Merve Dizdar, Cannes Film Festivalinde Ödül Aldı!

Masumlar Apartmanı’yla adını geniş kitlelere duyuran oyuncu Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki rolüyle 76. Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Masumlar Apartmanı’ndaki başarısının ardından yıldızı parlayan Merve Dizdar, son olarak Netflix’de yayınlanan dijital dizi Erşan Kuneri’de izleyici karşısına çıkmıştı.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve bu yıl vizyona giren “Kuru Otlar Üstüne” filminde Nuray karakterine hayat veren Merve Dizdar, buradaki başarısıyla dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. 

“En İyi Kadın Ödülü”nün sahibi Merve Dizdar oldu

76. Cannes Film Festivalinde ödülünü alırken konuşma yapan Merve Dizdar, “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve var oluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ancak ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray ve Nurayların duygusunu ezbere bilmeyi gerektiriyor. 

Bu ödülü; Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzellikleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.” dedi. Dizdar’ın heyecanı her halinden belli oluyordu. 

Başa dön tuşu