Efsane Film Müzikleri

Bir sinemanın kaliteli olması için bir ekip bileşenlere muhtaçlık vardır. Mesela çok güzel bir manzara direktörü, sağlam bir kıssa kurgusu, başarılı oyunculuklar. Pekala, bütün bunları bir ortaya getirsek dahi bir sinema kaliteli sınıfına girer mi? Pek çok kişinin göz gerisi ettiği, fakat kaliteli sinemaların hepsinde var olan ve tüm bu saydıklarımızı birleştiren bir hoşluk var: Sinema müzikleri.

Dünyanın en başarılı sinemaları olarak nitelendirdiğimiz pek çok sinemada görüyoruz ki sinema müzikleri güzel olan sinemalar öteki sinemalara göre daha fazla ön planda oluyor. Bugün sizlere, art planda yer aldığı her saniye sinemaya dair olan hislerinizi en üst düzeye çıkaracak birbirinden başarılı sinema müziklerini listeleyeceğiz.

Unutmadan söyleyelim; bu listemizi makul aralıklarla güncelleyeceğiz. Yine güncellendiğinde listede yer alırsa çok uygun olur dediğiniz sinema müziklerini yorumlar kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Son Güncelleme: 16.06.2019

Godfather (Baba)

Dünyanın en yeterli sinemalarından biri olan Baba, sinemanın ününü dahi aşmış müziği ile tüm vakitlerin en güzel sinema müzikleri ortasında gösteriliyor.

Pulp Fiction (Ucuz Roman)

Biri kült sinema mi dedi? Ucuz Roman, her tarafıyla efsane bir seri, fakat Misirlou müziği da ayrıyeten hoş. İnsan üzerinde bir koşma, ileriye gitme isteği uyandırdığını söyleyebiliriz.

Ghost (Hayalet)

UNCHAINED MELODY. Günümüzde birçok kişi bu ismi bilmeyecektir. Righteous Brothers’ın ölümsüz müziği, isim olarak birçok kişinin bilmediği fakat dinlemeye başladığı birinci 5 saniyede tanıyacağı bir müzik. Açıkçası sinemaya de inanılmaz yakıştığını düşünüyorum. Romantik sinemaların en iddialıları ortasında kendine yer ediniyor.

Titanic (Titanik)

Titanik, günümüzdeki çıkan sinemaların bile gişesini yakalamakta zorlandığı efsane bir sinema. Gerçek bir öyküyü sağlam bir hikayeyle birleştiren sinema, bizlere Dünya tarihinin en başarılı müziklerinden birini bıraktı. Celine Dion’un akıllara kazınan yapıtı My Heart Will Go On’u bilmeyeniniz yoktur herhalde.

Avengers (Yenilmezler)

Marvel, Yenilmezler serisini sonlandırdı, fakat bunu yaparken her şeyiyle sağlam bir seri çıkardı. Bunun içinde elbette sinema müzikleri de var. Sinemanın o gaza getiren, “bak artık Iron Man gelecek” dedirten müziğini unutmamak gerekiyor.

Amelie

Avrupa imali sinemalar kimi şeyleri başarma konusunda eksiklere sahip olsa da müzik mutlaka onlardan biri değil. Müziksel manada kendini geliştiren Avrupa ülkeleri, bu hünerlerini sinemalarda çok âlâ kullanıyor. Amelie de bu sinemalar ortasında en çok ön plana çıkanlardan biri.

John Wick

Saf aksiyon mu istiyorsunuz? O vakit uğrayacağınız kapı John Wick’dir. Sinemanın müzikleri de bunu ispatlar nitelikte.

The Last Mohicans (Son Mohikan)

1757 yılında gerçekleşen Fransa – Yerli savaşını husus alan Son Mohikan, hepimizin aklımıza kazınan ve insanın içine adeta yürek aşılayan bir müziğe sahip.

Requiem For a Dream (Bir Hayal İçin Ağıt)

Filmi izleyen insan sayısı üstteki sinemalara nazaran biraz daha az, yalnız izleyen bireyler bilecektir ki görüp görebileceğiniz en ruhsal sinemalardan birisi kendisi. Esasen ünlü müziği de bunu ispatlar nitelikte. Birbiriyle ilişkili insanların uğuşturucu kullanmaya başlamasını ve bu uyuşturucunun onlara ne yaptırdığını gösteren çarpıcı bir sinema. +18 bir sinema olan Bir Düş İçin Ağıt, yaşı uygun olan herkes tarafından izlenmesi gereken sinemalardan birisi. Sineması izledikten sonra makul bir müddet tesiri altında kalabileceğinizi de hatırlatalım.

Gladiator (Gladyatör)

Russel Crowe’u kendisi yapan sinema diyebiliriz Gladyatör için. Sinemanın başından sonuna kadar hissettiğimiz o epik ambiyansın gerisinde elbette ki Hans Zimmer üzere bir dahinin besteleri bulunmakta. Gladyatör, gerek kıssası gerek bize sunduğu renk paleti gerekse de müzikleriyle sinema dünyasının kült sinemaları ortasında yer alıyor.

Kill Bill

İntikam. Sarı. Kan. Bu üç söz birleştiğinde dünya üzerinde akla gelen birinci şey Uma Thurman’ın efsane oyunculuğuyla ölümsüzleşen Kill Bill sineması oluyor. Sineması izlerken sizi etkileyecek bir öteki şey ise ıslık melodisine sahip efsane müziği olacak.

Top Gun

Yaşlanmamaya yemin etmiş Tom Cruise’un bugünden çok da farklı olmayan gençlik vaktinde çekilen sinema, yeniden herkesin yakından tanıdığı bir sinema müziğini de beraberinde getiriyor.

Spider-Man 2 (Örümcek Adam 2)

İlk Örümcek Adam serisinin 2. sineması, her ne kadar günümüzde sıkça eleştirilse de birinci çıktığında ziyadesiyle sevilmişti. Dr. Octopus’la karşılaşan Örümcek Adam’ımıza çok sağlam bir müzik de eşlik ediyordu.

Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)

Yüzüklerin Efendisi’nin çok fazla kaliteli müziği var. Bunların hepsini burada veremeyiz, lakin elimizde güneşin, huzurun, mutluluğun notalaşmış halini gösteren çok hoş bir müzik var. Hobbit köyü Shire için yapılmış olan müzik, en sonlu insanı bile rahatlatacak cinsten.

Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları)

Film müziği denildiği vakit aslında akla gelen birinci sinemalardan birisi Karayip Korsanları oluyor. Hans Zimmer’ın da pek çok müziği bulunan efsane seri, günümüzün en tanınan sinemaları ortasında yer almaya devam ediyor.

Matrix

Bilim kurgunun en başarılı örneklerinden olan Matrix, müziği ile de hafızalarımızın kıyı köşelerinin birinde kendine yer etti. Dünyanın gerçekliğini bize sorgulatan müzik, seriyi gözümüzde daha da kıymetli kılıyor.

Lion King (Aslan Kral)

Çocukluğumuzun efsane sinemalarından biriyle daha karşınızdayız. Aslan Kral, pek çok insanın hayatında özel bir yere sahip. Sinemanın müziği de insanın içinde farklı hislerin oluşmasını sağlıyor.

The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor)

Joker’li Kara Şövalye sinemasının akabinde gelen Kara Şövalye Yükseliyor, tahminen beklentilerin biraz altında kaldı lakin müzik konusunda bizleri mükemmel bir besteyle tanıştırdı. DC’nin karanlık çizgisini bu tatlarda muhafazaya devam etseydi çok daha yeterli olurdu dedirtecek Hans Zimmer imzalı müzik, serinin tüm soundtrack’lerinle birleşince eşsiz bir şeyi bize sunuyor.

Inception (Başlangıç)

Evet biliyoruz, daha şimdiden çok fazla Hans Zimmer gördünüz, lakin söylemeliyim bu daha başlangıç. Ünlü sanatkarın en başarılı kesimlerinden biri olarak gösterilen Time, Başlangıç sineması ile hafızalarımıza kazındı. Süper bir kıssa örgüsünün ardında sinemaya mana kazandırmaya çalışırken müzikler bize sık sık yardımcı oldu.

Leon

Kült sinemaların ortasında kendisine sağlam bir yer edinen, bir periyodun şekil trendini belirleyen Leon, Sting’in ölümsüz yapıtı Shape of My Heart müziği ile akıllarımıza kazındı. Natalie Portman’ın 13 yaşında olmasına karşın mükemmel oyunculuk sergilediği sinema, dünyada izlenmesi gereken sinemalar ortasında yer alıyor.

Interstellar (Yıldızlararası)

Uzay boşluğunda, dünyadan, ailenizden en uzak noktada olduğunuzu hayal edin. Elinizde fazla bir seçenek yok, uzayın bütün fizik kuralları sizin küçük kızınıza ulaşamamanız için uğraşıyor. İşte Hans Zimmer, bu ambiyansı bir müzikle size aktarabiliyor. S.T.A.Y isimli beste, dünyanın tozlar içinde yok olmaya yüz tuttuğu ve insanların artık son bir umut olarak uzayda kurtuluş aradığı Yıldızlararası sinemasını daha da özel kılıyor. Sinema, 2014 üretimi olmasına karşın serimizin kült sinemaları ortasında yer alıyor.

Schindler's List (Schindler’in Listesi)

2. Dünya Savaşı, daha evvel yaşanan tüm savaşlardan daha kanlı bir savaştı. Bu savaş sonucunda milyonlarca günahsız insan hayatını kaybetti. Schinder’in Listesi, karanlığın içinde bile bir ışık olduğunu bizlere gösteriyor.

Braveheart (Cesur Yürek)

Cesur Yürek, başarılı kıssasıyla bizi mest eden bir sinemaydı. Elbette, hoş sinemaların çabucak hemen hepsinde olduğu üzere müzik olarak da son derece kaliteli seçimler yapılmıştı.

Bodyguard

Romantik müzik denildiğinde aklımıza gelen birinci müziklerden biri olan I Will Always Love You, bu sinema için yazıldı. Müziğin sahibi sinemanın başrol oyuncusu olunca çok daha dokunaklı bir sinemayla karşılaşıyoruz.

Rocky

Biri gaza getirme mi dedi, Rocky bu hususta en başarılı sinemalardan biri. Bu muvaffakiyetinin arkasında, dünya üzerindeki çabucak hemen herkesin dinlediği müziğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. İnsanın içerisinde boksör olma duygusu doğurmuyor mu sizce de?

The Good The Bad and The Ugly (İyi Makûs Çirkin)

Western sinemaların en ünlü temsilcilerinden biri olan Uygun Berbat Çirkin, Clint Eastwood üzere bir efsane ile karşımıza çıkıyor. 1966 üretimi olan sinemanın müziği de hala hafızalarımızda yer ediniyor.

Harry Potter

Harry Potter, başka sinemalara nazaran müzik konusunda biraz zayıf kalıyor, lakin buna karşın listemizde olmayı hak etti. Çocukluğumuzda bu sesi az duymadık sonuçta.

Avatar

Avatar, pek çok istikametten unutulmaz bir sinemaydı. Öncelikle sinema kozmosunu orijinal bir teknolojiyle tanıştırmıştı. Bu tarafının dışında çok sağlam bir öyküyle de gelen sinema, bize sunduğu yeni dünyayı ve bu dünyanın savaşını müzikleriyle de hissetmemizi sağlıyor.

Sweet November (Kasım’da Aşk Başkadır)

Keanu Reeves mi sağlam müziklerin olduğu sinemada oynuyor, yoksa kaliteli sinemalar mi hem sağlam müzik hem de Reeves’i tercih ediyor bilemiyoruz, lakin bu adam adeta kaliteyi çeken bir mıknatıs üzere. Kasım’da Aşk Oburdur sinemasında yer alan Enya imzalı Only Time müziği da bunlardan biri.

Pearl Harbor

Yine bir Hans Zimmer dokunuşu. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na katılmasını ve savaşın seyrini Almanya’dan İngiltere ve kendi tarafına çekmesine neden olan Pearl Harbor saldırısını anlatan sinema, savaşın her ne halde, kiminle, kime karşı olduğu fark etmeksizin çok berbat bir şey olduğunu bizlere gösteriyor.

Mission Impossible (Görevimiz Tehlike)

Görevimiz Tehlike denildiğinde sinemanın kendisinden çok müziği hatırlanıyor. Bir operasyon olduğunda art plana ziyadesiyle yakışan müzik, bugün bile herkes tarafından sevilerek dinleniyor.

Star Wars (Yıldız Savaşları)

Star Wars’un ikonikleşen İmparatorluk Marşı’nı dinlemeyen yoktur herhalde. Darth Vader çıktığı vakitlerde karşımıza çıkan bu marş, son derece etkileyici sahnelerin oluşmasına da neden olurdu.

Listemiz şimdilik burada bitiyor. Şayet bu müzikler dışında mutlakla bu da olmalıydı dediğiniz müzikler varsa yorumlarda bize iletebilirsiniz.

Başa dön tuşu