Joker’in Açılış Haftası İçin Dudak Uçuklatan Gişe Tahminleri

Warner Bros. ve DC’nin +18 yaş sonuna sahip olan sineması Joker’in birinci resmi ön sürüm izlenimleri hayli başarılı üzere görünüyor. Geçtiğimiz iki haftada Venedik ve Toronto’da hayli olumlu tenkitlerle karşılaşan ve Golden Lion (Altın Aslan) mükafatını alan sinemanın açılışına dair birinci belirtiler 55 milyon dolar bandında olacağı istikametindeydi fakat görünüşe nazaran 90 milyon dolar olma yolunda ilerliyor. Bu gelirlerin dünya geneli açılış haftası değil yalnızca ABD içindeki açılış haftası hasılatları olduğunu da hatırlatalım.

Bu kestirimler, yalnızca ABD'de 91 milyon dolarlık bir açılış yapan It Chapter Two ile neredeyse baş başa bir sayı olacağını gösteriyor. Ayrıyeten Ekim ayı rekorunu 80 milyon dolar ile elinde bulunduran Sony’nin Venom’undan alacağı manasına da geliyor. Sinema, It Chapter Two’nun 91 milyon dolarlık açılışının üstüne çıkması durumunda WB’nin bu yılki en büyük açılış haftasına sahip olacağı ve Eylül/Ekim açılışında ise 123 milyon dolarlık açılış haftası hasılatı elde eden It’in çabucak altına yerleşeceği manasına geliyor.

Warner Bros. ve yaş sonu içeren filmler

Tabii önümüzdeki üç hafta içerisinde yeterli ya da makûs tarafta kimi değişiklikler yaşanabilir fakat Warner Bros.’un daha evvel +18 yaş hududu olan sinemalardaki başarısı düşünülürse gişede umut yüksek diyebiliriz. Şirket daha evvel The Matrix Reloaded (2003’te 91 milyon dolar), 300 (2007’de 70 milyon dolar), Watchmen (2009’da 55 milyon dolar), The Hangover (2009’da 44 milyon dolar), Magic Mike (2012’de 39 milyon dolar), American Sniper (2015’te 89 milyon dolar) üzere yaş sonuna karşın hayli yeterli açılışlar yapan sinemaları vizyona sokmuştu.

Joker’ın tıpkı Deadpool üzere bol aksiyon, cümbüş vaat etmediğini yahut Logan üzere tansiyonlu bir aksiyon sunmayacağını düşünürsek gişe konusu pek de beklendiğini üzere çıkmayabilir. Lakin sinema, kendisini Oscar yarışı içerisinde bulursa bu ekstra bir destek sağlayabilir.

Warner Bros. ve DC sinemalarına son yıllarda gelen tenkitler çoklukla olumsuz olsa da gişede bir formda belirli bir muvaffakiyete ulaşmayı başarıyorlar. Hasebiyle Joker’in de Warner Bros.’un bu sene en çok gişe hasılatı elde eden birinci ya da ikinci sineması olması işten bile değil.

Başa dön tuşu