Netflix’in Sansür Uygulaması, Breaking Bed’le Başladı

Yaklaşık iki ay evvel Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle RTÜK'e, çevrimiçi dizi ve sinema platformlarını denetleme yetkisi getirildi. Bu yönetmelik kapsamında RTÜK'e, çevrimiçi dizi ve sinema platformlarında yer alan içeriklere müdahale hakkı tanındı. Ayrıyeten yönetmelik kapsamında çevrimiçi dizi ve sinema platformlarına RTÜK'ten lisans alma mecburiliği da getirildi.

Yönetmeliğin ortaya çıkmaya birlikte ise kamuoyu, bu duruma büyük reaksiyon gösterdi. Hatta Webtekno olarak düzenlediğimiz bir anketin sonuçlarına nazaran mevcut Netflix kullanıcılarının yüzde 80 kadarı, RTÜK kontrolü sonrasında Netflix üyeliğini sileceğini söyledi. Lakin tüm tartışmaların gölgesinde yönetmelik, eylül ayı prestijiyle hayatımıza girmiş oldu.

Şu sıralardaysa Netflix'in Türkiye için birinci sansür uygulaması başlamış üzere görünüyor. Bunun nedeniyse sinemaseverlerin uzun vakittir bekledikleri ve bir periyodun efsaneleşmiş dizilerinden bir tanesi olan Breaking Bad'in devamı niteliğinde olan “El Camino: A Breaking Bad Movie” sinemasının fragmanı. O denli ki Netflix, bu sinemanın fragmanı için iki farklı fragman hazırlamış durumda. İki fragman birbirinden tam manasıyla farklı olmasa da, Türkiye için hazırlanan fragmanda enteresan bir ayrıntı yer alıyor. 

Dilerseniz evvel, El Camino: A Breaking Bad Movie için hazırlanan küresel fragmana bakalım.

Şimdi de Netflix'in Türkiye için hazırlamış olduğu fragmanı inceleyelim. 

Bu kısa fragmanlar, birinci bakışta birebirmiş üzere görünüyor olabilir. Lakin tanıtım görüntülerinin 26. saniyesinde yer alan ince bir fark, Netflix'in Türkiye için uyguladığı sansürü gözler önüne seriyor.

İşte iki fragman ortasındaki o fark

Yukarıdaki fotoğrafta da açıkça görülebileceği üzere sol tarafta yer alan küresel fragmandaki sigara, Türkiye'deki fragmanda bulunmuyor. Bu da Netflix'in, Türkiye'deki sansür uygulamasını başlatmış olduğunun bir göstergesi.

RTÜK tarafından denetlemeye alınan Netflix'in ne cins bir sansür uygulayacağı şimdi bilinmiyor lakin sansür kapsamında giren davranışlar ortasında sigaranın katiyetle yer alacağı, bu tanıtım görüntüsüyle birlikte ortaya çıkmış oldu. Anlaşılan o ki Netflix, ilerleyen periyotlarda de içeriklerinde bu ve buna misal sansür uygulamaları yapacak. Bu durumun kamuoyu tarafından nasıl karşılanacağı ise şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu