John Wick’i Matrix’e Bağlayan Çılgın Hayran Teorisi

Bazı sinemaların temaslı olduklarını ve tıpkı kainatta geçtiklerini baştan biliriz. Kimilerini ise seri ilerledikçe keşfederiz ya da daha ileride iki kıssanın tıpkı kainatta geçtiği bilgisi bir formda aktarılır. Bir de izleyicilerin kendi keşfettikleri kontaklar vardır. 

Bu ilişki fikirlerinin en sonuncusu ise başrolünde Keanu Reeves’in yer aldığı iki farklı seri olan John Wick ve Matrix evrenlerinin aslında bağlı olduğunu öne sürüyor. Reeves’in Matrix serisine dönmeye hazırlandığı bu günlerde ortaya çıkan, attığını vuran suikastçi John Wick’in aslında Neo olduğu teorisine bakalım.

Reddit’te ortaya çıkan bu teoriye nazaran John Wick aslında The Matrix’in öncesini anlatıyor. John Wick kimliği, Neo’ya çıkış gereksinimini tatmin etmesi için verilen bir kimlik. Daima önüne yeni pürüzler çıkan ve bir simülasyonda yaşadığı gerçeğini fark etmesi engellenen Neo böylelikle kaçamıyor. 

Bir diğer tarafta ise Ian McShane’in canlandırdığı Winston sırf The Continental Hotel’in sahibi değil, birebir zamanda mimar. Bu teoriye nazaran Wick’in öldürdüğü beşerler ve Wick cihanı de bir bilgisayar programından öteki bir şey değil. 

Bir diğer teori de teknik olarak tıpkı münasebetleri sunarak John Wick’in Matrix’in sonrasında geçtiğini söylüyor. Ortadaki tek fark bu. Bu teoriyi savunanlar, sinemanın görüntü oyunlarını andıran imgelerini ve kentte kol gezen bu kadar suikastçiye karşın hiç kimsenin olup bitenleri umursuyormuş üzere görünmemesini bu türlü açıklıyor. 

Her iki seriye de aşina olan teorisyenler ayrıyeten John Wick: Parabellum’dan bir sahneyi de ilişkiyi ortaya koymak için örnek gösteriyor. Winston Wick’e bir gereksinimi olup olmadığını sorduğunda Wick “Silah. Bir sürü silah” diye karşılık veriyor. Birebir replik başka seride de var. 

Her iki sinemada de Lawrence Fishbourne’un rol alması, David Leitch’in her iki seride de çalışması ve hatta John Wick 2’nin direktörü Chad Stahelski’nin Reeves’in The Matrix’teki dublörü olması da bu münasebetleri güçlendirdiği sav edilen kontaklar ortasında yer alıyor. 

Gerçek olma ihtimali oldukça uzak olsa da teori epey eğlenceli duruyor.

Başa dön tuşu