En İyi 16 Dizi Müziği

Dizi izlemek bazılarımız için rahatlatıcı bir kaçamak olsa da bazılarımız için tam manasıyla bir misyon, asla terk edilemeyecek bir alışkanlık olabiliyor. Dizileri her ne halde izlerseniz izleyin, tamamını izlediğiniz bir dizinin sizde hoş anılar bıraktığını göreceksinizdir. Bu anıları canlandırmak için biriyle dizi hakkında konuşmak bir sistem olsa da aslında bunun çok daha kolay bir yolu bulunuyor.

Diziler, sadece oyuncu takımı ya da kıssasıyla değil, birebir vakitte da müzikleriyle de akıllara kazınabiliyor. Her dizi ‘efsaneleşmiş’ diyebileceğimiz bir müziğe sahip olmasa da bu şekil müziğe sahip olan birçok üretim bulunuyor. Biz de sizler için en efsane dizi müziklerini listeledik.

Not: Listemiz rastgele bir öncelik sırasına nazaran hazırlanmamıştır. Sıralama büsbütün gelişigüzeldir. Öteki bir deyişle, en aşağıda göreceğiniz dizi müziği ‘en efsane sinema müziği’ olmak zorunda değildir.

Friends

6 arkadaşın öyküsüne tanıklık ettiğimiz diziyle birlikte büyüyüp birçok anı biriktirdik. Bizim için asla mümkün olmayacak şey ise bu şarkıyı dinleyip hepinizin bildiği yerde alkışlamamak olacak.

Game of Thrones

Demir Taht’ın sahibi kim olacak? Son vakitlerin en tanınan dizilerinden biri olan Game of Thrones, dizinin kendisi kadar müziğiyle de uzun mühlet akıllarda kalacak üzere görünüyor.

Breaking Bad

Bir kimya öğretmeninin kanser teşhisi konmasının akabinde hayatı sizce ne kadar değişebilir? Her kısmıyla izleyicileri büyüleyen bu dizinin kendisi kadar müziği de bizleri etkiledi desek yeridir.

Family Guy

Peter, Stewie, Brian, Quagmire ve daha niceleri… Her tatta insanı bulabileceğiniz bu çizgi dizide kahkahaya doymayacaksınız. Birinci dönemden itibaren de girişte yer alan müziğe eşlik edeceğinizi de söyleyebiliriz.

The X-Files

İnternet mizah kültüründe ‘Illuminati şarkısı’ olarak geçen müzik, efsane dizi The X-Files’dan geliyor. Akıl almaz olayları inceleyen FBI ajanlarımızla birlikte sır perdesini kaldırmaya çalıştığımız bu diziyi izlemediyseniz katiyetle tavsiye ediyoruz.

How I Met Your Mother

Ted, Marshall, Lilly, Barney ve Robin… MacLaren’s Pub’da geçen vakitlerinin yanı sıra birçok maceraya atılacağımız 5 kişi. Birçok kişinin hafızasına kazınan girişi ve müziği sebebiyle listemizde olmazsa olmazdı diyebiliriz.

Spongebob Squarepants

Bikini Bottom kasabasında olanlar hakkında bir fikriniz var mı? Bir hamburger ustası sünger olan Süngerbob ile onca vakit geçirdik. Her sabah da bu şarkıyı söyleyerek güne başladık.

The Walking Dead

Herkesin “Bir zombi istilası olsa ne yapardın?” biçiminde sorduğu soru gerçek oldu? Pekala, geriye kalanlar ne yapacak?

Mad Men

1960’ların New York’unda geçen dizide reklam şirketi yöneticisi Don Draper’ın hayatına tanıklık ediyoruz. Tüm vakitlerin en güzel dizilerinden biri olan üretim, müziğiyle de onlarca kişiyi kendine hayran bıraktı.

Sex and the City

Yaşadığı ilgiler üzerinden New York’ta bir gazetede köşe yazıları yazan Carrie Bradshaw ve üç arkadaşının kıssasını izlediğimiz bu dizi, müziğiyle de bir klasik haline geldi.

Dexter

Yalnızca cinayetleri çözmekle kalmayıp tıpkı vakitte kendisi de işleyen Dexter Morgan, aslına baktığınız vakit seri katil olan bir dedektif. Dizinin, Dexter Morgan’ın sabah rutiniyle birlikte tanıştığımız müziğiyse Dexter Morgan kadar olmasa da ziyadesiyle ilgi cazip.

The Big Bang Theory

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan iki dahi Sheldon ve Leonard’ın farklı hayat kıssasını izlediğimiz bu dizide toplumun ‘inek’ diye isimlendirebileceği iki arkadaşın hayat öyküsünü izliyoruz. Girişindeki müzikse her şeyi bir ileri düzeye taşıyor.

Sons of Anarchy

Hiçbir kural tanımayan bir motor çetesinin öyküsünü ele alan bu dizi, bilhassa rock ya da metal müzik hayranlarını büyüleyen müzikleriyle dizinin kıssasını çok daha âlâ bir biçimde aktarmıştı. Dizinin müzikleriyse kendinden ziyadesiyle bahsettirdi.

The Simpsons

ABD’de yaşayan bir ailenin hayatını mevzu alan bu dizide her gün farklı bir olaya tanıklık ediyoruz. Mizah elementlerinin bol bol bulunduğu dizinin müziği de dizi kadar hoş desek yeridir.

Pink Panther

Hepimizin en azından bir kere gördüğü o efsane çizgi dizi… 7’den 70’e herkesi ekrana kilitleme gücüne sahip olan az üretimlerden olan Pembe Panter, mest eden müziğiyle de efsaneler ortasındaki yerini almış durumda.

Knight Rider

Adaleti sağlamayı kendine misyon edinmiş olan Michael Knight, tekrar doğuşunun (yüzünden vurulmasının) akabinde bundan sonra tek bir emel uğruna yaşayacaktır: berbatların kaygılı düşü olmak. Efsaneleşmiş dizi müziğiyle akıllara kazanan Knight Rider ya da daha aşina olduğumuz ismiyle Kara Şimşek, birçok kişinin gençlik anılarını da temsil ediyor.

Efsaneleşmiş olan dizi müziklerini listelediğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizin en sevdiğiniz ya da “Bu listede olmalıydı” dediğiniz bir müzik bulunuyor mu? Yorumlar kısmından fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu