Prestij Filmi Hakkında İlginç Bilgiler

Vizyona girdiği dönem izleyenleri gerçek anlamda büyüleyen ve Christopher Nolan’ın en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak kabul edilen, iki sihirbazın gerilim dolu rekabetini izlediğimiz The Prestige, Türkçesi ile Prestij filminin en az kendisi kadar ilginç detaylara sahip kamera arkası hakkındaki bilgilere gelin yakından bakalım.

İmza attığı her iş ses getiren ve Batman serisi ile daha da sevdiğimiz yönetmen Christopher Nolan, 2006 yılında The Prestige Türkçesi ile Prestij isimli bir film yaptı. Başrolünde Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson gibi performansı ile büyüleyen oyuncuları izlediğimiz Prestij filminin hikayesi, birbirine rakip olan iki sihirbazın mücadelesini anlatıyor. Yani oldukça basit bir hikaye, değil mi?

Prestij filmi işte bu yüzden vizyona girdiği gibi böylesine sevildi çünkü tek cümle ile anlatıldığı zaman son derece basit görünen bir hikayede aslında son derece katmanlı ve içinde pek çok sürpriz barındıran olaylar anlatıyor. Tüm bunları 19. yüzyılın karanlık Londra’sında anlatıyor olması ise olayları çok daha gizemli hale getiriyor. Gelin en az filmin kendisi kadar ilginç detaylara sahip Prestij filminin kamera arkasına yakından bakalım.

Prestij hakkında en az filmin kendisi kadar ilginç bilgiler:

  • David Bowie az kalsın filmde olmayacaktı.
  • Prestij filminin senaryosunu yazmak yıllar sürdü.
  • Rebecca Hall az kalsın her şeyi berbat ediyordu.
  • Prestij seti, Nolan’ın garajında tasarlandı.
  • Filmde gerçek bir sihirbaz da rol aldı. 
  • Nolan, Prestij’de tam anlamıyla zamanı büktü.
  • Scarlett Johansson beceriksiz mi yoksa çok mu başarılı?
  • Film az kalsın Sam Mendes tarafından yönetilecekti.

David Bowie az kalsın filmde olmayacaktı:

David Bowie

İngiliz şarkıcı David Bowie tarafından canlandırılan ve hepimizin hayran kaldığı Nikola Tesla rolü, ilk akla geldiği andan itibaren yalnızca Bowie düşünülerek yazılmıştı. Kendisine teklif edildiğinde ise sıkıcı olacağını düşünerek reddetti. Hemen devreye Christopher Nolan girdi ve Bowie ile yüz yüze görüştü. Ona, kendisinin gerçek hayatta yarattığı etkinin Tesla karakterini besleyeceğini anlattı. Karakterin derinliğini ve aslında kendisi ile olan bağını anlayan Bowie teklifi kabul etti, çok da iyi oldu.

Prestij filminin senaryosunu yazmak yıllar sürdü:

prestij

Çok bilinmez ama aslında Prestij filmi bir kitap uyarlamasıdır. Christopher Priest tarafından kaleme alınan ve 1995 yılında yayımlanan aynı isimli roman, Christopher Nolan ve Jonathan Nolan tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır. Christopher Nolan, romanın film haklarını satın aldıktan sonra hemen başladı senaryoyu yazmaya. Fakat o sırada Insomnia filminin kurgusunda sıkıntılar başladı ve Christopher Nolan, kardeşi Jonathan Nolan’a işi devretti. İşleri bitince tekrar senaryo yazımına dahil oldu. Tüm bu olaylar tam beş yıl sürdü ve beş yılın sonunda kapı gibi bir Prestij senaryosu yazılmış oldu. 

Prestij filminin senaryosu hakkında ufak bir detaydan daha bahsetmeden geçmeyelim. Nolan’ın diğer tüm filmleri gibi Prestij de üç perdeden oluşan bir tiyatro oyunu gibi yazıldı. Bunlar aynı zamanda hikayedeki yanılsamaları da temsil ediyor. Nolan’ın senaryoyu yazarken zorlanma nedenlerinden biri de bu oldu çünkü tek parça edebi bir romanı üç parçalı bir sinema filmine dönüştürmek her babayiğidin harcı değil. 

Rebecca Hall az kalsın her şeyi berbat ediyordu:

Prestij filminin en etkili yan karakterlerinden biri olan Sarah, sevilen oyuncu Rebecca Hall tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en başarılı sahnelerinden bir tanesi ise ‘Senin ne olduğunu biliyorum.’ dediği sahnedir. İlginç olan ise böyle bir replik senaryoda yok. Hall, repliği söylediği anda pişman oldu ve hemen Nolan’dan özür diledi çünkü bu replik filmin finali hakkında bir tür spoiler veriyordu. Fakat Nolan bu işin ustası, birkaç saniye düşündükten sonra bunun harika bir doğaçlama olduğunu söyleyerek filme ekledi. 

Prestij seti, Nolan’ın garajında tasarlandı:

presitj

Christopher Nolan garip bir adam bunu az çok biliyoruz. Senaryoyu yazdığı süreçte aynı zamanda filmi de görselleştirmeye başladı, sonuçta filmi o çekecekti. Bu yüzden yapım tasarımcısı Nathan Crowley ile anlaştı ve onu evine davet etti. Nolan bir yandan yazıyor, yazdıkça da bunları Crowley’e veriyordu. Gerçek bir usta olan Crowley de Nolan’ın evinin garajındaki eşyalarla sahneleri tasarlıyordu. Öyle ki filmin çekimleri başlamadan üç gün önce Nolan’ın elinde filmin setinin neredeyse tüm detayları küçük ölçekli olarak vardı.

Filmde gerçek bir sihirbaz da rol aldı:

Ricky Jay

Prestij filminin hikayesini zenginleştiren en önemli karakterlerden bir tanesi de Ricky Jay tarafından canlandırılan Milton karakteridir. Milton filmde berbat bir sihirbaz olmasına rağmen aslında onu canlandıran Ricky Jay gerçek hayatta ünlü ve başarılı bir sihirbazdır. Ricky Jay filmde yalnızca Milton karakterini canlandırmakla kalmadı, aynı zaman Hugh Jackman ve Christian Bale’e sihirbazlık konusunda koçluk yaptı. 

Nolan, Prestij’de tam anlamıyla zamanı büktü:

prestij

Christopher Nolan filmlerini izlediyseniz bilirsiniz, kendisi zamanı eğip bükmeyi sever. Zamanda bir ileri bir geri gitmek yönetmenin sevdiği bir teknik. Prestij filmi de bu teknikten nasibini aldı ve bol bol zamanda ileri ve geri gittik. Bol bol dediğimiz lafın gelişi değil, Prestij filminde tam 146 tane zaman atlama sahnesi var. Bunları film süresine göre hesapladığımız zaman görüyoruz ki her dakikada bir zaman atlaması var filmde. Zaten tempoyu yükselten etmenlerden biri de bu. 

Scarlett Johansson beceriksiz mi yoksa çok mu başarılı:

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson tarafından canlandırılan Olivia Wenscombe, filmdeki en önemli karakterlerden bir tanesi. Dikkatli kulaklar fark edecektir, kendisinin bir İngiliz aksanı var ama bu aksan bariz bir şekilde Amerikalı birinin İngiliz aksanı taklidi yapmasına benziyor. Yani Johansson İngiliz aksanını becerememiş ve berbat bir oyunculuk yapmış diyebilir miyiz? 

Aslında diyemeyiz çünkü bir hayran teorisine göre Olivia Wenscombe karakteri tam da şov dünyasında İngiliz aksanı ile öne çıkmaya çalışan bir Amerikalı. Yani aslında Scarlett Johansson harika bir oyunculuk performansı sunuyor. Zaten diğer oyuncuların ses koçuyla çalıştığını düşünürsek beceremediği fikri de pek mantıklı değil. 

Film az kalsın Sam Mendes tarafından yönetilecekti:

Sam Mendes

İlk filmi American Beauty ile tam 8 dalda Oscar adaylığına ve 5 dalda Oscar ödülüne layık görülen Sam Mendes, ikinci filmi için Prestij’i kafasına koymuştu. Nolan da Mendes de kitabın yazarına film haklarını satın almak için teklif gönderdiler. Nolan, Follow filminin bir kopyasını da teklifle beraber göndermişti. Yazar filmi izleyip çok etkilendi ve filmin haklarını Nolan’a sattı. Sam Mendes’in sonraki yıllarda James Bond filmlerini bu kadar iyi çekmesinin nedeni belki de bu dönemde yaşadığı üzüntüdür, kim bilir. 

Christopher Nolan’ın en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Prestij filmi hakkında pek çoğunu ilk kez duyduğunuz sıra dışı bilgilerden bahsettik. Prestij filmini seviyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Kaynak :
https://screenrant.com/prestige-behind-scenes-facts-christopher-nolan-magician-movie/

Başa dön tuşu