Kitaptan sinemaya uyarlanan en düzgün aşk sinemaları

Erhan Doğru

Belki birçok aşk sineması izlediniz, tahminen de izlediğiniz sinemalar aslında kitaplardan uyarlamayadı ve siz bunu bilmiyordunuz. Gelin bu aşk sinemalarını daima birlikte inceleyelim.

İşte kitaptan sinemaya uyarlanan en düzgün aşk sinemaları;

Not: Seni Seviyorum/ P.S. I Love You

Cecelia Ahern romanından uyarlanan sinema, bir adamın öldükten sonra karısına mektuplar ile hayata tutunmayı öğretmesini ele alır.

Bir bayan için, sevdiği adama bütünüyle teslim olmuş ve bütün hayatının manasını onun üzerine kurmuş hatta onunla nefes alırken, adamın bir hastalık nedeni ile çekip gidecek olması kolay kaldırabileceği bir şey değildir. Holly, kocasına aşıktır ve bir gün Gery ölümcül bir hastalığının olduğunu öğrenir. Tek istediği kendisinden sonra Holly için hayatı kolaylaştırmaktır artık. Bu vesile ile ölmeden evvel bir sürü mektup muharrir karısına. İşte bu mektuplar sayesinde Holly tekrar hayata tutunmayı öğrenecektir.

İnci Küpeli Kız/ Girl with a Pearl Earring

Tracy Chevalier’in romanından uyarlanan sinema, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız tablosunun yaratılış süreci sırasında gerçekleşen olayları ekrana taşıyor.

Tracy Chevalier’in romanından uyarlanan sinema, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” tablosunun yaratılış sürecini çevreleyen olayları anlatır. Tablodaki kız hakkında çok az şey bilinmektedir. Her ne kadar rastgele bir tarihi ispat olmasa da ressamın meskeninde, uzun yıllar ailesi ve hizmetlileri ile birlikte yaşamış bir hizmetçi olduğuna dair spekülasyonlar kelam mevzusudur. Bu usta sinema, tablodaki kızın gizemli ömrünü tekrar canlandırmak istemiş. Scarlett Johansson’ın oynadığı Griet, İngiliz aktör Colin Firth’ün oynadığı ressam Johannes Vermeer’in konutundaki bir hizmetçidir. Vermeer’in varlıklı işvereni ve biricik destekçisi Van Ruijven, Griet’in fotoğrafını yapması için kendisine vazife verir. Temel emeli ise tablo bitmeden evvel Griet’in büsbütün kendisine ilişkin olmasını sağlamaktır. Griet, bu güç pozu verirken Vermeer’in karısının, kendisine ilişkin olan küpeleri, onun kulağında görmesi ile tansiyon artacaktır.

Umut Işığım/ Silver Linings Playbook 

Matthew Quick‘in romanından uyarlanan filmde rehabilitasyondan yeni çıkan Pat’in Tiffany ile tanışması ve birbirlerine umut ışığı olmaları anlatılır.

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), hayatında paha verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. yaşadığı önemli bir travma sonrası patlar ve akabinde mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını tertibe koymak koşuluyla ailesinin konutuna geri yerleşen Pat’in yegane hedefi düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır. 

Fakat durum Pat için sandığından daha sıkıntı olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç bayanla eski eşine ulaşmak hedefiyle yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır… 
Uyarlama senaryosunu ve direktörlüğünü David O. Russell’ın üstlendiği sinema dram ve güldürünün iç içe geçtiği bir sinema. Dünya prömiyerini 2012 Toronto Sinema Şenliği’nde yapan sinema, gösterildiği her şenlikte seyirci ve eleştirmenlerden yüksek not alan favori bir imal.

Başa dön tuşu