Disney CEO’su Bob Iger, Marvel Filmlerini Savundu

Kariyerinde pek çok unutulmaz üretime imza atan Oscar ödüllü ünlü yönetmen Martin Scorsese, Marvel sinemalarının  “sinema olmadığını” söyleyerek, orijinal bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Hatta tenkitlerinin dozunu daha da artıran Scorsese, geçtiğimiz hafta The Hollywood Reporter'a verdiği demeçte, “Sinema, cümbüş parkı sinemalarıyla istila ediliyor” tabirlerini kullanmıştı.

Scorsese’ın sarf ettiği bu kelamlar, Guardians of the Galaxy’nin direktörü James Gun’dan Iron Man’i canlandıran Robert Downey Jr.’a kadar Marvel sinemalarında çalışmış pek çok ismin yansısıyla karşılaşmıştı. 

Elbette Scorsese bu görüşlerinde yalnız değil. Geçtiğimiz günlerde tartışmaya dahil olan usta yönetmen Francis Ford Coppola, Marvel Sinematik Cihanı (MCU) ve harika kahraman sinemalarının insanlara bir şey vermediğini söyleyerek, bu usul üretimlerin kıymetsiz, hatta aşağılık olduğunu tabir etmişti.

Her iki ismin reaksiyon çeken bu kelamlarına yanıt, Marvel Studios’un çatı şirketi Disney’in CEO’su Bob Iger’dan geldi. Salı günü Kaliforniya'da gerçekleşen WSJ Tech Live'da konuşan Iger, “Filmler hakkında şikayet etmek istiyorlarsa, edebilirler; lakin dünyada milyonlarca insan, Marvel sinemalarını sinemada izlemekten büyük bir zevk alıyor” dedi.

Francis Ford Coppola ve Martin Scorsese’ye çok hürmet duyduğunu fakat Coppola’nın “değersiz” tabirinin yanlış olduğunu söyleyen Iger, “Ben 'aşağılık' sözünü cinayet işleyen birine söylerim. Bunlar yalnızca sinema.” tabirlerini kullandı.

İzleyici sayılarının her şeyi ispatladığını belirten Iger, “Bu sinemalar üzerinde çalışan tüm insanlara saygısızlık yapılıyor. Black Panther’ı yöneten Ryan Coogler’ın Scorsese yahut Coppola’nın yaptığı rastgele bir şeyden daha azını yapmadığını düşünüyorum” biçiminde konuştu. Disney CEO’sunun bu kelamlarının, karşı cephede nasıl bir reaksiyonla karşılaşacağı ise şimdiden merak konusu. 

Başa dön tuşu