Statham, Hızlı ve Öfkeli 9 Setindeki Kaza Hakkında Konuştu

Geçtiğimiz günlerde Süratli ve Öfkeli 9'un çekimlerinde yaşanan müthiş kazanın akabinde Jason Statham mevzuya dair açıklamalarda bulundu. Profesyonel dublörlüğün gereğince hürmet duyulmayan bir meslek olduğunu ve daha fazla saygıyı hak ettiğini düşünen Statham, dublörlerle her vakit yakın bir irtibat içerisinde olduğunu ve yaralanan dublörü ve ailesini anlayıp yanlarında olduğunu belirtti.

Konuya ait açıklamalarda bulunan Statham, “Çok dehşetli. Ne olacağını kestiremiyorsunuz. Bu türlü şeylerin olmaması için tüm tedbirleri alıyorsunuz lakin bu türlü şeylerin yeniden de olması hakikaten utanç verici. Birinin önemli manada yaralanması aileler için çok berbat bir durum. Sette en uygun anılarım olan şahıslar her vakit dublörler oldu ve mesleğim boyunca onların yanında oldum” şeklinde konuştu.

Tom Cruise ve Jason Statham üzere isimleri kendi aksiyon sahnelerini kendileri çekerken görsek de bir sebepten ötürü oyuncuların gerçekleştiremediği sahneler meydana gelebiliyor. Bu noktada profesyonel dublörler devreye giriyor. Aksiyon dolu sahneleri çekerken sahnenin içerisinde bulunan dublörler, oyuncudan farklı olmamak için ellerinden geleni arkasına koymuyor.

Bu haftanın başlarında dublör Joe Watts, Süratli ve Öfkeli sinemasının çekimlerinde düşmüştü. Başından önemli halde yaralanan Watts, komaya girmişti.

Oyuncular, ekseriyetle oyunculuk meslekleri boyunca tek bir dublör kullandıkları için oyuncu ve dublör ortasında gerçek bir bağ oluşuyor. Tüm bunların yanı sıra dublörler, ekranda taklit ettikleri oyuncular kadar para da almıyor. Ayrıyeten ödül alan dublörlerin sayısı da epey az. Birçok sefer dublörlere de Oscar verilmesi için tekliflerde bulunuldu lakin Academy, dublörleri tanımayı reddetti.

Film çekimlerinde güvenlik konusu her vakit en kıymetli nokta olsa da kazalar yaşanabiliyor. Bu kazanın yanı sıra uzuvlarını kaybeden hatta çekimler esnasında hayatını kaybeden dublörler bile oluyor. Sinema dalındaki oyuncular, dublörlere daha fazla kıymet verilmesini umuyor.

Başa dön tuşu