John Wick 3: Parabellum Detaylı İncelemesi (Spoiler)

Aksiyonun en fazla altı buçuk saniye kadar durduğu John Wick 3, evvelki yazımızda da belirttiğimiz üzere sözün tam manasıyla aksiyonla başlayıp aksiyonla bitti. En nihayetinde John Wick’in başına 14 milyon dolar pahasında ödül koyuldu ve tüm kent onun peşine düştü. Winston’ın da dediği üzere koşullar neredeyse eşitlendi.

Film hakkında sizlerle konuşmak istediğimiz fazla bahis olduğu için lafı çok da fazla uzatmadan çabucak sineması kısım bölüm inceleyelim. Doğal ki sineması izlemek isteyenler ve hâlâ izlememiş olanlar için de belirtmekte yarar var: Yazımızın bu kısmından sonra her cümle spoiler niteliğindedir. Uyarıldınız.

Nerede kaldıysak oradan devam

İkinci sinemanın sonunu hatırlayacak olursak John, Conitnental sonları içerisinde Yüksek Şura üyesi Santino D’antonio’yu vurarak tüm hizmetlerden men edilmişti. John Wick için her şey bitti derken Continental’in sahibi Winston, John Wick’in men edilmeden evvel hazırlanabilmesi için ona bir saat verdi. Sinemanın son sahnesine koşan John Wick’i üçüncü sinemada tıpkı halde buluyoruz ve aksiyon başlamış oluyor.

New York kütüphanesinin yolunu tutan suikastçımız, hâlâ vakti olmasına karşın ona saldıran (Yüksek Şura’nın milyonlarca suikastçısı olduğunu ve herkesin John Wick’i öldürmeyi amaçladığını düşünürseniz) milyonlarca suikastçıdan birini öldürdü. Makul bir noktadaki kitabın içine gizlediği eşyalarını alan John, kitabı birebir biçimde yerine koyarak kütüphaneyi terk etti ve yola koyuldu.

Tüm kent peşine düşmeden evvel çok kısa bir vakti kalan ve aslında planını çoktan yapmış olan John, Yüksek Şura’nın başındaki kişiyi bulma umutlarıyla Fas’a gitmenin yolunu tuttu. Bu noktada akıllarda “John Wick az evvel men edilmedi mi? Nasıl Fas’a gidecek” biçiminde bir soru oluşmuş olabilir. Yanıt olarak “Mühürlerin ne derecede değerli olduğunu bir kere daha anlamış olduk” diyebiliriz. John Wick, Fas’a gitmek maksadıyla çocukluğunu geçirdiği, geliştiği ve eğitim aldığı yerin başındaki şahıstan son ‘mührünü’ (Buraya bir parantez açmakta yarar var. Mühürden çok bir kolyeyi andıran ‘mührün geçerliliğini yitirmesi için kolyenin ucundaki haç ile John Wick’in sırtı dağlandı.) kullanarak yardım istedi ve Fas’a gitti. John’a yardım eden eski eğitmeninin bunu ağır formda ödediğini de belirtelim

Bozulan tertip yerine oturtuluyor

Tabii ki tüm bunlar olurken Yüksek Şura, New York’taki işleri yoluna koyması için bir hakemi görevlendirdi. Sinemanın ilerleyen dakikalarında sonlarınızı bozan hakem; Winston ve Bowery King’e tahtlarından edileceklerini ve yedi günlerinin olduğunu belirtti. Yani anlayacağınız ikisinin de yedi gün süre verildi. Olağan ki hakem bununla da kalmadı. Bir Çin restoranındaki suikastçıları John’u öldürmesi için görevlendirdi. İlerleyen dakikalarda John’u öldürmek için görevlendirilen suikastçının odasında çok yüksek ihtimalle John Wick posterleri olduğunu da öğreneceğiz. Şu an bu cümle mantıksız geliyorsa lobi sahnesinde mana kazanacaktır.

New York’ta bunlar olurken John’un eski arkadaşı ve Continental’in Fas’taki ‘şubesinin’ başındaki Sofia (Halle Berry), John’a yardım etti. Tekrar belirtelim: Olağan kurallar altında yardım etmesi yasak olsa da John’un evvelce yaptığı bir yeterlilik sonucunda ona borçlu olan Sofia, onu eski işverenine götürdü ve John, Yüksek Şura’nın başındaki şahsa nasıl ulaşacağı hakkında bilgi aldılar. Alışılmış ki burası da olaysız geçmedi.

John Wick sinemasını eksiksiz dövüş koreografileriyle ve aksiyonuyla tanısak da her aksiyon sinemasının en büyük günahı, bu sinemada de mevcut. Sofia’nın dövüş sahnesinde merakımızı yenemedik ve silahın kaç el ateş ettiğini saymaya başladık. Başlangıçta standart bir tabanca olduğunu düşündüğümüz silahın biraz daha gelişmiş olabileceğini hayal edip 15+1 dedik. Alışılmış ki bunun sonrasında standardın dışında, özel bir şarjör kullanıldığı ihtimali aklımıza geldi ve silahı 20+1 halinde düşündük. Bu ihtimal de gerçekleşmeyince (25’ten sonra) saymayı bıraktık. Aslına bakıldığı vakit aksiyonun kesilmemesi için alınan bu karar, sinemanın gerçekliğini etkileyerek sinemaya bir eksi puan yazdırdı. Tekrar de sinema o kadar hoştu ki bu yanılgıyı ‘nazar boncuğu’ olarak kıymetlendirebiliriz.

Yine de buradan dördüncü sinemanın yapımcılarına sesleniyoruz: Standart bir tabancanın alabileceği azamî mermi sayısı, sizin düşündüğünüzün yaklaşık dörtte biri kadar…

Yüksek Şura

Bu silah konusunu geride bırakırsak Yüksek Şura’nın başındaki kişi olduğunu düşündüğümüz karaktere ulaşan John, eşini hatırlamak istediği için yaşamak istediğini belirtti ve men buyruğunun kaldırılmasını istedi. Yüksek Şura’nın başındaki bireyse bağımlılığını kanıtlaması için John’a bir vazife verdi. Bu vazifenin tamamlanması için John’un Winston’ı öldürmesi gerekiyordu.

Filmin bu noktasına kadar geldiğinizde “Şimdi ne olacak?” hissini eksiksiz formda alıyorsunuz. John ve Winston’ın iki sinemada de birbirlerini koruyup kollamasının ve Winston’ın John’a bir saat süre vermesinin arından bu türlü bir misyonun nasıl tamamlanacağı da büyük merak konusu oldu. Bu vazifesi kabul eden John, aslında eşinin anısını yaşatmak için her şeyi karşısına alabilecek biri olduğunu da bizlere kanıtlaadı.

Bu izlenimi verdikten sonra Winston’ı öldürmek üzere Continental’e gerçek giden John'un önü, onu öldürmekle görevlendirilen suikastçı tarafından kesildi. Uzun soluklu bir dövüşün akabinde John tam yerdeyken “Her şey buraya kadarmış” dedik lakin elini Continental merdivenlerine atmayı başaran John, bu sayede mevtten kısa müddetliğine kurtuldu. Bu noktadan sonra John ve Çinli Ninja suikastçı başı Zero, kardeş kardeş lobiye oturdu.

Continental

Tam da bu noktada ele alınması gereken bir husus bulunuyor. John Wick serisinin diyaloglarıyla ünlü olmadığını söylersek bu, kimse için sürpriz olmayacaktır. Fas sahnesini hatırlarsanız köpeklerine ateş edilen Sofia, tam bir kaosa sebep olduktan sonra hareketlerinin savunması olarak “Köpeğime ateş etti” demişti. Bunun akabinde “Seni anlıyorum” diyen John, salonda önemli bir kahkahaya sebep olmuştu. Lobi sahnesi ve Zero’ya gelecek olursak ortada önemli bir orantısızlık bulunuyor. Birinci sinemadan bu yana dünyadaki herkesin dehşetli düşü olan bir teşkilatın suikastçısının, John Wick’e küçük bir çocuk üzere “Ben sizin en büyük hayranınızım” demesi, sinemanın kalitesini düşüren az noktalar ortasında gösterilebilir. Natürel ki ziyadesiyle öznel olan bu kısımla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bekliyor olacağız.

Kaldığımız yerden devam etmek gerekirse John Winston’a Yüksek Şura’nın ona kendisini öldürmeyi emrettiğini açıkladıktan sonra Winston, Yüksek Şura’ya karşı hareket edeceğinin sinyallerini verdi. John da bir anda Winston’ı öldürmekten vazgeçti ve Continental’in tüm hizmetleri John Wick için tekrar açıldı. John ve Winston, Yüksek Şura’yı karşılarına almıştı. En nihayetinde “Barış istiyorsanız savaşa hazırlanmalıydınız.”

Hakem evvel Bowery King’e giderek tahtından edildiğini ve John Wick’e yedi kurşun verdiği için cezalandırılacağını söyledi. Bowery King’in cezası verildikten sonra hakem Continental’in yolunu tuttu. John ve Winston’ı birlikte gören hakem, evvel Winston’a Continental’i bırakıp bırakmayacağını, akabinde da John’a Winston’ı öldürüp öldürmeyeceğini sordu. İki taraftan da hayır karşılığını alınca Yüksek Şura’nın askerleri Continental’i boşaltmak için baskın yaptı.

John Wick serisinin en yeterli dövüş sahnesini izledikten sonra Continental’deki tüm Yüksek Şura askerleri temizlendi. O sırada otelde bulunan hakem, bir barış toplantısı için Winston’ı aradı. Bu konuşmanın akabinde Continental’in çatısı olduğunu düşündüğümüz alanda John, Winston ve hakem bir ortaya geldi.

İhanet

Continental’in terasında hakem ve Winston konuşurken John Wick’in güya on beş dakika evvel onlarca kişiyi kevgire çevirdiğini izlememişiz üzere gelişini görmek, seyircilerin neredeyse tamamında “Vay be” hissiyatını oluşturdu. Olağan ki sinemanın son sahneleri olduğunu hissettiğimiz anlarda hakemin Continental’i tekrar Winston’a verdiğini öğrendiğimizde ziyadesiyle sevindik. Lakin hevesimiz kursağımızda kaldı.

Bir kişi düşünün ki sizin prestijiniz sarsılmasın diye tek başına koca bir orduyu yok ediyor. Siz de kendi prestijiniz için o kişiyi öldürmeye çalışıyorsunuz. Bu ortada nasıl ölmediği de farklı konu…

Kısaca özetlemek gerekirse Continental’i elinde tutmak için John Wick’e ateş edip çatıdan düşmesine sebep olan Winston, tabir yerindeyse John Wick’i gerisinden bıçaklayarak ona ihanet etti. John da baya bir kat düşüş yaşadı.

Filmin burada bittiğini ve John’un bu durumdan kurtulamayacağını düşünüp Winston’a karşı his dolu (!) fikirler aklımızdan geçerken hakem Continental’e gelip Winston’a John Wick’in orada olmadığını, yüksek ihtimalle de ölmediğini söylediği vakit “Nasıl yani?” dedik. Sinemanın sonunda da Bowery King’in adamları tarafından bulunan John’un Bowery King’le bir çeşit intikam yemini etmesinin akabinde dördüncü sinema için bekleyişe konduk.

Filmdeki otuz beş bin aksiyon sahnesini atladığımız vakit sinemanın aşağı üst bu türlü geçtiğini söyleyebiliriz. John Wick’in (saydığımız kadarıyla) beş kat aşağı düşüp hâlâ canlı kalmasının akabinde nasıl bir sinema bizi bekliyor, bu soru yeni sinemayla cevaplanacak.

Son olarak

Serinin açık orta en aksiyon dolu ve en başarılı sineması diyebileceğimiz Parabellum, açık konuşmak gerekirse beklentilerimizi karşılamakla kalmayıp çıtayı çok daha yüksek bir yere çekti. Hatta son vakitlerin en yeterli aksiyon sineması desek abartmış olmayız. Sinemanın son sahnesindeki ihanet üzere birçok beklenmedik anla tansiyonu son derece artıran yapıt, her saniyesinde aksiyonu bizlere yaşattı. Bowery King ve John Wick’in tüm yüksek şuraya karşı savaşacağının sinyallerini vermesiyle de beklentilerimizi daha da artırdı.

Şu an için neler olacağını kestiremesek bile bunun burada bitmeyeceğini, çok kan döküleceğini söyleyebiliriz. Dördüncü bir sinemanın geleceği bilgisi resmi olarak açıklanmasa da sinemanın bitişine nazaran katiyetle dördüncü sinemanın geleceğini söyleyebiliriz. O yüzden John Wick’in dördüncü sinemasında, misal bir ayrıntılı anlatımda görüşene dek hoşça kalın.

Başa dön tuşu