Filmler Çıktıktan Yıllar Sonra Fark Edilen 9 İlginç Detay

Sinema salonları bugüne dek sayısız sineması sahneledi. Kimi sinemalar sinema salonlarında uzun kuyruklara neden olurken kimi filmlerse ne yazık ki beklenen etkiyi göstermedi ve tarihin tozlu raflarına gömüldü. Lakin her ne olursa olsun sinema dalının sonsuza dek var olacağı su götürmez bir gerçek.

Peki siz ne kadar dikkatli bir izleyicisiniz? Sinemalardaki bütün ayrıntıları yakayalabileceğinize inanıyor musunuz? Artık sizlere, tanınan 9 sinemada bulunan fakat yıllar sonra fark edilen enteresan ayrıntılardan bahsedeceğiz. Dilerseniz lafı daha uzatmadan, bu değişik ayrıntılara yakından bakalım.

Split (Parçalanmış) sinemasında nitekim de parçalanmış bir elin olması

Split isimli sinemanın başrol oyuncusu James McAvoy'un elinin şişmiş olduğu fotoğraf enteresan geliyor olabilir. Lakin bu şişliğin sebebi, McAvoy'un elinin kırılmış olmasından kaynaklanıyor. Üstelik McAvoy, kırılan elini üç gün boyunca kimseye söylemiyor ve çekimler bu biçimde devam ediyor. McAvoy çekimlerden sonra elini alçıya aldırıyor ve bu durum, sonraki sineması “Atomic Bomb”a da yansıyor.

Incredibles (İnanılmaz Aile) 2 sinemasında Helen'in aileden ayrılacağını açıkça gösteren tablo

Incredibles 2 isimli animasyon sinemasının sevilen karakterlerinden Helen, üstlendiği bir vazife sonucunda ailesinden ayrılmak zorunda kalacaktır. Bir otel odasında yaptığı konuşma sırasında karşımıza çıkan tabloysa, Helen'in ayrılmak zorunda olacağını esasen açıkça gösteriyor. Bunun nedeniyse kırmızı renkli dört formun çok uzağında yer alan tek bir kırmızı renkli biçim. Dört hal Helen'in ailesini, uzaktaki tek şekilse Helen'i göstermektedir.

Home Alone (Evde Tek Başına) sinemasında bir erkek çocuğunun, kız çocuğu üzere gösterilmesi

1990 yılında sinemaseverlerle buluşan ve sinema tarihinin en çok izlenen üretimleri ortasına girmeyi başaran Home Alone sinemasında yer alan bu değişik ayrıntı aslında, sinemanın sanat direktörünün ince fikirliliğinden kaynaklanmaktadır. Sinemanın ana kahramanı Kevin, konutta yalnız kaldıktan sonra kardeşine ilişkin bir eşyayı kurcalayacaktır ve çok da beğenilen olmayan bir mimik yapmak durumundadır. Hal bu türlü olunca da sanat direktörü, bir kız çocuğunun bu formda rencide edilmemesi gerektiğine karar verir. Kendi oğluna peruk ve kıyafetler giydiren sanat direktörü, sorunu bu biçimde çözmüş olur.

Deadpool 2'de bulunan kameraya kan sıçrama sahnesi

Son devirlerin en tanınan bilim kurgu sinemalarından bir tanesi olan Deadpool 2'de yer alan bu sahnede, sinemanın ana kahramanı Wade'i gerisinden birisi tutuyor. Art tarafından sıkılan bir silahsa Wade'in ardındaki adamın beynini dağıtıyor. Tam da bu sırada sıçrayan kan kameraya yansıyor ve Wade, bu sayede ateş eden kişinin nerede olduğunu net bir biçimde anlıyor.

Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme) sinemasında hayatı canlandırılan kişinin, kendisini sinemada canlandıran karakterle karşılaşması

Gerçek bir kişinin öyküsünün husus alındığı yahut gerçek hayat öykülerinden esinlenilerek oluşturulan sinemalar, sinemaseverlere genelde duygusal anlar yaşatır. 2006 yılında vizyona giren Pursuit of Gappiness sineması de içerisinde his yoğunluğu bulunduran sinemalardan bir tanesi. Sinemanın yıllar sonra anlaşılan değişik özelliğiyse sinemanın son kısımlarındaki bir sahne. Bu sahnede yolda yürüyen ve sinemanın baş kahramanı olan “Chris Gardener”i canlandıran Will Smith ve oğlu, sinemanın konusunu oluşturan gerçek kişi “Chris Gardner”ın yanından geçip gidiyor.

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap) sinemasındaki beyaz cadının tacının, gücü zayıfladıkça erimesi

Fantastik macera tipindeki bir seri olan Narnia Günlükleri'nin Aslan, Cadı ve Dolap isimli sinemasında yer alan beyaz cadının tacı ve kürkü, vakitle farklılaşmaktadır. Bunun nedeniyse sinemada yer alan aslanın Narnia'ya yakınlaştıkça, beyaz cadının gücünün tükenmesidir. Beyaz cadının gücü tükendikçe tacı erimeye başlar ve kürkünün rengi de değişir.

The Dark Knight (Kara Şovalye) sinemasındaki Joker'in kendisiyle çelişmesi

Joker, pek çok sinemasever tarafından benimsenmiş bir karakter. Aslına bakacak olursak kendine has hali ve kişiliğiyle dikkat cazibeli özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Lakin Joker, sinema boyunca kendisinin plansız olduğunu ve hatta plan düşkünü bireylerden nefret ettiğini sav eder. Fakat sinemanın devamında Joker, daha evvelce hazırlamış olduğu bir kısmı okur ve o an, kendi kendisiyle çelişir. Joker bu olaydan sonra kendisini de sorgulamaktadır.

Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones: Son Macera) sinemasında, Indiana Jones'un çenesindeki yaranın geçmemesi

Babasından aldığı bir günlükle Kutsal Kase'yi aramaya koyulan Indiana Jones, sinemanın başında gençtir. Kendini korumak için kullandığı kırbaçla çenesinden yaralanan Jones'un çenesindeki yara, büyüdüğü vakit da geçmemiş olarak karşımıza çıkıyor.

Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kase) sinemasında yalnızca Kral Arthur'un zincirlerden örülü zırh giymesi

Bu fantastik güldürü sinemasında Kral Arthur ve şovalyelerinin talihsizlikleri anlatılıyor. Sinemada her şovalyenin demir zincirlerle oluşturulan bir zırh açıkça görülebiliyor lakin yalnızca Kral Arthur rolündeki Graham Chapman, nitekim demirlerle oluşturulan bir zırh giymiştir. Hem ağır hem de değerli olan bu zırh, öteki şovalyeler içinse yünden yapılmıştır ve metal renklerle boyanmıştır.

Başa dön tuşu