Spider-Man: Far From Home İnceleme!

Spider-Man hayranı olmak için ne de hoş bir zaman! O denli değil mi?

2018 ve 2019 yılı boyunca, şimdiye kadarki en düzgün Spider-Man sinemasını, şimdiye kadarki en yeterli Spider-Man görüntü oyununu ve şimdiye kadarki en büyük crossover muhteşem kahraman sinemasını görmüş, deneyimlemiş olduk.

Spider-Man: Far From Home İnceleme!

(Spider-Man Homecoming, Marvel’s Spider-Man PS4, Avengers: Endgame)

Son birkaç Marvel sineması Peter Parker karakterini biraz kuvvetli imtihanlardan geçirdi ve haliyle genç ruhumuzu yordu. Eh, o vakit Spider-Man‘i kostümünü dolaba bırakıp hak ettiği tatile gittiği için kim suçlayabilir? 

Başkasının tatilini izlemenin o kadar da farklı olmaması gerektiğini biliyoruz. Fakat mevzu Spider-Man olunca işler biraz karışıyor. Endgame‘in tesirinden daha yeni çıkan hayranlar Spider-Man Far From Home ile kozmosa farklı bir pencereden bakış atıyor. Özcesi yorucu bir cihan maratonundan sonra Far From Home sizi biraz rahatlatacak diyebilirim.

Merak etmeyin, sinema Endgame sonrası karakterlerimizin üzerinde bıraktığı izleri çok âlâ bir formda yansıtmayı başarıyor. Yeni bir başlangıç yapmış olmamız geçmişimizi unuttuğumuz manasına gelmemekte. Bu yüzden Far From Home göndermeleri ile beni keyifli etmeyi başardı.

Özellikle sevgili Tony Stark‘ı bu sinemada es geçmemeleri sevindirici diyebiliriz.

Parker’ın hala Tony Stark‘ı benimsemesi ve onu unutmaması Stark’a karşı hoş bir hürmet duruşu temasını ortaya çıkarmış. Yeniden de serinin son sineması ziyadesiyle renkli ve eğlenceli havasını müdafaaya devam ediyor. Pekala sinemanın konusu tam olarak ne? 

Peter Parker, arkadaşları ile gittiği bir okul gezisi sırasında Nick Fury‘nin dayatması ile gizemli bir vazifesi üstlenir. Bu esnada ise farklı elementlerden oluşan bir kadro boyutsal yaratıklar ile uğraşmak zorunda kalır. İşin içine bu sefer uzun vakittir kainata giriş yapmasını beklediğimiz Mysterio karakteri de dahil olur.

(Bundan sonrası Mysterio karakterini hiç tanımayanlar için spoiler içerebilir.)

-Çizgi romanlara nazaran gerçek ismi Quentin Beck olan Mysterio, geçmişte bir özel efekt uzmanı olarak çalışmakta olan sıradan bir adamdır. Mysterio‘ya dönüşümünün akabinde ise bir illüzyonist olmuştur.

-Zamanında Mysterio, kendini illüzyon yardımıyla herkese kabahat işleyen bir Spider-Man olarak tanıtmış ve böylece Spider-Man‘in dikkatini çekmeyi başarmış bir berbattır.

Spider-Man, insanları manipüle etme özelliğine sahip olan Mysterio‘dan daima kurtulmaya çalışsa da bir türlü başaramamaktadır. Daha evvel de bir Mysterio spin-off’u planlanmış, fakat gerçekleştirilememişti. Artık ise merakla beklenen karakterimizi Far From Home ile görme bahtına erişiyoruz.

İlk sinemanın de direktör koltuğunda bulunan Jon Watts‘ın direktörlüğünü üstlendiği  Spider-Man: Far From Home, içerisinde barındırdığı espriler ile de yer yer insanı kırdırmayı başarıyor.

Senaryo olması gerektiği üzere şeffaf ve pak bir halde işlenmiş diyebiliriz. Jon Watts işini hakkıyla yapmış. Oyuncuları ve bilhassa Samuel L. Jackson‘ı da unutmamak gerek diye düşünüyorum.

Açıklayamadığım nedenlerden ötürü, sinemada Samuel L. Jackson‘ın en çok eğlenen oyunculardan biri olduğunu düşünüyorum. Sinema sırasında daha evvel hiç görmediğiniz bir Nick Fury tarafı göreceksiniz. Film sırasında Spider-Man‘in kozmosa dahil edilen yeni bir kostümünü de görme bahtına erişiyoruz.

Gizlilik üzerine konseyi olan bu köstüm ile bir arada karakterimiz hiç olmadığı kadar sessiz bir formda hareket edebiliyor. Noir kostümünü bana hatırlattığı için tasarımı direkt olarak benimsedim ve sevdim diyebilirim. Olağan bir daha ne vakit kullanmaya muhtaçlık duyar orası tartışılır. 

Evrene farklı kostümlerin dahil olması izleyiciyi heyecanlandırıyor. Kostümün yalnızca orada olsun diye konmadığını anlayabiliyorsunuz. Her kostümün kendisine ilişkin birtakım artı ve eksi istikametleri var. İmal bunu çok güzel bir formda hissettiriyor.

Film, görsel efektler konusunda da hayli tatmin edici. Eh sonuçta projenin ardında Marvel üzere dev bir isim var. Genel olarak inceleme yazımızı toparlayacak olursak: Spider-Man: Far From Home başarmak istediğini elde etmiş ve her kesitin dikkatini çekebilecek bir içeriği avuçlarının ortasında tutuyor. Peter Parker çoktan tatiline başladı bile! Eh ona eşlik etmekte sizin elinizde.

5 Temmuz 2019 Cuma günü sizde Parker’ın yeni macerasına göz atmak istiyorsanız sizleri sinema salonlarına alalım efenim! Niyetlerinizi ve beklentilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ve en yeni sinema incelemeleri için bizi takip etmeyi unutmayın lütfen. 

Başa dön tuşu