George R.R. Martin, Gandalf ile Dumbledore’u Kıyasladı

Yazdığı kitaplarla milyonlarca insanı öykülerinin içine çekmeyi başarmış olan George R. R. Martin, Harry Potter hayranlarını kızdıracak bir açıklamada bulundu. Martin, Yüzüklerin Efendisi serisinin değerli karakterlerinden Gandalf'ın yeniden Harry Potter serisinde kıymetli bir yeri olan Dumbledore'dan güçlü olduğunu söyledi.

Bu telaffuzla gündeme bomba üzere düşen Martin, birebir vakitte Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter hayranlarını da karşı karşıya getirmiş oldu. Bildiğiniz üzere Gandalf da Dumbledore da iki farklı cihanın güçlü büyücüleri olarak tanınıyor. Yaptığı açıklamada Gandalf ve Dumbledore düellosundan Gandalf'ın galip ayrılacağını savunan Martin, Gandalf'ın her açıdan daha üstün olduğunu belirtti.

Tabii ki bu kıyasa yalnızca sinemalar üzerinden yaklaşmak büyük bir kusur olacaktır. Zira; Harry Potter'ın da Yüzüklerin Efendisi'nin de kitapları sinemalara nazaran daha fazla ayrıntı barındırıyor. Gandalf'ı yalnızca sinemalarda gördüğümüz kadarıyla ele alırsak çok az büyü yaptığı için güçsüz üzere algılayabiliriz. Lakin Yüzüklerin Efendisi'nin kitaplarında Gandalf'ın güçleri çok daha bariz.

Bu kıyasın en kıymetli noktasıysa karakterleri hakikat tanıyıp tanımadığımız. Dumbledore, Harry Potter cihanında güçlü bir büyücü, lakin Gandalf sanılanın bilakis büyücü değil. Gandalf'ın büyücü sanılması aslında öykü dahilinde gerçekleşen bir durum. Orta Dünya insanları Gandalf'ı yalnızca bir büyücü olarak adlandırsalar da en bilge ırklardan biri olan Elfler, Gandalf'ın tanrısal bir ırk olan Ainur'lardan olduğunu belirtmişlerdir. Kendisi bir ilah tarafından gönderildiği için büyücü sınıfında yer almıyor. Sinemalarda çok az büyü kullanmasının nedeni ise tam da bu.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Rastgele bir düello durumunda Gandalf mı galip olacaktır yoksa Dumbledore mu? Anketimize katılarak kimin kazandığını belirleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu