Panik Yok: Otostopçu’nun Galaksi Rehberi Dizi Oluyor

Hitchhiker’s Guide To The Galaxy, Douglas Adams tarafından kaleme alınan, absürdlük ve kara mizahla dolu bir bilimkurgu yapıtıdır. Sıradan bir dünyalı olan Arthur Philips Dent, gezegenimizin Vogonlar tarafından intergalaktik etraf yolu imali nedeniyle yok edilmesinin üzerine galakside otostop çekmeye başlar. Yanında da kankası, aslen uzaylı olan ve “Dünya’daki baskın çeşidi arabalar zannettiği için kendine araba ismi koyan” Ford Prefect vardır. İkili, havlularını alıp cihanda köşe bucak gezer, ortada da Dünya’yı kurtarmaya çalışırlar. Bu esnada yanlarında bir de orjinal ruh hastası robot olan Marvin'i bulundururlar. 

Dünya çapında büyük hayranı olan ve her yıl 'Havlu Günü' ile kutlanan üretimin dizisi geliyor. Şu anda Locke & Key’in Netflix adaptasyonu üzerinde çalışan, kıymetli yapımcılardan Carlton Cuse, o üretimden sonra Hitchhiker’s Guide To The Galaxy üzerinde çalışmaya başlayacak. 

Kitabı daha evvel de dizi ve sinema yapmak için çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu yapıtı sinemaya ya da diziye aktarmak ise biraz güç. Daima değişen yerler, farklı anlatımı ve garip yapısı nedeniyle epeyce bütçe isteyen bir adaptasyon olacaktır. Kitabın 70’lerde çekilen dizisi, bütçe dertleri nedeniyle sorun yaşamıştı. 

Yazar, vefatından evvel 2005’te çekilen sinemanın senaryosuna da katkıda bulunuyordu. O sinema de bir başyapıt değildi lakin en azından kitabı yanlışsız ve net biçimde anlatıyordu (En azından serinin birinci kitabını). Bir de Eoin Colfer’in muharririn notlarını derleyerek yazdığı, seriyi devam ettirmeyi amaçlayan kitaplar var. Bu kitapları serinin bütün hayranları yok sayıyor ve haklı sebepleri var. Siz de o denli yapabilirsiniz. 

Öte yandan Hitchhiker’s Guide To The Galaxy, özünde kısımlar halinde anlatılan bir öyküdür. Kitaplaştırılmadan evvel radyo programı olarak yazılan seri, televizyon dünyasına ahenk sağlayabilecektir. 

Cuse, senaryo yazımı konusunda Wonder Woman ile tanınan Jason Fuchs ile çalışıyor. Her iki müellif da Adams’ın büyük hayranı olduklarını söylüyor. 

Bize düşen de uygun bir takımla, özüne sadık ve eğlenceli bir dizi olması halinde havlularımızı alıp televizyon karşısına geçmek. Okumak isteyenler için, The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy ülkemizde Otostopçu’nun Galaksi Rehberi ismiyle basıldı.

Başa dön tuşu