Netflix, Bir Haftada 24 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Holywood Reporter’ın haberine nazaran Netflix, Salı gecesi, kurulduğundan bu yana ABD’de birinci sefer abone sayısında düşüş yaşadı ve yaklaşık 100 bin kullanıcı kaybetti. Netflix, geçtiğimiz çeyreği de düşüşle kapattığını açıklamıştı.

Geçen Çarşamba pay adet fiyatı 362 dolar olan Netflix’in bugün prestiji ile pay adet fiyatı 307 dolara kadar geriledi. Netflix, bir haftalık dönemde yaklaşık 24 milyar dolar (137 milyar lira) zarar etti. Netlix paylarındaki düşüş hala devam ediyor.

Geçtimiz günlerde sevilen Amerikan güldürü dizisi “The Office”’in Netflix’ten ayrılacağı ortaya çıkmıştı. ABD’deki abone sayısındaki düşüşün sebeplerinden biri de bu olarak görülüyor. Bir yorumcuya nazaran beşerler, Netflix’in kıymet kaybetmesini istemiyor zira onun karşısında saatlerini geçiriyorlar lakin sevdikleri bir dizi ya da üretim yayından kaldırılınca da yansılarını ortaya koymak istiyorlar.

Netflix ise ABD’deki abonelik fiyatlarında yapılan fiyat artışını hisselerdeki düşüşe neden gösterdi. ABD’de %13 ile %18 ortası bir fiyat artışına giden Netflix, ABD’de en tanınan paketini aylık 13 dolardan satışa sunuyor.

Netflix, geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye dahil 20 ülkede abonelik fiyatlarında artışa gitmişti. Ülkemizde 15,99 TL olan temel üyelik paketinin fiyatı 17,99 TL; 27,99 TL olan standart üyelik paketinin fiyatı 29,99 TL ve 39,99 TL olan özel üyelik paketinin fiyatı 41,99 TL olarak değişmişti.

Netflix, Haziran sonunda açıkladığı bilgilerle dünya genelinde 151,6 milyon aboneye sahip ve hala dünyanın en büyük fiyatlı yayın izleme servisi pozisyonunda.

Başa dön tuşu