“Kanun Hükmü”, Altın Portakal’da Neden Tartışma Yarattı?

7-14 Ekim tarihleri arasında 60’ıncısı düzenlenmesi planlanan Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi. Karar, Ulusal Belgesel Yarışması’nın filmlerinden olan ve Nejla Demirci’nin yönetmenliğini üstlendiği ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel ile ilgili yaşanan kriz gündemi sırasında geldi.

‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel filmin, festival komitesi tarafından yarışmadan çıkarılmasıyla birlikte başlayan krizde, jüri üyelerinden sonra yönetmenler de festivalden çekilmişti.

Son olarak festivalin jüri başkanı Demet Akbağ’ın istifa etmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın festivale olan desteklerini çekmesi, olayın daha da büyümesine yol açtı. Bugün ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin iptal edildiğini duyurdu.

‘Kanun Hükmü’ filmiyle ilgili kaosa kronolojik olarak bakalım…

Aslında her şey Nejla Demirci’nin ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel filminin, festival komitesi tarafından yarışmadan çıkarılmasıyla başladı.

Kanun Hükmü Filmi

Filmin, yarışmadan çıkarılmasının ardından jüri üyeleri, bu tavrı “sansür” olarak nitelendirdi ve ‘Kanun Hükmü’nün yarışmaya tekrar alınması şartıyla görevlerine döneceklerini açıklayıp rest çektiler.

Demet Akbağ, Ayşegül Aldinç, Onur Saylak, Özcan Alper, Mehmet Günsür, Ali Ağa, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Zeynep Dadak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergüçlü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakçı, Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata, ortak bir açıklama yaptı:

Başa dön tuşu