Netflix, Dünü Kurtarmak Filminin Fragmanını Yayınladı

C.J. (Eden Duncan-Smith) ve en yakın arkadaşı Sebastian Thomas’ın (Dante Crichlow) lise öğretmenlerinin verdiği proje üzerine vakit seyahatinin sırlarını keşfetmesini bahis alan sinema, Spike Lee’nin akıl hocalığı yaptığı Stefon Bristol tarafından yönetiliyor. Bristol, sineması yönetirken Geleceğe Dönüş ve Hayalet Avcıları sinemalarından ve orada kullanılan vakit makinelerinden esinlenmiş. Lakin sinema polis zulmünü husus alıyor ve işlediği travmatik konusu nedeniyle başka sinemalardan ayrılıyor.

Filmin hayata geçme etabı ile ilgili “Şu anda, anlaşılabilir bir biçimde polis zulmü günümüzde medyaya eskisi kadar yansıtılmıyor. Zira ilgilenmemiz gereken öbür problemlerimiz var. Lakin benim bu hususta lisana getirmek istediğim birkaç şey var. Benim için bu husus eskisi kadar önemli” formunda açıklama yapan Bristol, Mike Brown Missouri, Ferguson’da bir polis memuru tarafından vurulduğu ve Trayvon Martin’i öldüren George Zimmerman’in davasının görüldüğü sıralarda bir yüksek lisans tezi üzerinde çalışıyordu. Fikirlerini birinci olarak bu yıllarda edinen Bristol’ın, birinci olarak 2014 yılında tasarlamaya başladığı Dünü Kurtarmak sinemasının hayata geçirilmesi yaklaşık 5 yıl sürdü.

Bristol, sinemanın üretim etabında bir ileri bir geriye gittiklerini ve Netflix’le sinema içeriği konusunda ziyadesiyle tartıştıklarını söylüyor. Lakin sonunda bahsin her vakit karakterler ve karakterlerin aile bağına geldiğini, C.J.’in ağabeyinin vefatının de bu sayede bu kadar dokunaklı olduğunu düşünen Bristol “Aileyi ve ailenin kimlerden oluştuğunu güzelce anlamamız gerekiyordu” diyor.

Dünü Kurtarmak isimli sinema, 3 Mayıs tarihinde New York’ta gerçekleşen Tribeca Sinema Festivali’nde gösterime girecek ve akabinde 17 Mayıs’ta Netflix’te gösterime girecek. Sinemanın fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu