İptal Edilen Spider-Man 4 Filminin Muhteşem Hikayesi

Orijinal Spider-Man üçlemesi, çizgi roman sinemaları için büyük değer taşıyor. Çünkü 2002'de yayımlanan ilk Spider-Man sineması, çizgi roman sinemalarının bir gişe belası olmadığını kanıtlayan birinci sinemaydı. Kazandığı akıl almaz muvaffakiyet, serinin devam sinemaları için dev bütçeler ayırılmasına sebep oldu. Hatta 2007'de vizyona giren Spider-Man 3, devrinin en masraflı sinemasıydı. Evet, Titanik ve Karayip Korsanları üzere devleri sollamıştı.

Diğer sinemalar ortasında 900 milyon dolarla en yüksek gişeyi elde etmesine karşın Spider-Man 3, serinin prestijini kaybettirdi. Alışılmış işler burada bitmedi, 3. sinemanın akabinde bir de 4.sü gelecekti.

Yönetmen Sam Raimi'nin kelamı dinlenmedi:

Bilindiği üzere Spider-Man 3, tam bir berbat adam karmaşasıydı ve bunun gerisinde yalnızca bir sebep vardı. Üçlemenin tamamını yöneten Sam Raimi, aslında son sinemaydı 3 adet makus adam istememişti. O yalnızca yan öyküsünün sonlanması için Harry Osborn’u ve ana makus olarak da Sandman’i gösterecekti. Yani Venom üzere büyük bir topu sinemada harcamayacaklar, o siyah kostüm falan filan da olmayacaktı.

Ardından üretimci Avi Arad, Sam Raimi’ye şayet hayranların sinemasını sevmelerini istiyorsa, sinemaya onların favori karakterini koyması gerektiğini söyledi. Bu karakterle kastı elbette Venom'du. Avi Arad paranın sahibi olduğundan Raimi'nin seçeneği kalmadı. Stüdyo Raimi’yi zorladıkça zorlamaya devam etti ve sonunda, iki tarafı da ‘mutlu’ edecek bir mutabakata vardılar:

Raimi’nin aklındaki iki makus adama dâhil olarak, 3. makus adam da sinemaya geldi: Venom

Ancak Sandman, Venom ve Harry Osborn üçlüsü istenilen etkiyi yaratamadı ve Spider-Man 3, IMDb ve Rotten Tomatoes üzere sitelerde adeta süründü. Birçok hayran üretimi beğenmedi ve hayal kırıklığına uğradı.

Bu yıkım birazdan özgün çizimleriyle okuyacağınız Spider-Man 4 senaryoya dönüşmesini engelledi…

Spider-Man 4 üretim etabı:


Evet, yanındaki Mysterio.

Raimi’nin 3. üretimi beğenmediğini ve dördüncüyü en yeterli biçimde yapmak istediğini hepiniz varsayım edersiniz. Hatta o vakitler Raimi’nin 6. sinemaya kadar ulaşan yeni bir üçleme yapmak istediği konuşuluyordu fakat Raimi bunları yalanladı. O yalnızca Sony ile muahedesi kapsamında yapabileceği en uygun Spider-Man sinemasını yapmak istiyordu. Takıntılıydı adam…

Spider-Man 4’ün yapımı ilerledikçe Sony, yeni bir aktörle tekrar çekimin daha âlâ olacağını düşünmeye başladı. Raimi ise çalışmaya devam etti. Spider-Man 4’ün senaryosu için James Vanderbilt’i işe aldı. Onun akabinde sanatçı Jeffrey Henderson, fotoğraflı taslakları hazırlaması için işe alındı ve hatta senaryodan esinlenerek çizdiği kimi sahneleri de paylaştı.

Tobey Maguire, Kirsten Dunst üzere oyuncular geri dönmeye hazırdı. Spider-Man 3 sırasında Raimi, Vulture karakterini Ben Kingsley ile sinemasında istiyordu lakin stüdyo buna pek taraf olmadı. Raimi’nin aklında yalnızca bir tane makûs adam yoktu, gözü tıpkı vakitte Anne Hathaway’de idi.

Raimi, Anne Hathaway’i Felicia Hardy, yani Black Cat olarak sinemaya dahil edecekti:

Hatta Jeffrey Henderson’un çizimlerinden anlaşıldığı kadarıyla sinemanın başında Mysterio’yu da görecektik. Mysterio ise Raimi’nin çok yakın arkadaşı olan ve neredeyse her Spider-Man sinemasında görünen Bruce Campbell tarafından oynanacaktı.

Spider-Man 4 kıssası:

Bu mevzudaki bilgiler çoklukla söylentilerden, biraz resmi açıklamalardan ve fotoğraflı taslaklardan oluşuyor. Eldeki bilgiler ise sadece sinemanın giriş sahnesinden ve bir dövüş sahnesinden bahsediyor. Raimi, sinemanın Spider-Man’in ana makus karakter olmayan, yan karakterleri yakalamasıyla başlayacağını söylemişti. Bunların ortasında Mysterio, Shocker, Prowler, Rhino ve Still-Man bulunacaktı.

Bütün bu çerezlik berbat kahramanların akabinde ise ana kötümüz Vulture sahneye çıkacaktı. Raimi, Vulture’ı çizgi romandakinden farklı bir biçimde istiyordu, çünkü bu jenerasyonun çocukları onu yalnızca yeşil tayt giymiş yaşlı bir dede olarak anımsayacaktı. Bu yüzden onu birebir Spider-Man: Homecoming’deki üzere daha mekanik ve robotik tasarlatmıştı.

Peter, Vulture’ı çevreyi kullanarak yenmeye çalışıyordu. Akabinde Vulture, kanatlarından jilet tüyleri fırlatıp Spider-Man’e önemli hasar veriyordu. Sonrasında Catwoman Spider-Man’i kurtarıyordu. Maalesef hiç çekilmeyen Spider-Man 4 hakkındaki bilgiler yalnızca bu kadar. Jeffrey Henderson tarafından çizilen fotoğraflı taslakların tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Parayı veren düdüğü çalıyor, ancak düdük üretmeyi bilmiyor:

Raimi, projeyi devam ettirmek için kâfi sayıda eleman işe almıştı ve her şey yolunda görünüyordu. Lakin Raimi, neredeyse 10 yıldır Spider-Man serisinde çalıştığı için artık bitkin düşmüştü ve stüdyonun da baskısıyla birlikte artık pes etmeye başlamıştı.

Görünüşe nazaran stüdyo, Lizard karakterini, yani Curt Connors’u istiyordu ve Raimi’yi de buna ikna etmeye çalışıyordu, lakin kendisi canından bezmişti.  Stüdyo, yeni bir oyuncu takımı ile seriye yine başlanılması fikrini Raimi’ye aşılamaya çalışmaya devam etti.

Raimi ise ‘artık yeter’ dedi, senaryo onun istediği üzere gitmiyordu ve Sony tekrar çekim için ısrarcıydı. Olaylar hakkında Raimi’nin açıklamaları ise şöyle:

“Spider-Man 3 konusunda çok mutsuzdum ve Spider-Man 4’ü en yeterli kalitede yapmak istiyordum, en uygun Spider-Man sineması olmalıydı. Ancak senaryoyu benim yanılgılarım yüzünden vaktinde bir ortaya getiremedim ve Sony’ye ‘Harika olmayan bir sinema yapmak istemiyorum, bu yüzden bu sineması çekmemeliyiz. Siz gidin sineması yeni takımla tekrar çekin, esasen daima bunu istiyordunuz’ dedim. Sony’nin lider yardımcılarından biri olan Amy Pascal ise bana ‘Teşekkür ederiz. Stüdyonun parasını ve vaktini boşa harcamadığın için sana sahiden teşekkür ederiz’ dedi.”

Ardından Raimi’nin Spider-Man 4’ü yazması için tuttuğu James Vanderbilt, Sony tarafından yine çekilecek olan Spider-Man sineması için işe alındı. Raimi projeyi iptal eder etmez Sony, Spider-Man’in yine çekilmiş bir halde geleceğini kamuoyuna duyurdu.

Hikâyeden anladığımız kadarıyla Raimi epey sabırlı ve düzgün niyetli bir insan, Sony ise direktörlerin kelamını dinlemeyen bir imal şirketi. Bir jenerasyonun kahramanı olan orjinal Spider-Man’ı ve onu canlandıran Tobey Maguire’ı bir kenara atıp, role birçok kişi tarafından uygun görülmeyen Andrew Garfield’ı getirmek ne kadar akıl kârıdır bilinmez. Bir şeyden eminiz ki, herkes Tobey’i en az bir sefer daha Spider-Man olarak görmek isteyecektir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu