Instagram Fenomenleri, Dizi Yüzünden Çernobil’e Akın Ediyor

HBO'nun sevilen dizisi Chernobyl, isminden da anlaşılabileceği üzere 1986 yılında Çernobil'de gerçekleşen nükleer felaketi bahis alıyor. Çok kısa müddet içerisinde Game of Thrones, Breaking Bad ve The Sopranos üzere dizileri geçerek IMDb'de en yüksek puanlı televizyon programı haline gelen Chernobyl, tıpkı vakitte yozlaşmış güçlere de dikkat çekiyor.

Günümüzde bir şeyin dikkat çekmesinin, toplumsal medya fenomenlerinin de konusu olması manasına geldiğini biliyoruz. Görünen o ki, bu durum nükleer felaketlerde de rastgele bir istisna oluşturmuyor. Zira “Instagram influencer'ları” Çernobil bölgesine akın etmeye başladı bile.

()

1986'da gerçekleşen olay, en büyük nükleer felaketlerden bir tanesi -hatta tahminen de en büyüğü. Tahminen de şaşırtan olmayan biçimde, dizide tasvir edilen olaylar, santrale olan merakı önemli halde artırıyor. Beşerler da doğal olarak bölgeyi kendileri denetim etmek, kendileri fotoğraflamak istiyor.

Çernobil bölgesinde bir cins ajansı olan SoloEast, Reuters'a yaptığı açıklamada diziden sonra işlerinde %40 kadar bir artış olduğunu söylüyor. Nükleer santral yakınlarındaki arazinin “kıyamet sonrası çorak topraklara” benzediği belirten Reuters, çöplerden oluşan binaların bulunduğu ve hayvanların her yerde cirit attığını lisana getiriyor.

Bir vakitler on binlerce beşere ve çoğunlukla santral personellerine konut sahipliği yapan Pripyat, bugün hayalet bir kasaba. Ancak bu merak devam ederse, kalabalık bir hayalet kasaba statüsüne geçecek üzere.

()

()

Başa dön tuşu