Game of Thrones’un Yazarı: Yüzüklerin Efendisi Eksik Kaldı

Yüzüklerin Efendisi serisi, edebiyat ve sinema tarihinin mihenk taşlarından birisidir. Birebir formda küçük ekranların efendilerinden birisi de son dönemiyle milyonların kalbini kıran Game of Thrones olmuştur. Öykülerindeki trilyonlarca eksiğe karşın her iki üretimin da seveni, fanatiği çoktur. 

Peki GoT’un muharriri George R. R. Martin, kendisinen yıllar evvel yaşayan Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında neler düşünüyor dersiniz. Martin, birinci sefer bu kadar net bir açıklamada bulunarak mevzuyu aydınlattı.

“Olay örgüsünde boşluklar var”

Biz de biliyorduk lakin bir ödül merasiminde yaptığı konuşma sırasında Martin, Tolkien’in kendisini etkilediğini lisana getirdi. Efsane müellif, “Her birkaç yılda bir seriyi tekrar okurum. 20. yüzyılın en âlâ kitaplarından birisi. Ama bu onu mükemmel bulduğum manasına gelmez” diyerek, tam bir Yüzüklerin Efendisi hakkında bir “geek” uzmanı üzere konuştu. 

Bildiğiniz üzere Yüzüklerin Efendisi’nin müellifi Tolkien aslında lisan bilimci profesördü. Hatta öyküdeki Elf lisanını kendisi üretmişti. Martin, her şeyin finalinde Aragorn’un durumuna değindi, “…ve Aragorn bilgece 100 yıl kadar karar sürdü…” cümlesini yazmanın kolay olduğunu söyledi.

Martin “Mesela ben Aragorn’un bu idare sürecinde vergi siyasetinin ne olduğunu merak ediyorum. Ülkesini kıtlık vurduğunda nasıl bir reaksiyon verdi? Bütün orklara karşı ne yaptı? Kıssanın sonunda geriye pek çok ork kalmıştı, dağlara kaçmışlardı. Aragorn yoksa sistematik bir ork katliamı siyaseti mı izledi? Yoksa onları ıslah mı etti?” sorularını sordu. 

Ayrıca elflerin ya da orkların evlenip evlenmediğini e sorun Martin, bu soruların neden yanıtsız kaldığını da açıkladı. Ona nazaran muharrir Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’nde bu sorulara cevap vermek yerine her şeyin felsefi boyutuna yönelik açıklamalarda bulunuyordu.

Başa dön tuşu