Disney+’ın Marvel Dizilieri mi Yoksa Netflix’inkiler mi?

Günümüzde çizgi roman sinemaları büyük muvaffakiyet yakalıyor. Çizgi roman dizileri de misal bir formda epeyce tanınan hale geliyor. Bunlar yalnızca çok bilinen DC ve Marvel harika kahraman dizileri değil. Preacher, Lucifer, iZombie, Happy! gibi imaller da misal bir dönüşüm yaşayan eserler. 

Bu dizilerin başarısı ve daima yeni içerik satma gereksinimi elbette ki Disney’i elindeki en bedelli markalardan olan Marvel’ı kullanmaya itecekti. Şimdi Disney+ ekranlarında yeni Marvel dizileri başlayacak. Bu dizilerin Netflix’tekilerden daha başarılı olabilmelerini sağlayacak özellikleri olduğu üzere, Netflix’teki üretimlerin gölgesinde kalmalarına neden olacak yanları da var. 

Avantaj: MCU yıldızları

MCU sinemalarında yer alan ve büyük hayran kitlesi bulunan isimler Disney+ dizilerinde yer alacak. Bu şahıslar başlı başına izlenme garantisi manasına geliyor. 

Dezavantaj: Daha düz karakterler

Disney+ serilerinde karşımıza çıkacak karakterler muhtemelen Netflix’teki takiplerine kıyasla çok daha iki boyutlu olacak. Jessica Jones üzere karmaşık karakterleri ya da Punisher düzeyi manyaklıkları Disney+ ekranında göremezsiniz. 

Avantaj: Büyük ölçekli olaylar

Disney+ üretimleri direkt MCU ile kontaklı olacak. Natürel ki dizilerde bir Avengers: Endgame olayı gerçekleşmeyecek fakat değerli olaylar yaşanacağı ve vakit zaman farklı serilerde tek bir öykü anlatılacağı neredeyse kesin üzere. 

Dezavantaj: Evcilleşmiş sahneler

Marvel dizileri epeyce sert olmalarıyla büyük beğeni kazandı. Daredevil ve Punisher başta olmak üzere karakterlerin kıssalarının hiç de çocuklara yönelik olmadığını gördük. Disney+ dizilerinde bunu görebilir miyiz? Sıkıntı. Daha fazla Arrowverse stilinde genç-yetişkinlere yönelik diziler görmemiz mümkün.

Avantaj: Daha kısa sezonlar

Artık kimse 26 kısımlık ya da 22 kısımlık dizi yapmıyor. Diziler kısaldı, dönemler tek güne sığabilecek hale geldi. Disney+ ekranlarında Marvel dizileri 6 kısım formunda ilerleyecek. Bu da aslında mantıklı. Daha süratli akan diziler izlememiz mümkün olacak, kıssa gereksiz uzamayacak. 

Dezavantaj: Kıssa anlatımı yumuşayacak 

Marvel çizgi romanlarında başarılı olan her seri bir formda kendini Disney+ ekranlarında bulacak. Çünkü bu üretimlerin alıcısı baştan hazır olacak. Yeni öyküler anlatılırken ne kadar önemli bir ton tutturulacak? Çok da önemli olması beklenmiyor. Elbette ki birtakım noktalara değinilecek dizilerde fakat o kadar, değinilip geçilecek. Natürel ki bir Joker ya da bir Black Panther beklemiyoruz. 

Avantaj: Sinemalara bağlantı

MCU sinemaları ile Netflix dizileri bağlanamadığı için durum daima biraz enteresan olmuştur. Dizilerde sinemalara gönderme yapılsa da sinemalarda dizilerin esamesi okunmaz. Bu da biraz değişiktir. Yeni diziler direkt sinemalara bağlı olacak. Hatta WandaVision ile Doctor Stranger in the Multiverse of Madness sineması direkt irtibatlı olacak. 

Dezavantaj: İş birliği olmayacak

Marvel’in hem sinema hem de dizi cihanında gördüğümüz bir şey kahramanların grup oluşturmasıydı. The Defenders beklenen başarıyı yakalayamadıysa da kahramanları daima bir ortada gördük. Disney+ dizilerinde ise bu türlü bir durum olmayacak üzere gözüküyor. Tıpkı olay kahramanları etkilese de kahramanları bir ortada görmeyeceğiz. 

Avantaj: Devam eden hikaye

MCU’da bu kadar çok karakter varken herkesin sinemalarda öne çıkacak vakti bulması mümkün gözükmüyordu. Diziler bu manada hem onlara daha çok gözükme fırsatı verecek hem de ayrıntılara inmenin yolunu açacak. Ayrıyeten sinemalarda gördüğümüz kıssa de devam etmiş olacak. 

Dezavantaj: Daha bağımlı yapımlar

Karakterleri oynayacak şahısların büyük kısmı, anlatılmış ve anlatılacak öyküler, vakit çizgilerinin ilerleyişi ve senaryo yazımında kullanılacak neredeyse her bilgisi aşikâr olan MCU’ya bağlanacak diziler, elbette ki bu kıstaslara nazaran yazılacak. Karakterlerin yapabilecekleri kısıtlanacak. Kişi ve üretim sayısı açısından genişleyecek olan MCU, genel manada ise genişlemek yerine ağırlaşmış olacak. Daha çok ana cihandaki boşlukları dolduracak. 

Başa dön tuşu