu karakterlerin gerçek hayattaki kişiliklerini sizler için derledik. İşte Chernobyl dizisinin karakterleri ve bu karakterlerin gerçek yaşamadaki hayatları;

Valery Legasov (Jarred Harris tarafından canlandırıldı)

Valery Legasov, periyodun kıymetli bilim insanlarındandı. Kurchatov Atom Gücü Enstitüsü’nde çalışmalarını yürüten Legasov, Çernobil Faciasi'nın araştırmacılarından bir tanesi oldu. Yaşanan facianın araştırılması sırasında pek çok küme gerçeklerin bir formda gizlenmesi ya da çarptırılmasını düşünürken Legasov, gerçeklerin ortaya çıkması için çok önemli gayretler verdi. Legasov'un üzerindeki baskı bir mühlet tehditlere dönüştü. Facia ile ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarının açıklanmasına yalnızca bir gün kala bu kıymetli bilim insanı, hususla ilgili bir ses kaydı oluşturarak intihar etti.

Boris Shcherbina (Stellan Skarsgard tarafından canlandırıldı)

Boris Shcherbina, 1976 yılında siyasate atıldı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne üye olan Shcherbina, 1984 yılında Bakanlar Kurulu'na lider yardımcısı oldu. Çernobil faciasının yaşanmasıyla birlikte bu olayın kriz idaresinden sorumlu olan Shcherbina, yaşanan faciayı çok da ciddiye almamıştı. Aslında bunun sebebi siyasetçi kişiliğiydi. Shcherbina'nın nükleer reaktörler hakkında bilgisi yoktu. Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için kurulmuş bir kent olan Prypiat kentinin tahliye kararını, olay yaşandıktan 36 saat sonra veren Shcherbina, burada bulunan tüm insanların ağır radyasyona maruz kalmalarına sebep oldu. Shcherbina 1990 yılında Moskova'da hayatını kaybetti.

Vasily Ignatenko (Adam Nagaitis tarafından canlandırıldı)

Vasily Ignatenko, Çernobil Faciası'nın boyutunu bilmeden bölgede bulunan itfaiye erlerinden birisiydi. Olayı algıladıktan sonra bile canla başla çalışan Ignatenko, faciadan 2 hafta sonra ağır radyasyonun bıraktığı ağrılar nedeniyle hayatını kaybetti.

Lyudmila Ignatenko (Jessie Buckley tarafından canlandırıldı)

Yukarıda bahsettiğimiz itfaiye eri Vasily Ignatenko'nun karısı olan Lyudmila Ignatenko, facianın yaşadığı sırada gebeydi. Kocasının mevtini izlemek zorunda kalan Ignatenko, hastane yetkilileri tarafından yapılan kocasından uzak durması gerektiği ikazlarını dikkate almadı. Yaşanan bu facia ve kocasının vefatından sonra doğum yapan Ignatenko, çocuğunu radyasyonun tesirleri nedeniyle kaybetti. Ignatenko çiftinin bebeği, kalp hastalığı ve karaciğer sirozu nedeniyle yaşama tutunamayarak hayatını kaybetti.

Aleksandr Akimov (Sam Troughton tarafından canlandırıldı)

Yaşanan facianın boyutlarının bu kadar önemli bir halde atlatılmasını bile Aleksandr Akimov'a borçluyuz. Mühendis olarak ömrünü sürdüren Akimov, o gece vardiyasının amiriydi. Yaptıklarıyla olayın boyutunu sonlandırmıştı. Akimov olmasıydı, Çernobil Facia'sının boyutları çok daha büyük olabilirdi. Olaydan yalnızca 2 hafta sonra Akimov da, tıpkı itfaiye eri üzere Akut Radyasyon Sendromu nedeniyle hayatını kaybetti.

Viktor Bryukhanov (Con O’neill tarafından canlandırıldı)

Viktor Bryukhanov facianın bu boyutlara ulaşmasının iki numaralı sebeplerinden bir tanesiydi. Olayın duyulmasının akabinde bölgeye giden Santral Müdürü Bryukhanov, gece vardiya şefi Akimov'un önemli radyasyon yayılımı uyarılarını ciddiye almamıştı. Saat gece 3'te sekreter yardımcısını arayarak durumu bildiren Bryukhanov, yetkililerin olaydan saatler sonra müdahele etmelerine neden oldu. Yaşanan facianın akabinde 10 yıl mahpus cezasına çarptırılan Bryukhanov'un hastalığı nedeniyle cezası 5 yıla indirildi.

Anatoly Dyatlov (Paul Ritter tarafından canlandırıldı)

Anatoly Dyatlov yaşanan facianın bir numaralı sebebiydi. Çernobil'in baş mühendisi olan Dyatlov, patlamaya neden olan deneyin başındaydı. Reaktörün gücünün 30 megawatt'a düşmesini gören Dyatlov, testlerin devam etmesi buyruğunu vermişti. Akimov'un ikazlarını dinlemeyen Dyatlov, etrafa yayılan yakıta karşın, reaktörün sağlam olduğunu düşünüyordu. Sabaha karşı 5 sularında Dyatlov radyasyonun tesiriyle hastalandı. Yaşanan olayların akabinde 10 yıl mahpus cezasına mahkum edilen Dyatlov, hapishanede geçirdiği 5 yılın akabinde salındı. 1995 yılına kadar ömrünü sürdüren Dyatlov, kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybetti.

Nikolai Fomin (Adrian Rawlins tarafından canlandırıldı)

Tıpkı Dyatlov üzere reaktördeki baş mühendislerden bir oburu de Nikolai Fomin'di. Fomin, Akimov'un acil su tankının patladığını bildirmesine karşın bu durumun üzerinde durmamıştı. Altında çalışan işçisine su tankına pompalama yapılmasına devam edilmesi istikametinde talimat veren Fomin, bir öbür görevliye de reaktörü incelemesi için gönderdi. Hem görevliye inanmayan hem de vazifelinin hayatına mal olan Fomin de 10 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. 5 yıl sonra sıhhat sıkıntıları nedeniyle tahliye edildi.

Nikolai Tarakanov (Ralph Ineson tarafından canlandırıldı)

Dönemin generallerinden olan Nikolai Tarakanov, yaşanan facianın akabinde bölgenin tasfiye edilmesini yönetmek için görevlendirilmişti. Reaktörün temizlenmesi için 3.000'den fazla tasfiyeciyi adeta vefata gönderen Tarakanov, bu durumun farkındaydı.

Mikhail Gorbachev (David Dencik tarafından canlandırıldı)

Sovyetler Birliği’nin son başkanı olarak hayatını devam ettiren Mikhail Gorbachev, periyodun tartışılan isimlerindendi. Gorbachev facianın üzerinden tam 18 gün geçtikten sonra fakat bir açıklama yapabilmişti. Bu hal da onun kınanmasına neden olmuştu. Gorbachev yaşanan olayları neden tıpkı gün anlatmadı bilinmez lakin daha sonradan kendisine Nobel Barış Mükafatı verildi ve şu an 88 yaşında.

Biyorobotlar

Yaşanan bu faciaya neden olan yetkililerin pisliğini temizlemek askeri ve sivil çalışana kalmıştı. Reaktörün çatısının temizlenmesi sırasında yalnızca 90 saniyeliğine ağır radyasyon altında kaldılar. Radyasyonun tesiri hepsinde çok ağır hasarlar bıraktı. Faciadan sonra kendilerine pek çok ayrıcalık tanınsa ve gazi unvanı verilse bile, bu insanların birçok sancılı bir mevt süreci geçirdiler.

Yaşanan bu felaketin akabinde pek çok insanın geleceği ellerinden alındı. Bunlara şimdi doğmamış çocuklar da dahildi. Umarız bir daha bu türlü bir facia tekrar yaşanmaz.

Başa dön tuşu