Marvel Filmlerinde Boy Gösterecek En Güçlü Karakter Gılgamış

Marvel Sinematik Cihanı üçüncü etap sinemaların sona ermesiyle dördüncü kademe sinemalara geçiş yapacak. Bu sırada seyirciler bir sürü yeni karakterle tanışacak ve bu karakterler cihana dahil olacak. Yeni giriş yapacak karakterler ortasında Eternals sinemasında yer alacak ismi verilen bir küme da var. Bu kümenin içinde de Gılgamış isminde epey güçlü ve kökeni geniş bir karakter bulunuyor.

Gılgamış karakteri, Iron Man, Captain America ve Thor üzere çok sevilen karakterlerin de yaratıcısı Jack Kirby tarafından tasarlanıyor. Çizgi romanlardaki birinci görünüşü 1977 yılında The Eternals’ın 13. sayısında gerçekleşiyor. Yani Avengers grubunun çekirdek üyelerinden aşağı üst 15 sene sonra okuyucularla buluşuyor. Karakterin yayın geçmişinden bahsettik. Artık dilerseniz Gılgamış’ın çizgi romanlardaki kökeninden bahsedelim.

Antik efsanelerden günümüze kadar uzanan Gılgamış’ın kıssası:

Gılgamış geliştirildiği müddet içerisinde birçok isme sahip oluyor. Bu isimler ortasında The Forgotten One, Hero ve O Guerreiro bulunuyor. Aslına bakarsanız Gılgamış ismini M. Ö. 3.000 yılında Sümer topraklarında bulunan Uruk’ların hükümdarı olduğu vakit alıyor. Sonrasında Deviant’lara karşı verilen savaşta gösterdiği kahramanlıklardan ötürü, Celestial ismi verilen Eternal üyesi, Deviant ırkının önderi One Above All tarafından Hero ismi veriliyor. Bu savaştan sonra Avengers takımına katıldığı vakitse Gılgamış ismini tekrar kullanmaya başlıyor. Anlayabileceğiniz üzere Gılgamış epeyce güçlü ve hürmet duyulan bir karakter.

Gılgamış binlerce yıllık bir geçmişe sahip bir karakter. Kendisi M.Ö. 8.000 ve 5.500 yılları ortasını kapsayan Neolitik Çağ’da doğmuş. Aslen Eternals kümesinin bir mensubu olan Gılgamış, Eternal’ların başkanı Zuras tarafından, ölümlü dünyada çok fazla aktivite gösterdiği için bir müddet Olimpos’un bir kısmına hapsediliyor. Sonrasında tekrar bir Eternal olan Sprite, bu mahpusun bitmesi için Gılgamış’ın Deviant’lara karşı verilen büyük bir savaşta yardımcı olması gerektiğini savunarak, onu esaretten kurtarıyor. Bu savaş bittikten bir mühlet sonra Gılgamış dünyaya dönerek güçsüzleşmiş Avengers grubuna katılıyor. Avengers’a birçok savaşta yardım ediyor ve bu savaşların birinde önemli yaralar alarak, güzelleşmesi için Olimpos’a geri götürülüyor.Peki Gılgamış’ı bu kadar güçlü yapan ne?

Öncelikle şunu belirtelim, Gılgamış rastgele bir vakte ilişkin dövüş tarzı ve silaha çok uygun ölçüde hâkim. Bunun yanında karakterimiz, Eternal ırkına mensup herkeste bulunan güçlere sahip. Lakin yaptığı talimler sonucunda kimi güçlerini Eternal standartlarının üstüne çıkararak öbür üyelerden daha güçlü hale geliyor. O denli ki, insanüstü kuvveti bir müddet sonra Thor ve Herkül ile uzunluk ölçüşebilecek hâle geliyor. Gılgamış’ın insanüstü kuvvetinin sonları bilinmese de 100 tonun üzerinde yükleri kaldırabildiği biliniyor.

Gılgamış’ın insanüstü suratı ve dayanıklılığı da onu bu kadar güçlü yapan özellikleri ortasında. Kendisi en yeterli atletlerden daha süratli koşabiliyor. Yüksek kalibreli mermiler ve çok yüksek yerlerden düşmek üzere kalıcı hasarlara sebep olabilecek şeyler Gılgamış’ı etkilemiyor. Birebir vakitte çok yüksek ve çok düşük ısıya karşı da bağışıklığı var. Tüm bunların yanında insan bedeninin sonlarının ötesinde uyum yeteneği, istikrar, marifet ve refleksleri de mevcut.

Gılgamış’ın güçleri ortasında en dikkat çekenlerinden biriyse ellerinden çıkarabildiği kozmik ışınlarla birlikte gerçekleştirebildiği taarruzlar. Bu akınlar ortasında sarsıntı yaratan ve yüksek ısıya sahip ışınlar bulunuyor. Gılgamış bu ışınları, nesnelerin moleküler yapısında değişiklikler yaratmak için de kullanıyor. Karakterimiz birebir vakitte havalanma gücüne de sahip. Gılgamış hayli güçlü telekinetik özelliklere sahip ve bu sayede uçarken ses suratına eşit olan, saatte 1.235 kilometre sürate erişebiliyor.

Kendini güzelleştirebilmek de Gılgamış’ın güçlerinden biri. Gılgamış tüm bu güçlerine karşın birtakım durumlarda ziyan görebiliyor fakat bedeni üzerinde psişik sayılabilecek bir denetime sahip olduğu için bedeninde bulunan ziyan görmüş rastgele bir dokuyu güzelleştirebiliyor. Son olarak, dış etmenler hariç tutulduğu vakit Gılgamış aslında bir ölümsüz. Karakter, yetişkinlik çağına eriştikten sonra yaşlanması duruyor ve dünyevi hastalık ve enfeksiyonlara karşı doğuştan bir bağışıklığı var.

Her kahraman üzere onun da zayıf noktası var:

Aslına bakarsanız var. Gılgamış her ne kadar güçlerinden ötürü ölümsüzmüş üzere görünüyor olsa da geri kalan her Eternal üzere onun da kendini düzgünleştirme gücünün önüne geçilebiliyor. Şayet bir Eternal, bedeni üzerindeki denetimi bir sebepten dolayı yitirdiği vakit ölümcül bir hasar alırsa ölebilir. Lakin Gılgamış her ne kadar bir Eternal olsa da onlardan daha güçlü olduğu noktalar var. Hatta bazen en güçlü Eternal olduğu da söyleniyor. Örneğin Gılgamış bir müddet kör kalıyor lakin sonrasında radar gibisi hisler geliştirerek bu dezavantajını yok etmeyi başarıyor. Yani anlayacağınız üzere Gılgamış da alt edilebilir lakin bu pek kolay değil.

Marvel cihanında gücüyle kendini öbür karakterlerden ayırmayı başaran Gılgamış’la ilgili bilgileri verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Sinematik kozmosta bu karakterin ne biçimde kullanılacağını şu basamakta kestirmek çok güç zira çizgi roman odaklı sinemaların çizgi romanlarla bağlılıkları bazen sorgulanabiliyor. Bilhassa Marvel Sinematik Kainatı çizgi romanlardan farklı bir cihan yaratmasıyla ünlü.

Başa dön tuşu