Film Gibi Video Çekmek İçin 11 Tüyo (Video)

Modern akıllı telefonlar, bundan yıllar evvel kullanılan profesyonel kameralardan daha düzgün ve gelişmiştir. Yeniden de elimizde teknolojik imkanlar olması, bizim birer Federico Fellini olduğumuz manasına gelmiyor. Yeniden de teknolojinin hakkını vereceğimiz çekimler yapmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken şeyler bulunuyor. 

Fotografium isimli kanal, hazırladığı görüntüde tam 11 farklı çekim planını ve hangi noktalarda kullanıldığını açıklıyor. Sonuç olarak da ortaya, kolay bir görüntüyü bile daha etkileyici hale getirmenin formulü çıktı.

Bir hareketi mi, bir duyguyu mu yoksa bir yeri mi anlatmak istediğinize bağlı olarak kullanabileeğiniz pek çok farklı teknik bulunuyor. Bunları elbette ki bir kez okumak, ya da yalnızca bu ipuçlarını takip etmek yetmez ancak en azından bir başlangıç oluşturur. 

Temel çekim ölçeklerini hakikat kullanabilmek de anlatacağınız kıssayı daha kolay ve göze beğenilen biçimde anlatmayı sağlayacaktır. 

Doğru çekim teknikleri ile kıssa anlatmak çok daha kolay, verilmek istenen iletisi aktarmak daha kolay. Artık alakasız düğün karelerinden çok daha düzgününü çekebileceksiniz. Yeterli planlanmış bir görüntü hakikaten çok şey fark ettiriyor. 

Başa dön tuşu