Sinema Tarihinin En İyi Teke Tek Dövüş Sahneleri

Sinema ve aksiyon çok uzun vakittir iç içe, çok uzun vakittir beyaz perde insanların aksiyon muhtaçlığını gidermeye çalışıyor. Bu aksiyon sahnelerinin doruk noktalarında ise elbette ki teke tek dövüşler yer alıyor. Bugüne kadar sinemada gördüğümüz en uygun dövüş sahnesinin hangisi olduğu konusunda ise bir fikir birliği elbette ki yok. 

Böyle bir durumda sinema tarihinin en iyi teke tek dövüş sahnesini seçmenin natürel ki kolay bir yolu yok. Sonuçta herkesin tercihi farklı olabilir. Birisi çıkıp “Bence en düzgün teke tek dövüş sahnesi, Tarkan ile ahtapotun dövüşüdür kardeşim!” diyebilir. Bu yazıda seçilmiş olan sahneyi belirlemek için ise 1 kişilik (ben) dev bir anket yaptım. 

Kazananı açıklamadan evvel bahsedilmeye paha öteki sahnelere bir bakalım:

Maximus’un imparatoru hiçe saydığı Gladyatör: Maximus vs Tigris of Gaul

Gladyatör sinemasında Maximus, pek çok ölümcül dövüşe katılıyor. “Benim adım Maximus Decimus Meridius, kuzey orduları kumandanı, Roma tümeni generali, gerçek imparator’un, Marcus Aurelius’un sadık yardımcısı, katledilmiş oğlun babası, katledilmiş bayanın kocası ve intikamımı alacağım, bu hayatta ya da başkasında…” repliğiyle hatırlanan sinemadaki bu dövüş, büyük ilgi görmüştü. 

Masalsı bir mitolojik sinemadan epik bir dövüş: Crouching Tiger, Hidden Dragon: Michelle Yeoh vs Zhang Ziyi

Yönetmen Ang Lee’nin imzasını taşıyan imal, en nihayetinde efsanelere dayanan masalsı bir sinema ve dövüş sahneleri de buna uygun. Bu sahnede iki karakterimizden biri elinde çok güvendiği kılıcıyla dururken, öbür karakterimiz cephanelikteki tüm yakın dövüş silahlarını ve dövüş sanatlarını kullanıyor. 

Sonraki tüm sinemalarda kopyalanan James Bond Rusya’dan Sevgilerle: Bond vs Red

Bu sahne, James Bond serisi için özel bir yere sahiptir. Çünkü seyirciler bu kısmı o kadar çok sevdi ki sonraki bütün Bond üretimlerinde da meşhur İngiliz casus birileriyle yumruk yumruğa uğraş etti. 

Aksiyonun tepe noktalarından olan The Raid 2: Mutfaktaki dövüş

Herhangi bir dövüş listesi yapılacaksa orada The Raid 2 olur. Bol bol aksiyon içeren The Raid 2’de mutfakta geçen dövüş, aksiyonun tabanını adeta ekmekle sıyıran bir sahneydi. 

Jackie Chan sinemalarını aratmayan The Punisher: The Punisher vs Russian

The Punisher sineması en güzel ihtimalle vasat üstüydü ve Punisher üzere bir karakter için de biraz fazla sevinçliydi. Tekrar de sinemanın dövüş sahneleri hiç de kötü değildi. The Russian ile Frank’in hengamesi, fondaki müzikle birlikte oldukça keyifli bir hale geliyordu.

Diyalogları da dövüş kadar etkileyici olan The Matrix: Neo vs Agent Smith

Bu ikili, seri boyunca sık sık karşı karşıya gelmiş olsa da, burada bahsi geçen dövüş sahnesi metroda geçen meşhur sahne. Bu dövüş, bilhassa diyalogları ve o vakte kadar görülmemiş koreografisi ile sinema tarihinde de dikkat çeken bir sekanstı. 

Kardeş üzereydiler: Star Wars: Obi-Wan Kenobi vs Anakin Skywalker

Star Wars serisinin en uygun bilinen dövüş sahnesi muhtemelen Obi-Wan ile Anakin arasında, lavlarla kaplı maden gezegeni Mustafar’da gerçekleşen dövüştür. Bu dövüşün akabinde Obi-Wan kendisini sürgüne yollarken, Anakin ise Darth Vader’a dönüşüm seyahatini tamamlar. 

Unutursak kalbimiz kurusun: Rocky vs Ivan Drago

Apollo’nun intikamını almak için Rus dövüşçü Ivan Drago’nun karşısına çıkan Rocky, uzun süren bir dövüşten sonra ABD bayraklı şortuyla rakibini yere sermeyi başarmıştı. Bu dövüş, çok uzun müddet serinin tanımlayıcı dövüşü olmuştu. 

Ve kazanan: Truva: Aşil vs Hector

Truva sineması kendi en sevdiğim sinemalar listesinde tahminen birinci 100’e bile giremeyecek olsa da, Aşil ile Hector’un karşı karşıya geldiği sahneler, sinemadan bağımsız olarak farklı bir düzeye ulaşmayı başarıyor. Sinema boyunca gördüğümüz CGI dayanaklı aksiyon, burada yerini iki insanın dövüşüne bırakıyor. Mitoloji ve efsanelerin gerçeklerle karıştığı bu sahnede, Hector’un da Aşil’in de en nihayetinde çok uygun birer savaşçı olduklarını görüyoruz. 

Hector ve Aşil, dövüşün başından sonuna kadar kendi karakterlerine uygun formda hareket ediyor ve farklı stratejiler kullanıyorlar. Silahlarını değiştirme biçimleri, savaştaki tavırları, stratejilerinin agresifliği üzere noktalar, iki karakter için de sinemanın tepe noktasını bu sahne yapıyor.

Bu sahneyi bu kadar şahane kılan bir başka nokta ise Hollywood’un aksiyon sahnelerinde kullandığı hilelerin neredeyse hiçbiri bu dövüşte yok. Artta çalan ve insanı gaza getiren bir müzik kelam konusu değil. Kamerayı titreterek aksiyon dozunu arttırmayı amaçlayan shaky camera tekniği kullanılmamış. Yalnızca iki adam, vefatına bir dövüş gerçekleştiriyor. Ayrıyeten sinemanın en temel kurallarından olan “Göster, anlatma” mantığını ve sahneye gereksiz olan hiçbir şey koymama alışkanlığını da bu sahnede çok net bir biçimde görebiliyoruz.

Dipnot: Harika kahraman sinemaları yapıları gereği çok daha farklı sinemalar olduğu ve son 25 yıldır beyaz perdeyi ele geçirdikleri için o sinemalardaki dövüş sahnelerini farklı bir liste olarak sunacağız.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu