Matrix 4 Ne Zaman Vizyona Girecek?

Matrix, sinema tarihinin en esaslı sinemalarından birisi. 1999’da vizyona giren birinci sinema, yıllar sonra bile her izlediğinizde birinci sefer fark edeceğiniz detaylara sahip. 2003 yılında peş peşe gelen iki devam sinemasıyla destansı bir sona kavuşan kıssa, artık resmen geri dönüyor. 

Matrix’in sinemaya teknik ve kıssa anlatımı açısından çok şey kazandırdığını biliyoruz. Fakat bir başka değerli getirisi, şimdilerde Cyberpunk 2077 üzere bir oyun ve John Wick ile konuşulan Keanu Reeves oldu. Filmde “The One” ya da daha tanınan ismiyle Neo’ya hayat veren ünlü aktör, yeni sinemada de uzunluk gösterecek. 

İnsanlığın medeniyet ismine ürettiği makinelerle, medeniyetten uzak savaşını anlatan birinci 3 sinema aslında kara kuru bir aksiyon bilim kurgusu değildi. Sinemada pek çok felsefi düşünür ve fikrin izleri vardı. Her karakter, aslında mitolojik bir karakteri temsil ediyordu. 

Matrix üzerine binlerce akademik araştırma yapıldı. Mesela “Hepimiz bir simülasyonda mı yaşıyoruz?” kuşkularını körükledi. Daha önceleri ortaya atılan simülasyon teorisini herkesin şıp diye anlamasını sağladı. Yani bir sinema değildi Matrix, daha fazlasıydı. Artık geri dönüyor…

Başlamadan evvel: Evvelki Matrix sinemaları nereden izlenebilir?

Eğer hâlâ “Bu Matrix de neymiş canım” diyorsanız, sinemaları izlemediyseniz ve bilim kurgu çeşidine bayılıyorsanız hoş haberlerimiz var. Matrix sinemaları, hem Netflix hem de BluTV’de yer alıyor.

  • Netflix’ten Matrix izlemek için tıklayın: Matrix, Matrix Reloaded, Matrix Revolutions.
  • Blu TV’den Netflix izlemek için tıklayın: Matrix serisi

Matrix 4 oyuncuları kim olacak?

Aslında uzun bir müddettir Matrix’i geri getirmeye çalışan üretimciler, Neo rolü için Keanu Reeves yerine Michael B. Jordan üzere siyahi aktörleri düşünmüşlerdi. Serinin sıkı hayranları bunu nasıl kabullenirlerdi bilinmez fakat ortaya çıkacak karakterin Neo olmayacağı katiydi.

Sonra 2019 geldi ve uzun müddettir çok da büyük projelerde yer almayan Keanu abimiz, altın çağına giriş yaptı. Cyberpunk 2077 ile oyun dünyasına girdi, John Wick ile tepe yaptı. Toy Story 4 ile güldürdü. Adam bir anda internetin en popüler siması haline geldi.

Tüm bunların bir sonucu olarak Keanu Reeves, Matrix 4 ile artık geri dönüyor. Neo’nun sinemadaki aşkı Trinity’de yine Carrie-Ann Moss tarafından canlandırılacak. Morpheus rolündeki Laurence Fishburne ise artık fazla yaşlı olduğu için yerini genç bir arkadaşa ya da görsel efektlere bırakabilir.

Ajan Smith rolüyle Hugo Weaving'in geri döneceği konusu ve Matrix 4’te yer alacak başka oyuncular ise şimdi netleşmedi. Lakin Reeves ve Moss, şimdilik hayranların nabzını yükseltmeye yetti. Ayrıntılar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

Matrix 4’ün senaryosu nasıl olacak, bize neler anlatacak? (Spoiler uyarısı: Hiç Matrix izlemeyenler sonraki başlığa geçebilir)


Bir simülasyonda yaşamadığımızı kanıtlayan eski bir Reeves ve Moss fotoğrafı. 

Wachowski Kardeşler, birinci üç sinemanın hem senaryosunu yazdılar hem de yönettiler. Bir bakıma bu ikili Matrix’in fikir babası oldu. Sonradan çalkantılı hayat geçirip her iki kardeş de cinsiyet değiştirip bayan oldu. Artık Lana ve Lily Wachowski olarak anılan ikiliden yalnızca Lana Matrix 4 için çalışacak.

Wachowski’ye senaryo yazımında eşlik edecek kıymetli isimler de var. Kitabıyla ses getiren ancak sineması biraz geri planda kalan Bulut Atlası’nın müellifi David Mitchell, Lazarus Projesi romanıyla ses getiren Aleksandar Hemon da Matrix 4 için kalem oynatacak.

Matrix 4’ün bir devam sineması olup olmayacağı kesin değil. Revolutions sinemasının sonunda Neo makinelere karşı verilen savaşı kazanmış, ancak bunun bedelini hem kendisinin hem de Trinity'nin canıyla ödemişti. Karakterin mevti akabinde tekrar nasıl döndüreleceği merak konusu. Gerçi bu sinema, bir paralel cihan muhabbetiyle her şey çözülür.

Hayranların temennisi, Matrix 4’ün ticari bir iş olmaması istikametinde. Yani şayet yalnızca Keanu Reeves’in popülerliği ve hayran servisi için yapılıyorsa kıssa hakikaten çöp olabilir. Hatta sinema tarihinin en büyük fiyaskosu yaşanabilir. Wachowski ve öteki müelliflere itimadımız tam lakin onlar da insan.

İlk Matrix 4 fragmanı ne vakit yayınlanacak?

Bu soru için hayli erken lakin içten içe bekleyenler kesinlikle vardır. Sinemanın senaryosu ile ilgili çalışmaların evvelki yıllarda başlandığı söyleniyordu. Warner Bros tarafından yapılan resmi açıklamalardan hareketle birinci fragman, muhtemelen 2021-2022 üzere bizlerle olacak. 

Muhtemelen fragmanlardan evvel seneye bol bol set fotoğrafları, senaryo sızıntıları göreceğiz ve tahminen de sinema çıkmadan hakkındaki birçok şeyi bileceğiz. Bu durum Marvel sinemalarında biraz eğlenceli olsa da Matrix için tüm tadımızı kaçırabilir. 

Matrix 4 ne vakit vizyona girecek?

Filmin senaryo çalışmalarının sona yaklaştığı her açıklamadan muhakkak oluyor. Çünkü setler 2020’de kurulacak, prodüksiyon kademesi başlayacak. Çekimlerim net tarih aralığı belirli değil, lakin 2020’nin birinci yarısını pas geçebileceğimiz söylenenler ortasında. 

Eğer ertelemeler, ek sahne çekimleri üzere aksaklıklar yaşanmazsa sinemanın 2022, 2023 yıllarında vizyona girmesini bekleyebiliriz. Bu uzun bir vakit. Lakin geç olsun, güç olmasın, tadı hiç bozulmasın.

Matrix serisinin sinemalarda hiç görmediğimiz başlangıç kıssasını öğrenmek için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz:

Bonus: Tam unutuyorduk, son kelamı Arif'e bırakalım

Başa dön tuşu