Disney Filmlerine Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Küçük Detay

İlk kurulduğu günlerde çizgi sinemaların, Pixar'ı satın aldıktan sonra da animasyon sinemalarının bir numaralı ismi olan Disney, çok başarılı takımlara sahip. En makûs sinemaları bile milyonlarca insan tarafından izlenen şirket, izleyicilerini sinema sonrasında dahi eğlendirmeyi biliyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ise, sinemalara ufak sürpriz yumurtalar bırakmak ya da değişik ayrıntılarla süslemek. Bu easter egg'lerden en çok bilineni hiç elbet, A113 kodunun sinemaların rastgele bir yerinde bulunuyor olması. Bu yüzden bunu atlayarak, sizlere Disney'in en sevilen sinemalarına koymuş olduğu sürpriz yumurtaları ve çeşitli ayrıntıları sunuyoruz.

1. Aladdin (1992) – Şehrazad Şarkısı

Aladdin'in çizgi sinemasında sevgili cinimiz şu şarkıyı söylüyor: “Scheherezade had a thousand tales.” Buysa “Şehrazad'ın bin masalı vardı” manasına geliyor. Arap kültüründeki folklörde aslında Şehrazad'ın 1001 tane masalı bulunur (Binbir Gece Masalları). Lakin bunlardan bir tanesi de Alaaddin olduğu için, sinemadaki karakterlerin yalnızca 1000 adedini biliyor olması çok doğal. Bu ortada Şehrazad kimdir diye soracak olursanız, kendisi efsanevî Pers prensesi ve Binbir Gece Masalları'nın anlatıcısı.

2. Karmakarışık (2010) – Rapunzel'in Saçı

2010 üretimi Tangled sinemasında, Anne Gothel “En çok seni seviyorum” dediği her vakit, Rapunzel'in saçını öpmekte yahut dokunmaktadır. Bu da aslında Rapunzel'i değil; onun sihirli saçlarını sevdiğini gösterir.

3. Prenses ve Kurbağa (2009) – Dr. Facilier

The Princess and the Frog sinemasında Dr. Facilier'in gerisindeki duvar kağında, gölgesinin vurduğu yerler kafataslarına dönüyor.

4. Moana (2016) – Maui'nin yarı köpekbalığına dönüşmesi

Filmde Maui yarı köpekbalığına dönüştüğünde, üzerindeki ufak dövmenin başı da köpek balığına dönüşüyor.

5. Aslan Kral (1992) – Scar'ın Pençeleri

Bir jenerasyonun çocukluğunun en olağanüstü sinemalarından biri olan Aslan Kral'da, tüm aslanlar gerektiğinde pençelerini çıkarıp gerekmediğinde kapalı hale getiriyorlar. Bunun tek bir istisnası var: Berbat karakterimiz Scar.

6. Lilo ve Stiç (2002) – Evlatlık Metni

2002 imali bu sinemada gördüğümüz evlatlık alma metni, aslında bir teşekkür metni. Sinemanın üretimci ve direktörleri, sinemada çalışan herkese teşekkür edip minnettarlıklarını göstermek için bir yazı hazırlamış ve bunu da sinemadan bir sahneye yerleştirmişler.

7. Zootropolis (2016) – Nick'in Müracaat Formu

Nick'in Polis Departmanı'na yaptığı müracaat formunda “Daha evvel hiç tutuklandınız mı” biçiminde bir soru yer alıyor. Nick ise burada öncelikle evet seçeneğine tik atmış, akabinde üstünü karalayıp hayır'ı işaretlemiş. Bu da onun hatalı geçmişini gösteriyor.

8. Oyunbozan Ralph (2012) – En Yüksek Skor

Orijinal ismi Wreck-it Ralph olan 2012 imali bu animasyon sinemasında, Fix-it Felix oyunundaki en yüksek puanın 120501 olduğu görülüyor. Buysa Disney'in kurucusu Walt Disney'in doğum tarihine bir gönderme: Aralık 5, 1901.

9. 6 Üstün Kahraman (2014) – Ballı Limon'un Çantası

Ballı Limon'un çantasındaki tuşlar, dikkatli bakılınca fark edileceği üzere periyodik tablodaki elementleri gösteriyor. Butonlar da zati periyodik tablodaki üzere yerleştirilmiş. Yani aslında Ballı Limon, kimyasal formülleri kulanarak bir şeyler üretiyor.

10. Hoş ile Yakışıksız (1991) – Sultan

Öncelikle bu ayrıntının başkalarından biraz daha farklı olduğunu söyleyelim. Çünkü sinemanın Türkçe versiyonunda çok fazla bir şey söz etmiyor. Hoş ile Çirkin'de her karakter ve objenin cinaslı, söz oyunlu isimleri vardır. Buradaki puf'un ismi da, bu yüzden Sultan. Şu an hiçbir şey söz etmiyor olabilir, lakin puf'un İngilizce'deki karşılığı “ottoman”. Ottoman'ın da herkesin bildiği üzere Osmanlı manası da bulunuyor. Osmanlı'daki yöneticiler de Sultanlar olduğu için, Disney bu formda bir söz oyunu yapmak istemiş.

Başa dön tuşu