Netflix’in 2020’de Fiyatları Artırmaması İçin 3 Neden

Netflix, Nisan 2014'ten Ocak 2019'a kadar geçirdiği 58 aylık süreç boyunca dört fiyat artışı açıkladı. Abone sayısının süratle büyümesiyle birlikte fiyat artışları, yayın devi için harika bir gelir artışı sağladı. Netflix, bu geliri dikkatle yönetti ve izleyicileri çekecek daha fazla projeyle büyümeye devam etti. Şirket bu yıl yayınladığı içeriklere de 15 milyar dolar harcadı.

Şirket idaresi gelecekte daha yüksek fiyatlar talep edeceklerini lisana getirse de, 2020'de fiyat artışına gidilmesi pek mümkün görünmüyor. İşte Netflix'in gelecek yıl fiyatlarını tekrar yükseltmemesinin üç nedeni:

1 – Önden gelen zamlar

Son fiyat artışıyla Türkiye'de 15.99 TL olan temel aylık üyelik paketinin fiyatı 17.99 TL, 27.99 TL olan standart aylık üyelik paketinin fiyatı 29.99 TL ve 39.99 TL olan özel aylık üyelik paketinin fiyatı 41.99 TL oldu. Netflix'in abone sayısındaki yavaşlamaya rağmen yükselen fiyatlar, güçlü gelir artışına neden oldu. Kullanıcı başına ortalama gelir geçen çeyreğe nazaran yıllık %22 artarken, toplam gelir yıllık bazda %31 arttı ve idare dördüncü çeyrekte tekrar %30 artış bekliyor.

İçeriklere harcanan yatırımlar olumlu bir geri dönüş aldı ve Netflix için son üç ay, karlı bir çeyrek olarak geçti. Mevcut fiyatlandırmalarla Netflix'in 2020'de abonelerden daha fazlasını istemesine gerek kalmayacak üzere görünüyor.

2 – Fiyatlandırmalarla kaybedilen aboneler

Netflix idaresi ikinci çeyrek yarar raporunda açıkça bir şeyi itiraf etti. Yeni fiyatlandırma, abone kaybını artırdı. Kayıplar %0,1 üzere çok küçük oranlarda olsa da yaklaşık 158 milyonluk abone tabanı düşünüldüğünde aslında tesiri büyük. Yani çok ufak bir oynama şirketin milyonlarca aboneyi kaybetmesine sebep olabiliyor. Netflix bilhassa üçüncü çeyrekte ABD'de gerileyerek yaklaşık 280.000 abone kaybetti.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Reed Hastings şirketin çıkarları üzerine yaptığı açıklamada fiyat hassasiyeti olduğunu belirterek dikkate alacaklarını belirtti. Yani Netflix, abonelerinin nabzını tutup fiyat artışlarına orta vermek zorunda kalacak üzere görünüyor.

3 – Daha düşük fiyatlarla ortaya çıkan yeni rakipler

Belki de 2020'de Netflix'in fiyatlar tarafında yaşayacağı en büyük zorluk, birden fazla düşük fiyatlara sahip olan birkaç yeni rakibin ortaya çıkması olacak. Apple ve Disney önümüzdeki ay akış servisleriyle 4.99 $ ve 6.99 $ üzere makul fiyatlarla pazara girecekler.

Netflix idaresi yeni rakiplerin kendilerine karşı bir rüzgar yaratacağını kabul etti. Fakat başka yandan eser müdürü Greg Peters, çıkar davetinde, “Rakiplerimizin fiyatlandırmasının, hizmetimizin fiyatlarını belirlemede değerli bir faktör olmadığını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı ve bu noktada bir soru işaretleri var. Lakin rakip şirketler tüketicilere Netflix'ten daha düşük bir fiyat düzeyinde izleyicilere kâfi içerik sunabilirse, şirketin fiyat yükseltmesi çok daha güç olacaktır.

Netflix izleyici kitlesini dinleyeceğini ve bu yolda onlarla bir arada yürüyeceğini söyledi. Elbette fiyatlarda indirim olmayacak, lakin rakiplerin artış olmaması tarafında büyük tesiri olacağı kesin. Kısaca tüm bu nedenler ve ek olarak ülkemizde ortaya çıkan sansür tepkisi göz önüne alındığında şirketin aboneleri biraz rahatlatmaya gereksinimi var.

Başa dön tuşu