John Wick, Bütün Filmlerde Kol Saatini Neden Ters Takıyor?

John Wick serisi, başrolünde Keanu Reeves’in bulunduğu efsane aksiyon dolu bir seri. Sinemada usta aktör ‘Yaşlı Kurt’ Keanu Reeves’in oyunculuğu hakikaten nefes kesici. Lakin tek nefes kesici olan bu değil, sinemada en ufağına kadar hiçbir profesyonel ayrıntı atlanmamış. Ayrıyeten kurgular da birebir halde profesyonelce yapılmış.

Eğer dikkatli bir izleyiciyseniz, rastgele bir John Wick sineması izlediğiniz sırada ana karakterimizin taktığı kol saatinin bileğinin içine yanlışsız baktığını fark etmişsinizdir. Pekala bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? İşte az evvel bahsettiğimiz profesyonel kurgu, bunu içeriyor.

Bu sayede John Wick’in eli, saatini denetim ederken ateş etme konumunda çıkmıyor

John Wick, her durumda tetikte olabilmesi ismine epey profesyonel stratejiler geliştirmiş. Bu saat ekip biçimi de bunlardan biri. Silahını birine doğrulttuğu vakit bu sayede vakti da görebiliyor. Alışılmış bunu biraz saçma bulabilirsiniz lakin birazdan o denli olmadığını anlayacaksınız.

Bilek içine dönük biçimde saat takmak bir askeri taktiktir

Askerler tüfek ya da tabanca cinsinden rastgele bir silah tutarken, kabza harici silahı tutan elinin bileği her vakit kendisine bakar. Vakit kıstası da birtakım operasyonlarda hayatidir. Bu yüzden bir geri sayım kelam konusu olduğunda vakit kaybetmezler. Bir başka nedeni ise güneşli bir havada saatin dışa dönük pozisyondayken parlaması ve konumunuzu ele vermesi. İçe dönük olduğu vakit bu türlü bir risk bulunmuyor.

Aşağıda sizinle paylaşacağımız görüntüde da çabucak hemen bunlardan bahsediliyor. Saati bilek içine dönük biçimde takmanın taktiksel avantajlarının anlatıldığı görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu