‘Göktürk’ Üçlemesinden Heyecan Yaratan Detaylar

Yüzüklerin Efendisi ve Marvel Sinematik Kainatı üzere sinemalar, köken olarak antik mitolojik metinlerden izler içeren öykülerden oluşurlar. Mitolojik ögeler, sinemada fark etmenin çok güç olduğu noktalarda bile kullanılır. Hakikaten hem tarihi olayların hem de mitolojinin birebir anda kullanıldığı yapıtların sayısı epey azdır. 

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve tarih sahnesinde çok önemli kırılmalar yaratan tarihimiz, tahminen sinemanın en az beslendiği kaynaklar ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda Dağ sinemaları ve Börü dizisi üzere başarılı işler ortaya koyan Alper Çağlar, tarihi köklerimize yakından şahit olacağımız Göktürk sinemaları üzerinde çalışıyor.

Göktürk üçlemesi için geçtiğimiz yıl şöyle bir görüntü yayımlanmış, sinemalar hakkında çok ayrıntı verilmemişti:

19 Mayıs’ta yayımlanan ikinci görüntü ise serinin birinci sineması olacak ‘İlk Göktürk’ hakkında değerli bilgiler içeriyor:

Videoda bulunan imgelerin hepsi, sinema için üretilen konsept çalışmalar. Birebir vakitte anlatılan tarihi olaylar da genel olarak birinci sinemanın ve serinin nasıl başlayacağına işaret ediyor. Türk mitolojisinin, tarihteki öbür mitolojiler kadar ağır bir anlatıya sahip olduğunu görüyoruz. Tarihî olayların yanı sıra, seride mitolojik karakterlerin ve olayların da değerli birer rol üstleneceğini görüyoruz. 

Göktürk üçlemesi için CaglarArts isiml YouTube kanalından ayrıntılar paylaşılmaya devam edecek. Sinemalar hakkında ayrıntılar netleştikçe sizlerle paylaşacağız.  
 

Başa dön tuşu