Mutlaka izlemeniz gereken en iyi 10 bilim kurgu filmi!

Bilim kurgu çeşidi uzun yıllardır kitap alanında karşımıza çıksa da bu sinemaların mevcut teknolojilerden ötürü sinemaya uygulanması 1930’larda başladı. Bu çeşit sinema dalında 1950’lere kadar düşük bütçeli B sinemaları olarak faaliyet gösterdi.

Sinema dalında bir dönüm noktası ise 1968 yılında vizyona giren Stanley Kubrick’in 2001: Bir Uzay Destanı (1968) sinemasından sonra yaşandı.

1970’lerin sonlarında, özel efektlerle (sci-fi) doldurulan yüksek bütçeli bilimkurgu sinemaları yükselişe geçti. 1977 yılında çekilen Star Wars yani Yıldız Savaşları ve Üçüncü Tipten Yakınlaşmalar, E.T. (1982) ve Siyah Giyen Adamlar (1997) üzere üretimler bu bahse olan ilgiyi arttırmıştı.

Son yıllarda sinema dalının teknoloji ile harmanlaması ile bilim kurgu sinemalarını güzelce sükse yaptı. Fakat Sci-fi ile üretilen her bilim kurgu sineması başarılı olamıyor. YouTube’da tavsiye ve tekliflerini paylaşan Tuzla Belediye Lideri Dr Şadi Yazıcı da bu hususa parmak bastı.

Dr Şadi Yazıcı; YouTube kanalı üzerinden yayınladığı en yeterli 10 bilim kurgu sineması içeriği ile bu alana ilgi duyan sinemaseverlerin kesinlikle izlemesi gereken sinemaları bir ortaya getirdi. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım Dr Şadi Yazıcı’nın listelemiş olduğu sinemalar ile sizleri baş başa bırakalım.

Başa dön tuşu