Finaliyle Ters Köşe Yaptıran 10 Şahane Film!

Çalışıyor, okula gidiyor ve hayatımızda bir nebze de olsa rahatlamak için farklı öykülerin, maceraların peşine düşüyoruz. Bu maceralar korkutuyor, güldürüyor, şaşırtıyor, eğlendiriyor; bazen gerçekleri, bazen de hiç gerçek olmayacak şeyleri yansıtıyor. 

Karşılıklı iki eşit kenarı içine dünyaları sığdıran ekranların bize gösterdikleri ve göstermedikleri de var. İnsanın tabiatında olan alışkanlıklar gereği merak hissimiz, zihnimizin derinliklerinde yatan deneyimlere ve içine girilen öyküye bağlı olarak iddialar yürütüyor. Birtakım sinemalar bunu yapmayı ve bizim algılarımızı yerden yere vurup şaşırtan bir finalle kapanmayı çok yeterli biliyor.

Hazırsanız, sonuyla beklentilerinizi karşıt köşe yapacak olan filmler furyasına başlıyoruz.

Arrival (Geliş):

Muhteşem bir sinematografiyle, sinema içindeki kurgusal beyaz perdeden insanoğlunun yazgısını değiştirecek bir kıssaya uzanıyoruz. Vakit hakkında düşündürecek çok şeyi olan nadir üretimlerden olan Arrival, bilim kugu sinemaları ortasında çok başka bir yere sahip. 

Life (Hayat):

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda misyonlu olan bilim insanları ve astronotların, Mars'ta keşfedilen birinci hayat formuyla uğraşı mevzu alınıyor. Sahneler bulunduğunuz ortamdaki yer çekimini ortadan kaldıracak. Sonu ise mutlaka tartışmaya açık.

The Island (Ada):

Bilim kurgu sinemaları ortasında gelecek öngörülerini değişik bir halde ele alan bu sinema, yalnızca sonu değil bütün kıssası ile oturduğunuz yerden kalkmanıza mani olacak. 

The Sixth Sense (6. His):

Tekrar tekar izlenecek, sonu bilinse de üzmeyecek klasik bir imal. Dehşet ve tansiyon cinsini sevenlerin birden fazla bu sineması izlemiş olabilir. İzleyenlerle birlikte sonunu hatırlayıp derin bir nefes veriyoruz. İzlemeyenleri artık sinemasever olarak tanımlamak pek de mümkün değil. 

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler):

Olağan şüpheliler ve pek de olağan olmayan bir son. Süper bir klasik, her seferinde ne kadar eşsiz olduğunu anlayacağınız bir sinema. Genelde tam izlemeye hevesliyken son anda ertelenen sinemalardan. Bu ataleti üzerinizden atarsanız, tahminen olağan bir hareket yapmış olursunuz. 

The Prestige (Prestij):

Drama ile izleyiciyi ekrana kitlemek zordur. Hele ki böylesine kaliteli bir devir sinemasıyla. Merak edenler için şu sıralar uzaydaki Tesla Roadster'in içinde daima çalan Space Oddity müziğinin müellifi ve solisti David Bowie'nin, filmde Nikola Tesla'ya hayat verdiğini belirtelim. Takımın geri kalanı ve oyunculuklar ise mükemmel. Sonuna kelam yok, izleyin ve “kandırılmadan gerçekleri görün”.

Momento (Akıl Defteri): 

Durup dururken aklınıza gelen ve 'keşke şu an izlememiş olsaydım' dedirten bir sinema, zira yine izlemek ve birebir merakı hissetmek istiyorsunuz. Bu ortada Inception ve Dark Knight üzere efsalerin ardındaki isim Christopher Nolan yönetiyor.  

The Mist (Öldüren Sis):

Normalde kaygı ve tansiyon sinemaları, kestirim edilebilirlikleriyle sinema dünyasının en klişe üretimleri olurlar. Lakin senaryo Stephen King'in elinden çıkan Sis romanına dayanıyorsa o denli olmuyor. Birçok eleştirmen bu sineması berbat karşılasa da güç durumda kalan insanın nasıl değişebileceği çok tesirli bir yolla anlatılıyor. Hem de sonuna kadar.

Shutter Island (Zindan Adası):

Nasıl bundan 30 yıl evvel çekilmiş kimi sinemalar unutulmuyorsa Zindan Adası da bu sinemalar ortasındadır. Sinema bir Martin Scorsese başyapıtıdır ve korkusuz saf bir ruhsal tansiyon dünyası sunar. Leonardo di Caprio'nun destan yazdığı sinemada bir insanın zihninde yaşamak tabiri hayat bulacak.  

The Man From Earth (Dünyalı):

Tek bir odada bulunan bir küme arkadaşın, düşünsel manada tartıştıkları inanması güç bir öyküden yola çıkıyor ve bilimin, insan kökeninin en büyük sorularına karşılık buluyoruz. Alıyoruz almasına da sonuyla soğuk bir duş daha alıyoruz. Efekt olmadan, stüdyo kullanmadan ve milyonlarca dolar harcamadan da bilim kurgu sineması yapılabiliyormuş diyoruz. 

Sonuyla sizi şaşırtan, algılarınızı darmadağın eden öteki sinemalar kesinlikle vardır. Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, düzgün seyirler 🙂

Başa dön tuşu