Ortamların Yeni Kralı Chernobyl, IMDb’de Zirveye Tırmandı

1986 yılında yaşanan Chernobyl felaketi, dünyanın bilinen en büyük nükleer felaketlerinden biri olarak tarihe geçti. Sky Atlantic’in yeni imali Chernobyl, yaşanan felaketi ekranlara getiriyor.

Beş kısımlık dizi, yaklaşık 26 bin IMDb kullanıcısından 10 üzerinden 9,6 puan alarak tüm vakitlerin tepesine yerleşti.

IMDb’de sıralamada kült TV dizisi Breaking Bad, 9,5 puanla ikinci sırada yer alıyor. 1,5 milyondan fazla kullanıcıdan oy alan Game of Thrones ise 9,4 puanda. Chernobyl’in birinci kısmında toplamda 2 milyon kişi programı izledi. Dizinin oyuncu takımında da Emily Watson, Jessie Buckley, Stellan Skarsgard ve Jared Harris üzere isimler yer alıyor.

Dizide, bugün Ukrayna hududunda kalan, o periyotta Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’de bulunan nükleer reaktörde yaşanan felaketin öncesi ve sonrası anlatılıyor.

Yaşanan felakette 28 kişi hayatını kaybetmişti. Bu bireylerden biri patlama anında başkası de ölümcül dozdan radyasyon nedeniyle tesis içerisinde hayatını kaybetti. Tesisin etrafındaki yerleşim üniteleri, kirlilik nedeniyle boşaltıldı.

Dizi, felakete sebep olan kültürel tesirleri incelerken, başrolüne de fizikçi ve araştırma kurulu lideri Valery Legasov’u alıyor. Emily Watson, Ulana Khomyuk isimli kurgusal bir bilim kadınını oynuyor. Bu karakter aslında periyodunda sesli olarak yansılarını belirtmiş bilim insanlarını temsil ediyor.

Dizinin şu ana kadar üç kısmı yayınlandı.

Başa dön tuşu