İş Dünyası ile İlgili Son Dakika

Enflasyonun Türkiye üzerinde gündemden düşmeyen yeri sabit kalırken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç gündem üzerindeki düşünceleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülke üzerinde enflasyonun etkisini ivedi şekilde aşağıya çekilmesi yönünde açıklamada bulunan Avdagiç, enflasyonun aşağıya çekilirken kimsenin konfor alanının etkilenmemesi gerektiğini açıkladı.

Enflasyon düşürmenin kurallarından bahseden ve bu kuralların Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşları ilgilendirirken, iş dünyasını yakından ilgilendirdiği tespitinde bulunan Avdagiç, Türkiye’nin Orta Vadeli Program (OVP) yöntemi ile enflasyonla mücadele edeceğini, bu programın 6 ile 8 ay arasında yüzde 100 olmasa bile etkili olacağını dile getirdi.

Asgari Ücrete Ara Zam

İş dünyası haberleri alanında iş adamlarını yakından ilgilendiren asgari ücrete ara zam hakkında da fikirlerini sunan Avdagiç, asgari ücretin 1 yıllık açıklandığını söyledi. İstanbul Ticaret odası olduğunu dile getiren Avdagiç, devletin ön gördüğü asgari ücret 1 yıl olarak açıkladığını ve biz ve bizi temsil eden şirketlerin bütçelerini ona göre ayarladıklarını dile getirdi.

İş dünyası üzerinde 5 kademeli kamu yükünün bir tek Türkiye’de uygulandığını belirten Avdagiç, kıdem tazminatı, işsizlik sigortası, iş verenin emekli olması durumunda karşılaştığı ilave yük, iş güvencesi ve sendikal tazminat gibi maddelerle iş verenin yükünün arttığını ve azaltılması gerektiğini belirtti.

Aylık olarak 100 bin TL brüt maaşla çalışan bir işçinin eline geçen oranın sadece yüzde 55 olduğunu belirtirken, iş verenin cebinden 100 bin TL çıktığını belirtti.

https://www.sektornews.com/

Başa dön tuşu