Stranger Things’te Bulunan “Easter Egg”

Stranger Things, üç sene evvel birinci dönemiyle hayatımıza giriş yaptığı vakit bölümü kasıp kavurmuş ve kısa müddette Netflix’in en çok izlesen dizilerinden biri hâline gelmişti. Tanınan dizi, birinci dönemden sonra çıkan ikinci ve üçüncü dönemlerde da bu muvaffakiyetten geri kalmadı ve giderek izleyici kitlesini genişletti. Stranger Things o kadar başarılı ki eleştirmenler, dizinin sadece 80’lerde geçmediğini, birebir vakitte 80’lerde dizi izlemenin keyfini izleyicileri yaşatabildiğini de söylüyorlar.

Stranger Things, dizi içerisine yerleştirdiği “easter egg”lerle de çok konuşulan bir üretim. Serinin hayranları, her yeni dönem yayınlandığında diziye yerleştirilmiş easter egg'leri hemencecik fark edip bunları toplumsal medya sitelerinde paylaşıyorlar. Üçüncü dönemde da bu durum farklı olmadı ve şu ana kadar tahminen de bütün dizilere yerleştirilmiş en büyük easter egg'lerden birine rastlandı.

Üçüncü dönemin en sevilen karakterlerinden biri olan Murray Bauman, izleyenlerin ikinci dönemden hatırlayacağı üzere sonradan özel dedektif olan eski bir araştırmacı gazeteci. Karakteri gereği zımnilik konusunda çok hassas olan Bauman, telefon numarası Winona Ryder tarafından paylaşıldığı vakit pek sevinmemişti.

Easter egg de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Dizide Bauman’ın telefon numarası olarak paylaşılan numara aranıldığında Bauman’ın sesli ileti sistemine yönlendiriliyorsunuz. Son vakitlerde dizilere yerleştirilen easter egg'ler ortasında bu, en interaktif olanı diyebiliriz.

Bauman’ın telefonu arandığında devreye giren sesli bildiri şu halde:

“Merhaba! Murray Bauman’ın mâlikanesini aradınız. Anne, şayet bu sensen lütfen telefonu kapat ve sana daha evvel söylediğim üzere beni akşam 5 ve 6 ortasında ara. Tamam mı? Şayet bu sensen Joyce, aradığın için teşekkür ederim, bir süredir sana ulaşmaya çalışıyordum. Haberlerim var. Ne hakkında olduğunu yüz yüzeyken konuşsak daha güzel olur. Düzgün yahut makûs bir haber değil, haber yalnızca.” 

“Eğer ki arayan annem ya da Joyce değilse telefon numaramı bulduğunuz için kendinizi zeki sanıyorsunuz değil mi? Size bir haberim var. Ne zeki ne de özel değilsiniz. Siz de buraya arayan birçok budaladan birisiniz yalnızca ve bana en yakın olabileceğiniz yol da bu. Özcesi bip sesini duyduktan sonra bana bir uygunluk yapın ve o telefonu kapatın. Parazitten diğer bir şey değilsiniz. Teşekkürler ve düzgün günler.”

Bir diziye bu türlü bir easter egg koymak sahiden takdir edilesi. Tahminen bunun için çok büyük bir emek harcanmadı fakat çok düzgün bir fikir olduğunu söylemek gerekiyor.

Başa dön tuşu