Netflix Abone Sayısı Açıklandı [Güncel]

Çevrimiçi dizi ve sinema platformu Netflix, 2022’nin son çeyreğine ilişkin mali durum raporunu yayınladı. Netflix’in paylaştığı sayılar, evvelki çeyrek periyotlarda yaşanan gelir ve abone kaybının sona erdiğini gözler önüne seriyor.

Netflix’in açıklamasına nazaran platformun abone sayısı, son çeyrekte 7.7 milyon artışla 230.8 milyona ulaştı. Netflix ile ilgili yapılan tahliller, abone artışının 4.5 milyon düzeyinde olacağını gözler önüne seriyordu. Böylece beklentiler aşılmış oldu. Bu da Netflix paylarına olumlu yansıdı.

Netflix, son 3 ayda 7.9 milyar dolar kazandı

Netflix, 2022’nin son çeyreğinde 7.9 milyar dolar para kazandı. Bu gelir, 2021 yılının tıpkı devrinden yüzde 1,9 fazla. Lakin karlılık kelam konusu olduğunda durum değişiyor. Netflix’in karı, evvelki yılın birebir periyodundan yüzde 91 düşük. 2021’in son çeyreğinde 607 milyon dolar kar ederken, 2022’nin son çeyreğindeki kar yalnızca 55 milyon dolardı.

Netflix’teki bu kar değişimi, yönetimsel kimi değişikliklere neden oldu:

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde, 2022’nin sallantılı bir yıl olduğu lakin 2023 yılında her şeyin çok daha iyiye gideceği ifade edildi. Ayrıyeten şirket, bu yılın birinci çeyreği için 8.2 milyar dolar gelir elde edeceği kestiriminde bulundu. Son olarak; yapılan açıklamanın yatırımcıları şad ettiğini de belirtelim. Gün sonunu 315.78 dolarla kapatan Netflix payları, açıklamalara paralel olarak yüzde 6’dan fazla artış gösterdi.

Pek çoğumuz hatırlamak istemese de Netflix, geçtiğimiz gün Türkiye’deki abonelik fiyatlarına artırım yapmıştı:

Hala Netflix aboneliğini iptal etmemiş koca yürekli okurlarımız için Netflix sinema ve dizi tekliflerimiz:

Başa dön tuşu