Metro 2033 Beyaz Perdeye Uyarlanacak

Gerek sürükleyiciliği gerek atmosferi ile gönlümüzde taht kuran Metro 2033, seriyi sevenlere bomba üzere bir haberle geldi. Aslında oyunları yapılmış olan süper bilim kurgu serisinin bir de sineması çıkıyor.

Rusya merkezli TNT-Premier Studios Company, TV-3 ve Central Partnership Sinema Company firmaları bir ortaya geldi ve Dmitry Glukhovsky’nin Metro 2033 kitabını temel alacak bir sinema yapma kararı aldı.

Filmin çekimleri gelecek yıl başlayacak. Sinemanın Rusya’da yapılacak galasının tarihi ise 1 Haziran 2022 olarak belirlendi. Sinemanın direktörü ya da oyuncu takımı hakkında ise rastgele bir bilgi paylaşılmadı. Üretimin hakları, üç firmanın da üst kuruluşu olan Gazprom Media’ya ilişkin olacak.

Dmitry Glukhovsky’nin Metro 2033, Metro 2034 ve Metro 2035 post apokaliptik romanlarından oluşan üçleme ve farklı platformlar için çıkan görüntü oyunlar, dünya genelinde ziyadesiyle sevildi. Serinin birinci romanı Metro 2033, 40 farklı lisana çevrildi ve beş milyondan fazla sattı. Lakin bu başarılı serinin daha evvelki sinema projesi maalesef iptal edilmişti.

Glukhovsky, Metro 2033’ün birinci romanı olduğunu ve hayatında büyük bir yere sahip olduğunu söyledi. Metro 2033’ün beyaz perdeye uyarlanması için gelen sayısız teklifi de 10 yıldır reddettiğini ekledi:

Rusya’da bu kitabın hoş bir uyarlamasını çekebilecek bir üretimci göremedim. İmkansız üzere gözüküyordu. Lakin sonunda güvenebileceğim bir takımla tanıştım. Grubun tutkusu ve benim tutkum tıpkı: dünya standartlarında ve gişeleri patlatacak bir imal yaratmak ve seriyi okuyup tüm ayrıntılarını bilenleri bile tekrar etkilemek.

Önceki sinema projesinde yapımcılığı üstlenen şirket Kaliforniya merkezli Metro-Goldwyn-Mayer idi. Lakin Dmitry Glukhovsky, kitabın harika atmosferini yaratan Moskova yerine Washington’da geçmesini reddetmişti. Glukhovsky’nin sinema için yeni bir projeye dahil olması, yeni sinemanın Moskova’da geçecek olmasının işareti olabilir.

Başa dön tuşu