Matrix, 20 Yıl Sonra Sinemaya Geri Dönüyor

Dolby, Warner Bros. ve AMC tarafından yapılan açıklamada Oscar ödüllü sinema Matrix’in, AMC'deki Dolby Sinema'da bir hafta sürecek olan aktiflikte sahnelere geri döneceği açıklandı. Matrix’in 20. yıl dönümünü kutlamak için başlatılacak aktiflik, 30 Ağustos’ta başlayacak ve bir hafta sürecek.

Dolby’nin lider yardımcısı Doug Darrow, aktiflikle alakalı yaptığı açıklamada “Matrix'i Dolby Vision ve Dolby Atmos'ta tekrar canlandırmak, Wachowski kardeşlerin 20 yıl evvel yarattığı şahesere hürmet göstergesi niteliğinde. Filmin hayranları, yavaş hareket eden mermiler üzere akıllara kazınan sahneleri son derece detaylı bir formda görebilecek ve deneyimleyebilecekler” ifadelerini kullandı.

Warner Bros. Pictures Yayın ve Dağıtım Lideri Jeff Goldstein ise “Warner Bros., çığır açan sinema sineması Matrix'i Dolby Vision ve Dolby Atmos ile yine canlandırmanın gururunu yaşıyor. Dolby Sinema, sinemaseverlere oyunun kurallarını yine yazan bu sinema ile eşsiz bir gerçeklik hissiyatı sunuyor. Dolby, Matrix’i bu hâliyle birinci sefer izleyecek olanlar için bile kesinlikle görülmesi gereken bir hâle getirdi.” açıklamasında bulundu.

Dolby Sinema, sinemaseverler tarafından “en gelişmiş görseli ve sesi birleştiren, izleyiciler için birinci sınıf sinema” olarak tanımlanmakta. Dolby Vision’ın yardımı ile ortaya çıkan sinema sinemaları, başka sinema salonlarının bilakis daha gerçekçi derinlik algısı, daha parlak ve daha canlı renkler sunabiliyor. Dolby Atmos ise filmde canlandırılan insanları etrafınızda ve beyninizin içinde üzere hissetmenizi sağlıyor.

Yönetmen koltuğunda Wachowski kardeşlerin oturduğu sinema, bilindiği üzere 1999 yılında beyaz perdeye taşınan bir bilim kurgu/aksiyon sineması. Filmde Keanu Reeves'i Neo rolünde, gerçeklik hakkında gerçeği arayan bir hacker olarak görüyoruz. Sinemanın ideolojiyi, dövüş sanatlarını, devrin hacker kültürünü mevzu içerisinde harmanlamış olması, sinemanın bu yüzyılın mihenk taşına dönüşmesinde çok kıymetli role sahip.

Başa dön tuşu