Joker Filmi Gişede Warner Bros’un Yüzünü Güldürüyor

Bu yıl sinema açısından çok değişik geçiyor. Çok tutacağına kesin gözüyle bakılan markaların sinemaları, örneğin Lego Movie 2 ve Godzilla: King of Monsters üzere imaller beklenen düzeyin çok altında kaldı. 

Yılın sonunda gelen ve bir harika kahraman sinemasından daha farklı bir yapıya sahip olan Joker sineması, büyük tartışmalarla birlikte gündeme geldi. R yani yetişkinler için olarak sınıflandırılan sinema büyük ilgi görüyor. 

Joker, pazar günü sayıları göz önüne alındığında tüm vakitlerin en çok gişe yapan 4. R puanlı sineması oldu. Bu alanda birinci üç sırada Deadpool, Deadpool 2 ve The Passion of the Christ yer alıyor. Perşembe günlerine bakıldığında ise Joker, gişede 2. sırada yer alıyor (zirvede Django Unchained var). Açılış günlerini hesaba katmadığımızda ise çarşamba günü gişeleri kıyaslandığında en yüksek gişeye ulaşan 2. R puanlı sineması de Joker.

Bu açıdan bakıldığında, Todd Phillips’in 60 milyon dolara mal olan sineması, ABD içinde 135 milyon dolara ulaştı. Sinema, 38,7/61,3 ABD içi/ABD dışı oranını devam ettirmesi durumunda sinema 350 milyon dolara merdiven dayayacak. Bu da Shazam! (364 milyon dolar), The Nun (366 milyon dolar) üzere sinemaları geride bırakacağını ve haftasonuna 400 milyon dolar ile gideceğini gösteriyor. It Chapter Two ise 437 milyon dolarda. Muhtemelen sinema, Warner Bros’un bu yıl en çok gişe yapan sineması olacak. 

Öte yandan bu yıl, beklenmedik lakin başarılı sinemalara de mesken sahipliği yaptı. Ready Player one, The Meg, A Star Is Born üzere sinemalar bir seri yaratsın diye çekilmediler fakat gişe muvaffakiyetleri stüdyoların fikrini değiştirecek üzere gözüküyor. 

Joker sineması, önümüzdeki hafta açılış haftasında 25 milyon doları bulması beklenen iki sinemayla karşı karşıya gelecek. Bu sinemalardan birincisi Gemini Man, oburu de Addams Family olacak. Daha evvelki R puanlı sinemalar olan Venom ve Deadpool üzere imaller, birinci haftadan sonra %56 düşüş yaşamıştı. Başka solo sinemalar de ikinci hafta düşüş yaşayıp sonraki ay içerisinde toparlanmıştı. Bu türlü giderse Joker, Ekim ayında vizyona giren sinemalar ortasında gişede en yüksek muvaffakiyete ulaşan sinema olacak. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu