Netflix’e rakip: Disney Plus!

Disney, uzun vakittir beklenen yeni yayın servisi Disney Plus’ı sonunda tüketicilerin beğenisine sundu. Fakat platformun resmi olarak yayına başlaması Kuzey Amerika’da Kasım ayını bulacak maalesef. Dünyanın geri kalanı ise biraz daha uzun müddet beklemek zorunda kalabilir. 

Netflix’e rakip: Disney Plus!

Bu gecikmenin birkaç sebebi var aslında. Öncelikle Disney şimdi kendi platformunu açma planları yokken öteki online yayın platformlarına satmış olduğu içeriğin telif haklarını geri almaya uğraşıyor. 

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran tüm mutabakatların sona ermesi 4 yılı bulabilir. Bu gecikme, Disney Genel Müdürü Bob Iger’in “en büyük öncelik” dediği projenin muvaffakiyet talihini azaltabilir. Bu yüzden ağır almakta fayda var. 

Ancak yayına başladığında Disney Plus inanılmaz büyüklükte bir içeriğe sahip olacak. Platform, Disney’in satın almış olduğu Pixar, Marvel, National Geographic, Yıldız Savaşları’nın imalcisi Lucasfilm ve 70 milyar dolar ödeyerek satın aldığı 20th Century Fox’un üretimlerini içerecek.

Aylık üyelik fiyatı 6.99 dolar, yıllık fiyat ise 69.99 dolar olacak. Disney spor yayın ağı ESPN’in de sahibi ve ESPN’in 2 milyondan fazla paralı dijital üyesi var. Hindistan’daki Hotstar da 300 milyon mevcut üyesiyle Disney bünyesinde bulunuyor.

ABD’li internet üzerinden yayın servisi Hulu’nun da çoğunluk payı Disney’de. Hasılı birçok markaya sahip olan firma platformu içeriğe boğacak diyebiliriz. Buna ek olarak birçok Marvel dizisi şu an imal evresinde. Falcon ve Winter Soldier şimdilik onaylanan üretimler ortasında yer alıyor. 

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz Disney Plus hakkında? Netflix’e rakip olabilecek bir potansiyeli olduğunu düşünüyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.

Başa dön tuşu