Kötü Finalleriyle Tarihe Adını Yazdırmış 5 Dizi (Spoiler)

Dizilerin hoş olduğu kadar berbat olduğu yanları da var. Dizinin bitmesi de bu makûs yanlardan biri; lakin bazen âlâ bitmesi berbattır zira bir daha izleyemezsiniz, bir de makûs bitmesi berbattır zira o kadar severek izlediğiniz dönemlere yakışacak bir final olmamıştır. Biz de bu içeriğimizde sizlere ismini berbat finalleriyle karalamış dizilerden bahsedeceğiz.

  • Yazımızda bol bol spoiler bulunacak.

Lost:

Lost, bütün dönemleri boyunca izleyici televizyona kitlemeyi başarmıştı. Hatta televizyonun dışında internette birçok tartışmaya sebep olmuştu zira dizinin hayranları, dizinin içerisindeki gizemleri çözmeye çalışıyordu. Dizi devam ettikçe gizemler ve sırlar arttı ve beşerler için resmen bağımlılık haline gelmişti. Lost, 5 dönem boyunca inşa ettiği her şeyi 6. dönemde birçok hayrana nazaran bir peçete üzere buruşturup attı.

Dizinin final kısmında üretimciler, birçok soruyu yanıtsız bırakarak, bütün kahramanlarımızın başından geçen kıssanın bir hayal/rüya olduğunu ve aslında hepsinin uçak kazasında öldüğünü anlatmayı tercih ettiler. Dizinin hayranları bu kadar kaliteli bir dizinin bu türlü baştan savma bir final ile sonlandığını görünce hüsrana uğradılar.

How I Met Your Mother:

HIMYM, herkesin gönlünde taht kurmuş bir dizi. Bu yüzden de herkes finalinden nefret ediyor. Dizinin hayranları 9 dönem boyunca Ted ve Robin’in birbirleri için olmadığını, Barney ve Robin’in birlikte olması gerektiğini ve Mother’ın mükemmel olduğunu anlatılıp, bir final kısmıyla mahvedildiğini savunuyor.

Final dönemi, Barney ve Robin’in düğünü olduğu hafta sonunda geçtiği için gereğince berbattı. Bunu düzeltmek için bir bahtları vardı; Mother rolü için o denli birini seçeceklerdi ki, Ted’in geri kalan hayatı boyunca keyifli mesut yaşadığını görmek hayranları keyifli edecekti.

Ancak bunun yerine Mother karakterini 1-2 dakikalık kısa bir sahneyle meyyit olduğunu söyleyip geçiştirdiler, Barney ve Robin’in ayrılıp Ted ve Robin’in birbirleri için yaratıldığını anladıklarını gösterdiler. Olayların bu türlü şekillenmesinin sebebi ise büyük ihtimalle Ted’in gelecekten çocuklarıyla olduğu sahneyi 2005 yılında gösterip, finalde de hoş bir twist olarak sunmak istediler. Lakin bu hayranların güzeline gitmedi.

Dexter:

8 dönem boyunca Dexter’ın cinayet işlediğini gördük. Lakin dizinin sonunda bir seri katile memnun son vermek ne kadar akıl kârı bilemeyiz. Dizinin başrolü Michael C. Hall, bir defasında Dexter'ın kız kardeşi Debra'ya denizde bir cenaze merasimi yaptığı son sahneleri okurken üzüldüğünü ve bir oduncu olduğunu söyledi.

Bu garip ve bilinmeyen son, dizinin takipçilerinin diziden istediği şey değildi. Temel olarak muharrirler, hayranların Dexter'ın hatalarından kurtulup kurtulmamasını isteyip istemediğini görmek için bir sonuç çıkarmaya çalışırken diziyi büsbütün baltaladılar. İkisini de yapmamayı tercih ettiler ve hayranlar için birçok taraftan tatmin edici bulunmadı.

Sons of Anarchy:

Sons of Anarchy, tahminen tarihin en düzgün dizilerinden değildi lakin gerek müzikleri gerek oyunculukları olsun, yavaş yavaş yıpranan bir motorcu kardeşliğini çok âlâ anlatıyordu. Dizinin son döneminde, ana karakter Jax Teller, karısı Tara’nın mevti için intikam almakla uğraştı ve motorcu kardeşliğini boşverdi.

Final, Jax’ın otobanda bir polis kovalamacasından kaçmak için karşıt akan trafiğe girip bir tır sürücüsü tarafından ezilene kadar çok düzgün gidiyordu. Fakat Jax’ı canlandıran Kurt Sutter’ın CGI hali o kadar yapmacıktı ki hayranlar, duygusallaşmak yerine sert tenkitlerde bulundu. Hayranların tek dileği ise yapımcıların final için biraz daha fazla uğraşmalarıydı.

Tabii ki Game of Thrones:

Listemizin son sırasında ise final dönemiyle IMDb’de ve tüm toplumsal medyada bombardımana tutulmuş Game of Thrones bulunuyor. Onca dönem boyunca dehşet salan karakter Night King’ın Arya Stark tarafından öldürülmesi ve akabinde gemiye atlayıp açık denizlere açılması, Jon Snow ile Daenerys’in aşkının ön planda tutulması ve akabinde Snow’un Daenerys’i öldürmesi ve tahta Bran Stark’ın geçmesi hayranları hiç keyifli etmedi.

Zira dönemler boyunca karakter gelişimlerine bakıldığı vakit, hiçbir karakterin son bulduğu nokta, geldiği nokta ile bağdaşmıyor. Muharrirlerin yapmak istediği şey ise muhtemelen her karakter için büyük bir twist yapıp herkesi şaşırtmak idi. Lakin bunun yerine herkesi kızdırdılar çünkü dizinin IMDb puanı, tüm dönemler ortasında en düşük olanı.

Her ne kadar dizilerin finalleri hayranlar tarafından beğenilmese de, biz izleyicileri yaşattıkları onca enteresan, eğlenceli, hüzün dolu, sevgi dolu ve mükemmel anlar için teşekkür etmek gerekiyor. Sonuçta her şey IMDb puanından ibaret değil 🙂

Başa dön tuşu