Orta Dünya Hikayelerinde Kullanılan 8 Mükemmel Kılıç

Lord of the Rings, hem kitaplarıyla hem de sinemalarıyla kendisine sağlam bir hayran kitlesi edinmeyi başarmış bir seri. Kitaplarının edebiyat dünyasında fantastik edebiyatın mihenk taşlarından biri olmasının yanı sıra sinemaları de aldığı yüzlerce ödül, yarattığı fantastik dünya ve milyonlarca hayranıyla sinema dünyasında epey kıymetli bir yer tutuyor.

Bu fantastik dünyada elfler, cüceler, orklar üzere fantastik ırkların yanı sıra yüzükler ve silahlar üzere fantastik güçlere sahip eşyalar da bulunuyor. Bu listenin konusu ise kılıçlar. İşte, Yüzüklerin Efendisi cihanında yer alan 8 güçlü kılıç

Herugrim

J.R.R. Tolkien’in fantastik hayal gücünden doğan en güçlü kılıçlardan bir tanesi Rohan topraklarında bulunuyor. Sinemalardan ve kitaplardan epeyce aşina olduğumuz Theoden’in kılıcı olan Herugrim, 500 yıllık bir geçmişe sahip ve birçok Rohan Kralı’na da hizmet eden bir silah.

Herugrim, epeyce kadim bir kılıç olmasının yanı sıra Grima Solucandil tarafından zehirlenen Theoden’in, Gandalf tarafından kurtarıldıktan sonra tekrar gücünü toparlamasına yardımcı olmuştu.

Gurthang

Orta Dünya’nın ansiklopedisi olarak isimlendirebileceğimiz Silmarillion’u okuyanların tanıyacağı Gurthang, Hûrin’in Çocukları’ndan Turambar Túrin’e hizmet etmiş bir kılıç. Tûrin’in ejderha Glaurung’u katletmesinde de kullanılan kılıç ayrıyeten düşünme yetisine de sahip. Gurthang, karısının vefatından sonra ağır bir yasa boğulan Tûrin’in kendisini öldürme isteğine de olumlu cevap vermişti.

Morgul kılıcı

Uzun bir hançer olarak nitelendirebileceğimiz Morgul kılıcı, Yüzük Tayfları olarak da bilinen Nazgûller tarafından kullanılıyor. Sinemanın hayranlarının, Angmar’ın Cadı Hükümdarı tarafından Frodo’yu yaraladığı sahneden de hatırlayabileceği bu kılıç, hayli güçlü. Hatta o kadar güçlü ki bir dokunuşu insanı öldürmeye yetebiliyor ve kılıcın zehri direkt olarak kalbe ulaşabiliyor.

Narsil

Dunedain Krallığı’nın kılıcı olan Narsil, sinemanın en ikonik sahnelerinden biri olan Sauron’un elinin kesildiği sahnede Elendil’in varisi Isildur tarafından kullanılmıştı. Yüzüğün özgür bırakmasıyla birlikte Orta Dünya tarihinde epey kıymetli bir yer tutan Narsil, yine yapılmasa da varisten varise geçerek varlığını devam ettirdi.

Sting (iğne)

Yine serinin ve sinemaların hayranlarının epey yakından tanıdığı bir kılıç olan Sting – Türkçe karşılıyla İğne – elfler tarafından dövülen nispeten ufak boyutlara sahip olan bir kılıç. Bu kılıcın listede yer almasının sebebi ise sahibi orklara ve goblinlere karşı mavi ışıkla parlayarak uyarması. Ufak boyutuyla Hobbit ırkı için biçilmiş kaftan olan Sting’i evvel Bilbo’da daha sonra ise yeğeni Frodo’da görmüştük.

Orcrist (Goblin-doğrayan)

Tıpkı Sting üzere parlayan ve tekrar tıpkı Sting üzere elfler tarafından dövülen bu kılıç, Hobbit serisinde daha yakından tanıdığımız Cüce Kral Thorin Meşekalkan’ın da eline geçiyor. Mukadderatı bahtsız olan Orcrist, Thorin ve arkadaşlarının elfler tarafından tutsak alınması sonrası bir kere daha sahipsiz kalıyor.

Glamdring

Yine elfler tarafından dövülen güçlü bir kılıç. Serinin hayranlarının Gandalf’tan hatırlayacağı bu kılıç, Gandalf’ın Moria Madenleri’nde Balrog’u alt etmesinde epey değerli bir rol oynamıştı. Bir büyücünün elinde daha da güçlenen Glamdring’e Gandalf tarafından büyüler de okunuyordu.

Anduril

Serinin tahminen de en ünlü kılıcı olan Anduril’i Aragorn’un ellerinde görmüştük. Yeniden üretiminde elflerin başrolü oynadığı Anduril, Narsil’in modüllerinden dövülüyor. Tahminen Glamdring kadar güçlü olmayan bu kılıç, Aragorn’un Ölüler Ordusu’nu Sauron’a karşı olan savaşta yanlarında çarpışmaları için kullanması kılıcın ne kadar değerli olduğunu göstermeye yetiyor.

Sizin favori kılıcınız hangisi? Sizin bildiğiniz başka güçlü kılıçları, yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.   

Başa dön tuşu