Netflix, Başarılı Olan Filmlere Fazladan Ödeme Yapacak

Netflix, başarılı olan filmlerine ek ödemeler yapacağı bir ödeme planı üzerinde çalışmaya başladı. Şirket bu biçimde, diğer stüdyolara gidebilecek projeleri kendi bünyesine katmayı planlıyor. 

Netflix’in üzerinde çalışma yaptığı bonus ödeme sistemi, Hollywood yapımlarına gişeden gelen paranın bir kısmını ödemesinden farklı bir sistem olacak. Netflix, bundan evvel bünyesinde olan projelere evvelden bir ödeme yapıyordu. Sinema, Netflix üzerinden yayına girdikten sonra ise rastgele bir ödeme yapılmıyordu. 

Netflix’in sinema kısmından sorumlu lideri Scott Stuber, muvaffakiyete nazaran yapılacak sonradan ödeme planı için kimi üretimciler ve bahsin uzmanları ile görüştü. Lakin görüşmelerden, bonus ödemenin ne kadar olacağı ve bonus ödemeyi projeden kaç kişinin alacağı dışarı sızmadı.

Şirket birkaç sene evvel sinema üretimlerinin kurallarını sıfırdan değiştirdi. Netflix, artık projeler için her zamankinden daha büyük rekabetle karşı karşıya kalıyor. Bu rekabette yeni yetenekler kazanarak rakiplerinin önüne geçmeyi zorlaşıyor. Netflix, Disney üzere büyük stüdyoların, projelere sunduğu imkanları hala sunamıyor. 

Netflix, bu vakte kadar projelerin yayınlanmasından sonra yapılacak ödemeleri içeren muahedeler yapmadı. Bugüne kadar projenin maliyetinin tamamını ve üreticilere bir kısım prim ödeniyordu. Bu formda proje sahipleri sinemalar yayınlanmadan evvel para kazanmış oluyordu. Lakin bu halde yapılan mutabakatlar, sinemanın potansiyel kârını dışarıda bırakıyordu. Lakin şirket artık bu ödeme planından vazgeçerek, sinemaların başarısına nazaran ödemeler yapacak. 

Film kesiminde, Netflix hala bir tartışma olmaya devam ediyor. Netflix, birtakım sinemaların sinemalarla birebir anda ya da kısa bir mühlet sonra kendi ağında da yayınlanmasını istemişti. Netflix’in bu önerisi sinemacılar ve sinema salonu sahiplerinde öfkeye sebep olmuştu. Hatta kimi sinema zincirleri Netflix sinemalarına karşı hal almışlardı. Kanada’nın sinema zinciri Cineplex, Kanada Sinema Festivali’nde Netflix sinemalarının kendi salonlarında oynatılmasına müsaade vermemişti. 

Filmlerin başarısına nazaran yayına girmesinden sonra ödenecek bonuslar, Netflix’e yeni yeteneklerin katılmasına neden olabilir. Netflix, yeni projeler kazanmak için kıymetli projelere daha büyük yerler vermek üzere prosedürleri de kullanmak istiyor. Fakat Netflix’in bu ofansif yaklaşımı sinemalarının şenliklerde gösterilmesine mani olurken, büyük sinema zincirlerinin Netflix’in teklifine yaklaşmasını da engelliyor. 

Başa dön tuşu