Stranger Things’in Dördüncü Sezonuyla İlgili Teori

Dizi ve sinema platformları bu yıl, seyircileri doyuracak üretimlerle karşımıza çıktılar. Netflix, çok önemli bir izleyici kitlesine sahip olan Stranger Things'in üçüncü dönemini yayınlarken, bir öteki platform HBO ise Chernobyl ile esti geçti. Pek çok seyirci bu iki diziyi de çoktan izledi lakin internet ortamında yapılan tartışmalar bitmek bilmiyor. Bu sefer Reddit'te ortaya atılan bir teori, Stranger Things'in dördüncü dönemini merakla bekleyenlerin akıllarında soru işaretleri oluşturuyor.

İlk bakışta bu iki dizinin birbirlerinden büsbütün bağımsız olduğunu düşünebilirsiniz. Haklısınız da lakin bunun bir teori olduğu düşünüldüğü vakit az ya da çok, gerçekleşme ihtimali var.

  • Not: Haberin bu kısmından sonrası, Chernobyl için olmasa bile, Stranger Things'in üçüncü dönemi ile ilgili spoiler içermektedir. Dizinin son dönemini şimdi izlememiş olan lakin izlemeyi düşünen takipçilerimizin haberi okumaya devam etmeleri tavsiye edilmez.

Bilindiği üzere Stranger Things'in üçüncü döneminde, kasabada yaşanan felaketlerin nedeni Sovyet Rusya'ya bağlandı. Hatta dizinin sonunda ek olarak Rusya'dan bir sahne gösterildi. Bu sahnede “Bir Amerikalı”dan bahsedilmesi kafaları gereğince karıştırdı. Hatta bu Amerikalının Jim Hopper olduğu konuşuldu. 

Chernobyl ise aslında direkt yaşanan felaketi ekranlara taşıdı. Sovyet Rusya'nın gizlediği tabir edilen sırlar, bir bir gözler önüne serildi. 

Reddit'te ortaya çıkan teori ise, Stranger Things'in dördüncü döneminin Çernobil Faciası'na bağlanacağı tarafında. Üstelik bu teorinin sahibi, kanısını destekleyen kanıtlar sundu. Bu kanıtlar, Stranger Things'in dönemlerinde husus edinilen vakitlerle ilgiliydi. Buna nazaran;

Stranger Things'in birinci dönemi 1983 yılının noel bayramında,

İkinci dönemi 1984 yılının cadılar bayramında, 

dizinin son dönemi ise 1985 yılının bağımsızlık gününde geçti.

Bu süreç göz önünde bulundurulduğunda; dizinin dördüncü dönemi için 1986 yılı mantıklı geliyor. Pekala 1986 yılı neyi söz ediyor? Çernobil Faciası. 

Tüm bunlar birleştirildiği vakit bu teorinin mantıklı geldiğini söylemek mümkün. Teoriye nazaran dizinin dördüncü dönemi yaşanan bu faciayı husus edinecek ve yetenekleriyle kendine hayran bırakan El, hayatının yanlışını yaparak bu facianın yaşanmasına neden olacak.

Bu teori gerçekleşir mi bilinmiyor lakin dizinin son kısmında El'ın, zihin yeteneğinin kaybolduğunu görmüştük. Hatta son sahnelerde El, yüksekte olan bir peluş ayıyı almak için gücünden faydalanmak istiyor lakin başarısız oluyor. Teorinin tahminen de açıkta kalan tek durumunun bu olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu